Riziko vytopení domácnosti je větší, než se zdá. Na prevenci přitom zapomínáme

Riziko vytopení domácnosti je větší, než se zdá. Na prevenci přitom zapomínáme

Máte větší obavy z rizika požáru nebo vykradení vaší domácnosti než z vytopení? Rozhodně nejste sami. Průzkumy ukazují, že většina majitelů nemovitostí si z hrozby vodovodní škody nedělá těžkou hlavu. Jenže fakta potvrzují, že rizika vytopení jsou mnohem větší, než se na první pohled zdá. České pojišťovny musí řešit každý den desítky až stovky vodovodních škod, které tvoří celou čtvrtinu všech pojistných událostí. Podle statistik České asociace pojišťoven přesahuje průměrná výše škody částku 25 tisíc korun. V mnoha případech se přitom dalo vytopení bytu nebo domu zabránit preventivními opatřeními.

Vytopení domácnosti způsobí i statisícové škody

Při vodovodní havárii dojde během chvilky k úniku až několika stovek litrů vody. Odhalíte-li závadu včas, v lepším případě vás čekají investice do vybavení vlastního bytu. Nejčastěji to odnese plovoucí podlaha, jejíž oprava vás vyjde i na desítky tisíc korun. Bydlíte-li v bytovém domě, riskujete mnohem víc než vytopení své domácnosti. Voda rychle pronikne i do spodních pater, a vy tak spolehlivě vytopíte hned několik bytů umístěných pod vámi.

Statistiky České asociace pojišťoven jsou neúprosné. Potvrzují totiž, že každý rok nahlásí vodovodní škodu více než 35 tisíc klientů pojišťoven. Výše pojistného plnění bývá v řádu tisíců, ale také statisíců korun. Největší škody nastávají pochopitelně v případě, kdy dojde k vytopení několika bytů, které pak čeká kompletní rekonstrukce. Jednou z nejčastějších příčin vytopení domácností jsou prasklé vodovodní hadičky. Málokdo totiž ví, že životnost obyčejných vodovodních hadiček je přibližně jen 5 let. K jejich poškození dojde z ničeho nic. Pomyslnou časovanou bombu v podobě zteřelých nebo nekvalitních hadiček máte doma možná i vy.

praskolu vodovodní hadičkou proteče až 1500 litrů vody za minutuPraskolu vodovodní hadičkou proteče až 1500 litrů vody za minutu.

Nepodceňujte prevenci. Vyhnete se zbytečným problémům

Pokud jste si až do této chvíle riziko vytopení bytu nebo domu neuvědomovali, je nejvyšší čas zaměřit se na preventivní opatření. Stačí málo, a hrozbu v podobě vodovodní škody snížíte na minimum. Mezi základní preventivní opatření patří:

  • Kontrola stavu hadic – v pravidelných intervalech kontrolujte, jsou-li hadice v dobrém stavu. Pokud používáte běžné levné typy hadiček, nechte si je zkontrolovat každé dva roky a vyměňujte je po 5 letech.
  • Kontrola utažení spojů – pokud se hadička od domácího spotřebiče samovolně odpojí, vznikne velký problém. Proto je třeba utažení spojů pravidelně kontrolovat a zapojení nového spotřebiče přenechat odborníkům.
  • Používání spotřebičů jen v době přítomnosti – funkce odloženého startu na pračkách a myčkách přímo svádí k tomu používat je ve chvílích, kdy nebudete doma. Pokud však k závadě dojde v době vaší nepřítomnosti, nebudete mít možnost vodu včas vypnout. V takových případech jsou škody největší.
  • Vypnutí přívodu vody při opuštění na delší dobu – pokud se chystáte odjet na dovolenou nebo z jakéhokoliv důvodu opustit domácnost na delší dobu, pro jistotu vypněte přívod vody. Budete mít jistotu, že během vaší nepřítomnosti k havárii nedojde.

Pancéřové hadičky představují skryté nebezpečí

V běžné domácnosti se nachází minimálně čtyři vodovodní hadičky. Najdeme je u kuchyňského dřezu, koupelnového umyvadla, u pračky a toalety. Praxe ukazuje, že kontroly hadiček v domácnostech v podstatě vůbec neprobíhají, což je problém. Jednou prasklou vodovodní hadičkou totiž proteče za hodinu i neskutečných 1500 litrů vody!

