Nezapomeňte na včasné oznámení o rekonstrukci bytu sousedům. Na co vše se připravit před rekonstrukcí?
Po dlouhém hledání jste si konečně koupili byt. Možná o něco starší, to ale vůbec nevadí, alespoň jej můžete rekonstruovat podle svých představ. Stavební úpravy však rozhodně nejsou výsadou těch, kteří se stěhují do nového bydlení, každý byt po čase potřebuje trochu onoho „nového nátěru“. Před zahájením rekonstrukce byste se měli pořádně připravit. Nemůžete přece jek tak vpustit do bytu stavební dělníky, jejichž rámusení se bude rozléhat po celém bytovém domě. V následujících řádcích se dozvíte, na jaké náležitosti byste před zahájením rekonstrukce bytu neměli zapomenout.
Rekonstrukce panelového bytu: nejdříve se poraďte s odborníkem
Už máte rozmyšleno, které části bytu projdou rekonstrukcí? Podle odborníků z realitní kanceláře Patreal byste se měli před zahájením rekonstrukce poradit se statikem, zda jsou zamýšlené změny vhodné. Obzvláště u starších bytů byste se měli ujistit, jestli stavebními úpravami nenarušíte celkovou statiku bytové jednotky. Obzvláště se stavební průzkum vyplatí v případě, máte-li v plánu bourat příčky, nebo naopak budovat nové – v obou případech se totiž jedná o výrazný zásah do konstrukce bytu.
Nezapomínejte na oznámení o rekonstrukci bytu sousedům
V průběhu rekonstrukce bytu bude vaše domácnost fungovat v omezeném režimu. Například se budete muset obejít bez některých běžných spotřebičů. I proto byste se měli vyhnout dalším případným starostem, mezi něž patří také sousedské spory. Vaši sousedé nebudou příliš nadšení, když se z vedlejšího bytu začnou znenadání ozývat nepříjemné zvuky vrtačky. Sousedy byste měli o rekonstrukci předem informovat, ať už osobně nebo přes informační nástěnku, která se zpravidla nachází ve společných prostorách bytového domu.
Buďte ohleduplní k ostatním obyvatelům bytového domu. Rekonstrukci plánujte tak, aby neprobíhala v pozdních nočních, či naopak brzkých ranních hodinách. Nezapomínejte ani na společné prostory. Dělníci s největší pravděpodobností zašpiní chodbu, kterou byste měli po skončení oprav co nejrychleji uklidit. V případě rozsáhlejších rekonstrukcí se navíc neobejdete bez stavebního povolení. V takovém případě se sousedé stávají účastníky stavebního řízení.
Kdy se obejdete bez stavebního povolení?
Při běžné opravě bytového jádra stavební povolení zpravidla nepotřebujete. Požadavky ze strany úřadů jsou totiž v porovnání s minulostí mírnější. Podle stavebního zákona se bez stavebního povolení obejdete i v případě, že nezasahujete do nosných konstrukcí, neměníte vzhled či způsob užívání stavby nebo neovlivňujete požární bezpečnost objektu. V případě nejasností můžete využít poradenské služby realitní kanceláře.
Jiná pravidla platí pro kulturní památky, u nichž to bez stavebních povolení nepůjde. Jedná se především o historické městské bytové domy, jejichž majitelé musí při rekonstrukci dodržovat nařízení památkářů.
Cena rekonstrukce: u bytu ve špatném stavu se může prodražit
U více než třicet let starých bytů se často objevují problémy s elektroinstalací. Při původní instalaci se totiž nepočítalo s tolika kuchyňskými spotřebiči, z nichž mnohé tenkrát vůbec neexistovaly. K přetížení takové elektrické sítě pak stačí opravdu málo, třeba i zapnutí rychlovarné konvice. Odborníci z realitní kanceláře lidem doporučují, aby kontrolovali stáří rozvodných skříní. Stejně důležitý je také stav stupaček, jejichž výměna je poměrně nákladná.
Dále prověřte stav vodovodního potrubí. Jestliže z kohoutku vytéká rezavá voda, patrně vás čeká výměna trubek, což jsou další náklady navíc. Nezapomeňte zkontrolovat také topná tělesa či kotel, i na těchto místech totiž může docházet k nežádoucímu protékání vody.
Diskuse k článku