Patro na spaní vytvoří v prostoru místo navíc
S problémem nedostatečného místa se potýkají především menší panelákové byty, jejichž obyvatelé pak vítají jakýkoliv tip, jak tuto nepříjemnost co nejvíce omezit nebo úplně odstranit. Z toho důvodu se mnozí přiklánějí k variantě alternativního prostoru pro odpočinek a pořizují si patro na spaní, pro které nemusí být strop nutně nezvykle vysoký.
Patro na spaní ušetří spoustu místa a nápaditě rozdělí prostor, kterému tak přidá na originalitě, zvláště v případech, kdy je celá konstrukce vyrobena na míru a může být řešena velmi atypickým způsobem. Doporučuje se proto zadat zakázku truhlářům, než kupovat typizovaná a hotová patra, která do konkrétního prostoru nemusí přesně sedět.
Kam se patro na spaní hodí?
Patro na spaní umožňuje využít i prostor u stropu, který je za jiných okolností opomíjen. I když dříve převažoval názor, že do místnosti s poměrně malým stropem není toto řešení vhodné, dnes se možnosti využití nijak neomezují. Patro na spaní tak bez komplikací nachází uplatnění i v prostorech, kde je strop vysoký zhruba 2,5 metru. Samozřejmě je ale potřeba smířit se s tím, že prostor vzniklý pod patrem nebude příliš vysoký. Pro umístění komody či knihovny však dostačující. Vyšší strop pak v praktickém používání znamená, že pod patrem vznikne zázemí pro plnohodnotný pracovní kout, případně pro umístění sedací soupravy apod.
K výstavbě patra není potřeba stavebního povolení, a tak je možné se do jeho realizace pustit bez větších omezení. Lze ho uchytit k panelovým i cihlovým zdem. Základem je nosná konstrukce, která musí být dostatečně pevná. V plánech je proto naddimenzovaná, aby při užívání nedošlo k jejímu poškození. Vyrábí se z tvrdého dřeva (například smrkového) nebo kovu. Co se týče rozměrů, standardem jsou klasická jednolůžka i dvojlůžka, vždy s dostatečnou rezervou pro další nezbytné prvky celého systému.
Obyčejné patro na spaní je možné pořídit od zhruba 10 000 Kč. |
Patro na spaní a jeho nevýhody
I přes zjevné výhody existují u tohoto řešení i určité nedostatky, které mohou mnohým lidem vadit. Patro na spaní je svou polohou totiž nevhodné pro alergiky a osoby, které trpí dýchacími obtížemi. U stropu se hromadí teplý a velmi suchý vzduch, který výše nastíněné obtíže může ještě zhoršovat. Je-li místnost, kde by mělo být patro na spaní zřízeno, orientovaná na jih, pak bude v létě noční spánek velmi obtížný, protože se zde bude držet nesnesitelné horko, které lze jen ztěžka vyvětrat. Patro na spaní může komplikovat bydlení i osobám starším, případně s jakýmkoliv tělesným omezením. Ne každý zvládne šplhat po žebříku nebo stoupat po malých schůdkách. Netřeba ani připomínat, že hrozí i riziko zřícení z tohoto patra. Nedoporučuje se proto pořizovat ho do pokoje především malým dětem.
Patro na spaní je příhodným řešením pro všechny, kteří si chtějí i v bytě malých rozměrů uchovat dostatečný komfort bydlení. Je to o poznání pohodlnější způsob než neustálé skládání a rozkládání pohovky. Patro navíc do prostoru přinese nápaditý prvek, který je ve své podstatě další místností.
Diskuse k článku