Ve většině domácností se pak využívají standardní cenově dostupné pancéřové hadičky. Ty jsou vyrobené z gumy a opletené drátkem nebo ze silikonu. Při poškození opletu může dojít k protržení hadičky. Proto jednou za čas po pancéřové hadičce přejeďte rukou a narazíte-li na ostrý drát, co nejdříve ji vyměňte za novou. Hadička se však může poškodit, i když na pohled vypadá zcela v pořádku. K protržení dochází často i ve spojích, protože jsou v těchto místech hadice lisované.

Tato tvv. pancéřová haička to má už za seboucelonerezová toaletní hadička má při běžném zacházení až neomezenou životnost 

Pancéřová haička (vlevo) to má už za sebou, celonerezová toaletní hadička (vpravo) má při běžném zacházení až neomezenou životnost.

Pořiďte si celonerezové hadičky a vyhněte se problémům

Nechcete na kontrolu vodovodních hadiček myslet? Pak klasické pancéřové hadičky z pryže vyměňte za celonerezové. Odpadnou vám starosti s kontrolou, ale také s pravidelnými výměnami. Čeští instalatéři mají dobré zkušenosti s vodovodními hadičkami MERABELL, které jsou celé vyrobené z nerezu. Vynikají robustní konstrukcí, díky které nemůže hadička při běžném používání prasknout za žádné situace.

 Srovnání běžné tzv. pancéřové hadičky s bezpečnou celonerezovou hadičkou

Srovnání běžné tzv. pancéřové hadičky s bezpečnou celonerezovou hadičkou

Výrobce každou hadičku testuje proti netěsnosti a za její kvalitu ručí 25letou zárukou. I když je pořizovací cena celonerezových hadiček MERABELL vyšší, z dlouhodobého hlediska se investice vyplatí. Na rozdíl od levných pancéřových hadiček je totiž nemusíte pravidelně vyměňovat – vydrží vám desítky let.

Výměna hadičky krok za krokem

  1. K výměně hadičky budete potřebovat: Klíč na matici pro odmontování hadičky a novou vodovodní toaletní hadičku, která má správnou délku a koncovky.
  2. Rukou zastavte vodu u rohového ventilu, který je za toaletou.
  3. Klíčem odmontujte starou hadičku od rohového ventilu a od nádržky toalety.
  4. Změřte délku hadičky. Ideální délka hadičky by měla tvořit tvar písmene „U“ a nesmí mít na sobě žádné smyčky.
Pokud si nejste jisti správnou koncovkou, vezměte si starou hadičku s sebou do obchodu a tam požádejte prodejce o novou hadičku. Dejte však pozor na tzv. pancéřové hadičky - jsou vyrobeny z gumy, která je opletena pouze drátem a jejich životnost je maximálně 5 let. Vybírejte raději celonerezovou hadičku, která je 100% bezpečná a nikdy nepraskne.

  1. Poté změřte průměr u koncovek hadičky. Koncovky jsou značeny G3/8" pro průměr 19 mm nebo G1/2" pro průměr 24 mm.
  2. Pomocí klíče namontujte novou hadičku zpět k toaletě a rohovému ventilu. Rukou pusťte opět vodu u rohového ventilu. Zkontrolujte, jestli někde nekape voda.
  3. A máte hotovo! Stejným způsobem můžete vyměnit i další hadičky ve vaší domácnosti, například u baterií nebo pračky. 

krok-7

Hadičky z nerezu přináší i další výhody

Ve chvíli, kdy vyměníte klasické pryžové vodovodní hadičky za celonerezové, se riziko vytopení bytu sníží na minimum. Kromě zvýšení úrovně bezpečnosti vám však robustní hadičky přinesou i řadu dalších výhod. Zmiňované bezpečné hadičky jsou vyrobeny z chirurgické oceli, která nemění přirozenou chuť vody a současně zabraňuje množení bakterií ve vodě. Vlncový profil hadice vytváří turbulentní proudění, a tak zabraňuje usazování nečistot. Jejich použití je proto vhodné i pro koupelnové baterie a kuchyňské dřezy, u kterých je kvalita pitné vody z hlediska chuti i čistoty velmi důležitá.

Bezpečná celonerezová hadička pro baterie má garanci až 25 let

Bezpečná celonerezová hadička pro baterie má garanci až 25 let .

