Prodej bytu s hypotékou lze uskutečnit jen se souhlasem banky
Uvázali jste se bance na několik desítek let, abyste dostali hypoteční úvěr, a zároveň jste se po několika málo letech rozhodli změnit bydlení? V dnešní době se takovéto prodeje nemovitostí, na kterých vázne zástavní právo v podobě hypotéky, uskutečňují běžně. Ať už se rozhodnete pro prodej prostřednictvím realitní kanceláře či svépomocí, vždy budete potřebovat celou transakci zkonzultovat s bankou, která poskytla hypoteční úvěr. Nicméně zkušení realitní makléři radí abyste s prodejem vyčkali do nejvýhodnější doby, nejlépe na konec fixačního období úrokové sazby, a získali tak za prodej domu s hypotékou co nejvyšší obnos.
Zrušení zástavního práva na nemovitosti není vždy nutností
Jen málokdo má na svém bankovním účtu připravených několik milionů, které může okamžitě převést na účet prodávajícího a získat tak vysněnou nemovitost do svého vlastnictví. Většina si nejprve vyřídí u vybraného bankovního domu hypoteční úvěr, nechá byt nebo dům ocenit znalcem a následně nemovitost zatíží zástavním právem ve prospěch banky. Zástavní právo představuje pro banku jistotu toho, že se jí zapůjčený finanční obnos vrátí. Dlužník celou hypotéku sám splatí nebo o dům přijde. Nicméně ještě existují další varianty, a to předčasné splacení hypotéky nebo její převzetí novým majitelem zastavené nemovitosti.
Prodej bytu s hypotékou: předčasné splacení úvěru bývá prvním krokem
Pokud si nechcete komplikovat prodej nemovitosti hypotečním úvěrem, můžete se s kupujícím domluvit na okamžitém vyplacení hypotéky ještě před převodem vlastnického práva. V praxi nejprve kupující zaplatí kupní cenu, prodávající z ní zaplatí zbývající část hypotéky, banka provede zrušení zástavního práva a následně prodávající převede vlastnické právo k nemovitosti na kupujícího. Jakkoliv se tato transakce může zdát jednoduchá, skrývá mnoho nástrah, a proto klienti realitních makléřů doporučují obrátit se na zkušené realitní kanceláře. Reference společnosti PATREAL potvrzují, že makléři běžně pomáhají s vyřizováním potřebných souhlasů v bankách, komunikují s kupujícími a v případě potřeby zařídí úschovu převáděných peněz.
Kupující převezme podmínky úvěru - prodej domu s hypotékou beze změny
Některé banky také přistupují na variantu převzetí hypotéky novým majitelem nemovitosti. Pro prodávajícího se jedná o nejjednodušší variantu, jelikož se vyhne placení poplatků za předčasné splacení úvěru. Nicméně ze strany banky se jedná o velmi rizikovou změnu v osobě dlužníka, kterou musí předem schválit a pečlivě zvážit. Bankovní domy chtějí mít jistotu, že jim nový majitel nemovitosti bude i nadále splácet úvěr a v případě jakýchkoliv pochybností nemusí svůj souhlas udělit. Navíc kupujícímu nemusí vyhovovat podmínky hypotečního úvěru a bude se snažit vyjednat snížení kupní ceny. Zkušení realitní makléři společnosti PATREAL však doporučují jistou dávku trpělivosti, jelikož prodeje nemovitostí s hypotékami se uskutečňují běžně.
Diskuse k článku