Rezavé fleky na příborech – proč se objevují a jak je vyčistit
Objevily se na vašich příborech nevzhledné rezavé fleky poté, co jste je dali mýt do myčky nádobí? Nepropadejte panice, dají se vcelku snadno vyčistit. Přečtěte si, proč k jejich vzniku dochází a jaké metody pro čištění uplatnit.
Proč jídelní příbory rezaví
Působením vlhkosti a vody železo oxiduje, což se projevuje vznikem koroze. Tento jev se často objevuje i u jídelních příborů, a to zejména těch, které jsou vyrobeny z méně kvalitní nerezové oceli. Nejnáchylnější jsou přitom příbory vyrobené z oceli s označením 18/0 a 17/0. Rez se však může objevit i na příborech z oceli vyšší kvality.
Naučte se používat svou myčku
Příbory a nože (které by se však do myčky vůbec dávat neměly) mají tendenci rezivět ve chvíli, kdy jsou nadměrné vlhkosti vystaveny příliš dlouho. Pokud budete příbory umývat na kratší mycí program, riziko minimalizujete. Důležité také je příbory z myčky vytáhnout co nejdříve po skončení mycího programu a nenechávat je ve vlhkém prostředí dlouhé hodiny. Po vytažení každý příbor utřete do sucha utěrkou nebo papírovým ubrouskem.
Myčka nádobí – pomocník, co šetří čas i peníze
Jaké nádobí do myčky nepatří? Víme, v čem chybujete nejčastěji
Používáte myčku nádobí? Přečtěte si, jak o ni správně pečovat
K nadměrné tvorbě rezavých flíčků na kovovém nádobí dochází i v případě, máte-li nastavené silné dávkování soli. Ta tvorbu koroze podporuje. Zkuste tak koncentraci upravit. Nezapomeňte, že samotné tablety do myčky zpravidla sůl obsahují, a tak stačí dávku soli doplňované přímo do myčky výrazně snížit. Problém může nastat i v případě, dáte-li do myčky nádobí znečištěné silně slanými potravinami.
Nakonec je namístě zmínit, že se na příborech může rez objevit vlivem kontaminace od jiného rezavého nádobí. Pokud se tedy rez na nádobí objeví, co nejdříve ji odstraňte. Při dalším mytí by mohlo dojít k jejímu rozšíření i na další kusy kuchyňského náčiní.
Tenký rezavý povlak odstraníte obyčejnou bramborou
Brambory obsahují kyselinu šťavelovou, která dokáže tenkou vrstvu rzi povolit. Pokud se tak rezavý flek objeví na konci nože nebo vidličky, do syrové brambory příbor zapíchněte. Nechejte přes noc ležet ladem a ráno bude vystaráno. Až příbor z brambory vytáhnete, bude dokonale čistý, rez zůstane uvnitř brambory.
Soda, ocet i citron
Pro čištění rezavých flíčků můžete sáhnout i po některém domácím čističi – jedlé sodě, octu či citronu. Z této trojice je nejagresivnější ocet, a tak jej doporučujeme používat jen na silně znečištěné kusy nádobí. S menší vrstvou rzi si dobře poradí citronová šťáva, do které na pár hodin příbory jednoduše ponoříte. Z jedlé sody si zase jednoduše připravíte hustou čisticí pastu, kterou na postižené místo nanesete a necháte pár hodin působit.
Se rzí si spolehlivě poradí i kolový nápoj
Coca-cola a další kolové nápoje jsou známými pomocníky při čištění nejrůznějších skvrn v domácnosti. Máte-li zrovna po ruce láhev Coly, použijte ji pro vyčištění zrezlého nádobí. Nápoj jednoduše nalijte do misky a příbory do ní vložte. Nechejte 12 až 24 hodin působit a poté opláchněte vlažnou vodou. Uvidíte, že po oranžových skvrnách na příborech nebude ani památky.
Další tipy pro domácí čištění najdete v předchozích článcích na Chytrém bydlení:
- Návod: Jak vyčistit toustovač v 5 snadných krocích
- 5 tipů jak vyčistit plynový sporák
- Jak vyčistit zlato? Stačí znát pár triků!
- Jak vyčistit troubu tradičně i bez chemie
- Skvělé babské rady na čištění odpadu
- Jak vyčistit terazzo (teraco) – na podlaze i náhrobní desce
- Jak vyčistit vertikální látkové žaluzie
Diskuse k článku