Posuvné dveře jako řešení nedostatku místa
Posuvné dveře patří mezi oblíbený prvek nejen v českých interiérech. Ideální jsou do bytů, kde je potřeba ušetřit každý centimetr. Uplatnění ale najdou kdekoliv, nebudete tak muset řešit problém stále překážejícího křídla otevřených dveří. Jsou nejen elegantní, ale hlavně praktické. Z mnoha druhů snadno vyberete ty nejvhodnější.
Dveře v interiéru bývají častý problém v bytech a domech, kde se potýkají s nedostatkem místa. Jejich instalace je snadná a rozhodně kvůli nim nebudete muset bourat zeď. Moderní byty sice disponují stavebními pouzdry, do kterých se dveře zasunou, existuje ale i levnější řešení vhodné pro snadnější rekonstrukci.
Posuvné dveře do jádra nebo po zdi
U novostaveb, kde se s posuvnými dveřmi už počítá, jsou do zdí rovnou zabudovaná pouzdra. To může být jak zděné, tak ze sádrokartonu. Místo šetří nejvíce ze všech typů, protože se po kolejnici komplet zasunou. V případě, že zvolíte dvoukřídlé, jejich posunutí dokáže změnit prostor maximálně. Šířka stavebních pouzder se volí podle toho, zda se bude zasouvat jedno křídlo nebo obě, a zda-li je možno křídla zasouvat každé na jednu stranu nebo za sebe. Do pouzdra se nepráší díky štětinkám a obávat se nemusíte ani přílišného hluku – kolejnice jsou tiché a lze také pořídit doplněk pro tichý doraz.
Posuvné dveře po zdi jsou jednodušší z hlediska montáže a do bytu je můžete začlenit prakticky kdykoliv. Nevyžadují větší stavební úpravy, avšak potřebují volnou část stěny, po níž se budou posouvat.
Jednokřídlé, dvoukřídlé i posuvně kyvné
Posuvné dveře můžete pořídit v mnoha variantách a využití tak najdou ve všech interiérech. Vhodný typ najdete do moderního designovému bytu i k dřevěnému útulnému pokoji. Povrch dveří nemusí být jen klasický dřevěný (či v levnější variantě dýhový), populární je i laminát, který se pyšní vysokou odolností. Do novostaveb se často používají skleněné dveře, které však potřebují výraznější oporu. Nejlevnější varianta má pak podobu fólie či PVC a používá se koupelen.
Kromě častých jednokřídlých a dvoukřídlých jsou velmi efektivním doplňkem interiéru posuvně-kyvné. Jak název napovídá, jedná se o kombinaci klasických se zasouvacími – stačí do nich jen zatlačit a dveře se díky systému otevřou do strany – ovšem není potřeba tolik prostoru.
Nevýhody posuvných dveří
- horší zvuková izolace: týká se především dveří zavěšených jen na horní liště. Pokud jsou ale ukotveny na kolejnici i v podlaze, pak se problém alespoň částečně vyřeší.
- prostupnost pachů: posuvné dveře netěsní tolik jako klasické, proto se i různé pachy šíří snáze.
Při zařizování interiéru je potřeba dělat kompromisy. To se týká i dveří. Úspora místa znamená sníženou schopnost zvukové izolace, na druhou stranu ale také získáte estetický prvek. Je tedy jen na vás, jak se rozhodnete zpestřit svůj domov.
Diskuse k článku