První společné bydlení: Jak si ho vybavit levně a zároveň vkusně
Čeká i vás v blízké době stěhování, ať už do vlastního, nebo do podnájmu? Pokud to je třeba vůbec poprvé, co jdete do svého a možná navíc ještě společně se svou drahou polovičkou, zřejmě vám jde z toho všeho hlava kolem a peníze se z účtu jen kutálí. Poradíme vám, za co při zařizování bytu či domu ušetřit i na čem raději nešetřit. Také vám dáme tipy na místa, kde nakoupíte nevšední kousky téměř za hubičku.
Podle Českého statistického úřadu odcházejí mladí lidé od rodičů průměrně ve 26 letech. Ať už míří do vlastního, nebo „jen“ do podnájmu, jde o pořádný zásah do rodinného rozpočtu. S prvním bydlením se ale zároveň spíš než drahé designové kousky pojí „trošku punku“ – a pak se dá vybavení pořídit za rozumnou cenu.
Sepište si budget a „nákupní seznam“
Stojíte v prázdném bytě a přemýšlíte, čím vlastně začít? Než se bezhlavě rozjedete do známého švédského řetězce s nábytkem, sedněte si a vezměte si do ruky tužku a papír. Sepište si veškeré finance, které na zařízení máte, ať už je to pár tisícovek z prasátka, nebo větší suma ze spořicího účtu. Finální částku si napište nahoru na papír a pod ni začněte sepisovat, co všechno budete potřebovat.
Začněte důležitými věcmi, jako jsou nová kuchyň, sedačka, nebo třeba elektronika. Postupně si v hlavě projděte všechny místnosti a ujistěte se, že jste na nic nezapomněli. S tímto seznamem ušetříte nejen spoustu peněz, ale také čas. Nebudete totiž bezcílně chodit po obchodě a vzpomínat, co jste to vlastně chtěli.
Hon za pokladem na bleším trhu
Blešák, blešinec, blešení, hrabárna, vetešnictví. Každý tomu říká jinak. Ať už trhy (nejen) se starým nábytkem nazýváte jakkoliv, rozhodně byste jim měli dát při zařizování domova šanci.
Na bleších trzích se dají ulovit krásné kousky. Často je ale potřeba trocha trpělivosti, než narazíte na pořádný kousek.
Třeba v Praze patří k neznámějším Bleší trhy U Elektry. Probíhají o víkendu a na jejich návštěvu byste si měli vymezit minimálně celé dopoledne. Prohlížením a hledáním strávíte sice dlouhé hodiny, ale o to větší radost budete mít z případného úlovku. Narazit tu můžete na opravdové poklady a navíc za zlomek původní ceny.
Náš tip: Nenechte se odradit horami věcí, zástupy lidí nebo předsudky, které k blešímu trhu máte. Kouzlo spočívá v tom, že nikdy nevíte, na co narazíte. A tomu mnoho lidí zcela propadne.
Využijte online skupiny a známé
Líná huba, holé neštěstí. Z tohoto lidového pořekadla plyne jedno ponaučení: Ptejte se. Nikdy nevíte, jaké poklady se skrývají vašim známým ve sklepě či v garáži. Možná tam odložili starý jídelní stůl nebo křeslo, které by si zasloužilo přečalounit. Dejte svým blízkým vědět, že vás čeká stěhování, a poptejte se, jestli jejich sklep neukrývá nějaký skvost.
Za pár drobných, případně jen za odvoz, můžete najít plno věcí i v online skupinách. Nejznámější je Bazoš.cz, Sbazar.cz nebo Marketplace od Facebooku. Najdete tu nejen nábytek, ale třeba i sazeničky rostlin, sady nádobí, ale i bazén nebo zahradní domek.
Dejte starým věcem nový kabát
Ať už jste našli nějaký bezva kousek na bleším trhu, nebo na chatě na půdě, pravděpodobně vás čeká renovace. Myslete na to, že nejlépe se renovují dřevěné kousky. Ty „jen“ zbavíte starého nátěru, opravíte případné rýhy a škrábance a nanesete nový nátěr. Takto „převléknout do nového“ můžete i opravdu staré kusy nábytku. Zabere to sice čas, ale přidanou hodnotou je kromě finanční úspory citová hodnota těchto kousků, které vám přirostou k srdci.
Náš tip: Přesné návody a postupy renovací najdete na YouTube. Ve velkých městech už dokonce probíhají speciální kurzy a workshopy, které se renovaci starého nábytku věnují.
Zaměřte se na velké řetězce
I sériový nábytek může mít neotřelý design. Jedinečné kousky od známých návrhářů jsou sice líbivé, ale peněžence už se tolik líbit nebudou.
Jestliže máte omezený rozpočet, zaměřte se zejména na velké nábytkářské řetězce a prohlédněte si jejich nabídky. Například všem dobře známý skandinávský řetězec je proslulý jednoduchým a čistým designem, který zapadne do každé domácnosti. Vždy vybírejte takové kousky, které jsou nadčasové a neokoukají se vám po pár měsících.
Nebojte se šetřit na nábytku, ale rozhodně investuje do kvalitních a především úsporných spotřebičů.
Náš tip: Velké řetězce mají většinou i výprodejové koutky, kde najdete nábytek za nejnižší ceny. Často jde o na prodejně dříve vystavený nábytek, který je sice lehce „osahaný“, ale často za zlomek původní ceny. Někdy se jedná i o nábytek, který jeho původní majitelé vrátili, protože jim nevyhovoval, ačkoliv je zcela bez vady nebo jen s malým škrábancem.
Kde (ne)šetřit
Ačkoliv se dá nové bydlení vybavit věcmi z druhé ruky, renovací nebo levnou alternativou, existuje jeden případ, kde se šetřit nevyplácí. A to jsou domácí spotřebiče. Životnost kousků „za hubičku“ bývá na rozdíl od nábytku obvykle výrazně kratší a starší spotřebiče jsou navíc mnohem větší žrouti energií než jejich mladší a modernější verze. Jen pro zajímavost: 10 let stará pračka spotřebuje na elektřině ročně o 5000 Kč víc než pračka nová.
Pokud vám nezbývají finance na nákup nových spotřebičů, zvažte nákup na splátky. Budete tak mít nové vybavení, které je v záruce a vydrží roky. Dnes už navíc nákup elektra na splátky není jen doménou kamenných obchodů, ale nakupovat na splátky můžete také online.
Diskuse k článku