Na rozdíl od běžných typů hadiček jsou ty celonerezové odolné vůči agresivním chemickým čističům. Nemusíte se bát, že by při jejich čištění došlo k degradaci materiálu a riziku poškození. K mnoha vodovodním haváriím přitom dochází právě z důvodu poškození pancéřových hadiček narušených chemickými prostředky.

Pokud se nechcete stát součástí nelichotivých statistik českých pojišťoven, zaměřte se na preventivní opatření. Uvědomte si, že riziko vytopení domácnosti je stejně velké jako další typické domácí katastrofy. Prvním krokem pro snížení rizika je kontrola hadiček a jejich výměna za nové. Pokud si nechcete dělat starosti s pravidelnou výměnou běžných pancéřových hadiček, nahraďte je celonerezovými.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Plastová okna a jejich životnost ovlivňuje i prováděná údržba

Tak v tom souhlasím, ale myslím si, že celé to začíná tam, od koho jsme okna pořídili. Když si člověk v dnešní...

Hliníková okna jsou odolná a dlouho vydrží

Souhlasím, že hliníková okna jsou dobrá, ale furt si myslím, že hodně záleží na tom, od jakého dodavatele je k...

Jak zařídit dětský pokoj pro prvňáčka: Inspirace a praktické tipy

Dobrý den, děkujeme za sdílení zkušenosti. Redakce Chytré bydlení

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Už přes rok jsem na plovoucím tarifu u bezDodavatele, to tak tomu ještě ani neříkali, a ...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já jsem od toho neměl moc velká očekávání, jen jsem si prostě říkal, že na trhu nen�...
Zobrazit všechna témata

Jak předejít ucpání odpadů: Tipy, které vás ochrání před opravami

Ucpané odpady představují jeden z nejčastějších a nejnepříjemnějších problémů v domácnosti. Když odpad neodtéká nebo se toaleta ucpe, může to způsobit nejen stres, ale i nutnost rychlé a často velmi drahé oprav...

Jak správně řezat obklady, aby nepraskly

Chystáte se obkládat koupelnu nebo třeba kuchyň? Řezání obkladů může být jednou z nejnáročnějších částí. Stačí však dodržet pár základních pravidel – žádná obkladačka nepraskne. Pojďme se podívat, jak na to, ab...

Tipy na pokojovky, které vám doma vykvetou i během zimy

Zimní měsíce bývají šedivé, chladné a často bez dostatku slunečního světla. A právě v tomto období můžeme ocenit krásu kvetoucích pokojovek, které dodají našemu domovu živé barvy a pozitivní atmosféru. Jaké ros...

Byt

Jak vybrat nádobí pro indukční desku: Kompletní průvodce

Jsou rychlé, úsporné a bezpečné. Indukční varné desky. Pokud ale zvolíte špatné nádobí, nebude vůbec fungovat, nebo nevyužijete plný potenciál indukce. Poradíme vám, jak správně vybírat nádobí, na co se zaměřit...

Jaké barvy budou hitem v roce 2025?

Ačkoliv Pantone zatím oficiálně neoznámilo barvu roku 2025, už teď se rýsují trendy, které budou příští rok v interiérech dominovat. Syté odstíny, zemité tóny a elegantní neutrální barvy – to jsou jen některé z...

Jak zazimovat oleandr, aby příští rok zase vykvetl

Oleandr je krásná rostlina, kterou si mnoho z nás oblíbilo díky jejím bohatým květům a vůni připomínající středomoří. Ale protože náš klimatický pás není ideální pro přezimování venku, je potřeba oleandru věnov...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Venkovní sauny jako oáza klidu: Jak vybrat kvalitní model pro váš domov

Toužíte po dokonalém relaxu přímo na vaší zahradě? Venkovní sauny dokážou nabídnout prostor k odpočinku i uvolnění, které si můžete dopřát kdykoliv během roku. Výběr správné sauny však může být náročný. Na co s...

6 doplňků, které vám pomohou udržet pořádek v kanceláři

Máte pocit, že se váš pracovní stůl mění na neorganizované bitevní pole? To se stává i těm nejlepší. Co s tím? Se správnými kancelářskými doplňky dokážete zkrotit chaos a vytvořit prostředí, kde se budete cítit...

Vyzdobte svůj byt sušenými květy, které vám vydrží

Sušené květiny se v posledních letech staly oblíbeným prvkem v interiérovém designu. Není divu – nejenže vydrží mnohem déle než čerstvé květiny, ale navíc přináší do domova útulnou atmosféru, která je ideální p...