Plynulou regulaci teploty v obydlí zajistí pokojový termostat
Pokojový termostat je zařízení, které pomáhá udržovat v místnostech teplotu vzduchu v požadovaných hodnotách, aniž by bylo nutné obíhat jednotlivé tepelné spotřebiče v domě nebo bytě a zapínat je či vypínat ručně. I když se dříve tolik nevyužíval, dnes je pokojový termostat běžnou součástí bydlení, která ho ve velké míře zpříjemňuje.
Teplota vzduchu v obydlí neovlivňuje jen to, jak příjemně se v něm bydlí, ale také kondici stavby. Časté výkyvy jsou spíše na škodu, a tak se udržování požadované teploty společně s vhodně řešeným pravidelným větráním podílí na tom, zda se v bytě nebo domě budou tvořit například nechtěné plísně, rosit se okna apod. Pokojový termostat je i v tomto ohledu žádoucím řešením, které nepotřebuje žádné úsilí, stačí ho jen příhodně nastavit.
Kdy začíná topná sezóna? Podívejte se na náš článek. |
Jak pokojový termostat funguje?
Princip, na jehož základě je zajištěn provoz termostatu, je zcela jednoduchý. Toto zařízení je schopné snímat teplotu vzduchu a nadále tyto informace vyhodnocovat. Podle toho pak umí vypnout nebo zapnout zdroj tepla, ke kterému je připojeno. Existují termostaty, které je možné použít univerzálně, tedy je jedno, zda poslouží k ovládání plynového, nebo elektrického kotle. Také se ale vyrábí pokojové termostaty sloužící konkrétnímu účelu. Ty, které jsou určené k všestrannému využití, jsou v domácnostech nejrozšířenější. Obecně je možné rozdělit je na mechanické a elektronické (často plně programovatelné). Od mechanických se postupně upouští, protože přeci jen neposkytují takový komfort jako druhé jmenované.
- Elektronický pokojový termostat
Výhodou programovatelného termostatu je především možnost ho nastavovat, a to v denních i týdenních intervalech. Lze navolit teplotu, kterou bude termostat hlídat, v závislosti na tom, jaký den v týdnu je, popřípadě i podle denní doby. V praxi je tedy možné určit si, jaká teplota vzduchu bude v místnosti ráno a jaká například v poledne a večer, aniž by bylo potřeba se jakkoliv více o zdroj tepla a tepelné spotřebiče starat.
Funkčně jsou tedy vybaveny tak, aby bylo možné dosáhnout optimálního vytápění co nejsnadněji. K tomu pomáhá i display, který je jejich součástí (oproti mechanickým typům). Opomenout se nesmí ani bezdrátová varianta pokojového termostatu, která nevyžaduje propojení se zdrojem tepla a umožňuje přenášení dle potřeby.
Jednozónový a dvouzónový pokojový termostat
Mimo výše uvedeného rozdělení se termostaty liší i tím, jakým způsobem snímají teplotu. Jednozónový pokojový termostat měří v jedné místnosti a podle toho ovládá zdroj tepla. Dvouzónový typ je schopen snímat teplotu v různých místnostech a obsluhovat dvě nezávislé teplotní zóny otopných systémů.
Pokojový termostat pomáhá zvyšovat úroveň bydlení a pohodlí, které je jedním z důležitých faktorů hodnocení celkové kvality a spokojenosti. Plynulá regulace je také úsporným způsobem vytápění, a tak je vhodné pokojový termostat v obydlí se samostatným zdrojem tepla využívat.
Diskuse k článku