Pepřince – oblíbené pokojovky, které dokážou pročistit vzduch
Peperomia je rod pokojových rostlin z čeledi pepřovníkovitých. Zahrnuje přibližně 1000 druhů rostlin, které se vyznačují kompaktními listy a drobnými květy ve tvaru hvězdy. Obecně se označují jako pepřince. V interiéru se používají jako dekorace a jsou oblíbené pro svou krásu a snadnou péči. Hledáte vhodnou pokojovku? Přečtěte si o pepřincích více informací a některé z nich si pořiďte!
5 zajímavých druhů pepřince
Podle botaniků se v přírodě vyskytuje více než 1000 různých druhů rostlin rodu Peperomia. Liší se tvarem, velikostí i zbarvením svých listů. Pokud chcete svůj byt či dům ozvláštnit pepřincem, vybírejte podle svého vkusu. Údržbu je téměř u všech druhů nenáročná. A pokud se nemůžete rozhodnout, vybrali jsme 5 zajímavých druhů pepřinců za vás:
- Peperomia obtusifolia – vyznačuje se kompaktními listy a drobnými bílými květy ve tvaru hvězdy
- Peperomia caperata – vyniká plochými a kopinatými listy a drobnými růžovými květy hvězdicového tvaru
- Peperomia argyreia – je charakteristická širokými listy ve tvaru srdce a drobnými bílými kvítky. Roste pomalu a má ráda stín nebo polostín
- Peperomia rotundifolia – má kulaté a lesklé listy s drobnými fialovými květy
- Peperomia prostrata – vyznačuje se plazivým růstem a drobnými bílými květy. Listy mají charakteristické žilkování, které připomíná želví krunýř
Pepřinec a zálivka
Pepřince jsou nenáročné na pěstování. Přesto je potřeba dodržovat základní pravidla, aby se rostlině dobře vedlo. Peperomie by se měly zalévat pravidelně, ale s mírou, aby se zabránilo jejich přemokření či přelití. Je důležité nechat půdu mezi zálivkami proschnout, protože pepřince nemají rády mokré kořeny. Doporučujeme zalévat peperomii měkkou a dešťovou vodou. Minimalizujete tak riziko výskytu plísně na listech.
Najděte vhodné stanoviště pro své pokojovky
Většina rostlin z rodu Peperomia má ráda stín, případně polostín. Proto se hodí zejména pro pěstování v interiéru, kde jsou méně intenzivní světelné podmínky. Dařit se bude pepřincům například v kuchyni, obývacím pokoji či ložnici. Zde se jim bude dobře dařit a současně budou působit jako vkusné dekorace. Pepřince můžete pěstovat i na balkoně či na zahradě. V takovém případě však musí být ochráněny před silnými slunečními paprsky a v zimě před mrazem.
Peperomie – známé čističky vzduchu
Pepřince patří mezi rostliny se schopností čištění vzduchu. Jsou to takzvané rostliny s fytoremediálními schopnostmi, což znamená, že dokážou odstraňovat škodlivé látky z vzduchu a zlepšovat jeho kvalitu.
Peperomie obsahují látky, které se vážou na škodlivé látky vzduchu, jako je například formaldehyd, a neutralizují je. Tím pomáhají zlepšovat kvalitu vzduchu v interiéru a snižovat riziko alergií a astmatu. Pepřince jsou tedy velmi užitečné pro pěstování v interiéru a mohou přinášet mnoho výhod pro zdraví lidí i domácích mazlíčků.
Rozmnožte si své pepřince
Pokud vás pěstování pepřinců chytne, můžete si je snadno rozmnožit. Množení je možné třemi způsoby – dělením, řížkováním i přímou sadbou semen.
- Dělení rostliny – používá se u rostlin, které mají dostatečně rozvětvený kořenový systém a jsou dostatečně velké na to, aby se daly rozdělit na několik menších rostlinek. Nejprve se pepřinec vyjme z květináče a opatrně se rozdělí na menší části. Každá z těchto částí se pak vysadí do samostatného květináče s vlhkou půdou.
- Řízkování – je vhodné i pepřinců, které mají dostatečně dlouhé a zdravé výhonky. Nejprve se řízek odřízne od mateřské rostliny pomocí nože nebo nůžek a odstraní se horní listy a spodní pupeny. Poté se řízek zasadí do vlhké půdy nebo se zakotví ve vodě, aby se zakořenil. Po vzejití kořínků se řízek přesadí do květináče a začne růst.
- Semenáčkování – sázení pepřinců ze semen je snadné, ale časově náročnější. Nejprve se semena vysejí do vlhké půdy a pokryjí se tenkou vrstvou zeminy. Poté se půda udržuje vlhká a rostlinky se nechají růst.
Chcete se dozvědět zajímavé informace i o dalších pokojových rostlinách? Přečtěte si některé z dalších článků na Chytrém bydlení:
Diskuse k článku