Návod, jak odvzdušnit topení krok za krokem
Už se vám někdy stalo, že jste topili na plný výkon, přesto však v bytě přetrvávala nepříjemná zima? Důvodů mohlo být hned několik včetně porouchaného topného systému. S největší pravděpodobností jste se však řádně nepřipravili na topnou sezonu a neodvzdušnili radiátory. V řadě domácností se základní údržba topení opomíjí, ačkoliv vůbec není náročná, a navíc díky ní o něco snížíte náklady na vytápění, což se přece vyplatí. A právě proto jsme si pro vás připravili stručný a jednoduchý návod, s jehož pomocí zvládne odvzdušnit topení opravdu každý.
Co vše potřebujete k odvzdušnění topení?
Zavzdušnění radiátoru mají na svědomí vzduchové bubliny, které se do radiátoru dostávají například netěsnícími sváry trubek nebo v případě, napustíte-li jej rychle vodou. Jedná se o nežádoucí jev, který snižuje efektivitu vytápění.
K odvzdušnění radiátorů nebudete potřebovat žádné nákladné nářadí. Vystačíte si s obyčejnou sklenicí, pohárkem či jakoukoliv jinou nádobkou na zachycení unikající vody z ventilu. Dále se vyplatí mít po ruce utěrku nebo hadr na vysoušení vytékající vody. Vyjma nádoby a hadru si budete muset obstarat odvzdušňovací klíč, který vás vyjde na pár korun a zakoupíte jej například v jakémkoliv železářství.
1. Odvzdušnění radiátoru – otočte ventil na nejvyšší úroveň
Před zahájením odvzdušňování radiátoru otočte ventil na nejvyšší úroveň. Pakliže máte tu možnost, vypněte také oběhové čerpadlo. Nyní vyčkejte přibližně třicet minut, než se v radiátorech akumulují všechny vzduchové bubliny, které z topného tělesa potřebujete dostat pryč.
V panelákových domech se musíte spolehnout na pomoc sousedů
Bydlíte-li v panelákovém domě, na odvzdušnění topení se budete muset domluvit s ostatními obyvateli, bez spolupráce to totiž nepůjde. Všichni totiž musejí ve stejný čas otevřít termoventily na nejvyšší stupeň, aby mohl vzduch vystoupat vzhůru i z těch nejnižších pater. Právě nahoře se totiž nacházejí radiátory s ručním vypouštěním, kterými lze nahromaděný vzduch z radiátorového systému vypustit.
2. Jak odvzdušnit topení? Připravte se unikající vodu
Nyní přichází na řadu samotné odvzdušnění radiátoru. Ujistěte se, že máte k ventilu pohodlný přístup (v případě potřeby odsuňte překážející nábytek a jiné). Poté na podlahu pod ventil umístěte připravenou utěrku nebo ji kolem ventilu omotejte. Do odvzdušňování topení se pouštějte zejména večer, kdy se zpravidla kolem 22. hodiny vypínají oběhová čerpadla. Topení by však mělo být stále alespoň trochu zahřáté.
3. Při odvzdušnění topení opatrně uvolňujte ventil
Odvzdušňovací klíč nasaďte na ventil, pod který zároveň přiložte přichystanou nádobku. Pomocí klíče poté opatrně uvolňujte ventil, avšak nikoliv úplně. Zpravidla stačí pouze půl otáčky, než uslyšíte syčení unikajícího vzduchu, který může být v některých případech horký, takže pro jistotu udržujte bezpečnou vzdálenost.
4. Odvzdušnění radiátoru – jakmile se objeví voda, máte vyhráno
Syčení po chvíli utichne a z radiátoru začne vytékat voda, v některých případech spíše tryskat. Jedná se o signál, že z topného tělesa vyprchal všechen nežádoucí vzduch, proces odvzdušnění topení je u konce a vám nezbývá než uzavřít ventil.
Nedaří se vám odvzdušnit topení? Obraťte se na odborníky
Pokud se vám ani po několika pokusech nedaří topný systém zprovoznit, nevěšte hlavu. Na vině může být například rozsáhlejší porucha topení, což bývá časté zejména u dosluhujících kotlů. V každém případě však zavolejte odborníky, kteří provedou důkladnou analýzu vašeho kotle nebo topného systému, zjistí případné nedostatky a navrhnout adekvátní řešení.
Jak správně odvzdušnit topení v bodech
Abyste náhodou na nějaký krok nezapomněli, na závěr pro vás máme stručné shrnutí, jak na odvzdušnění radiátoru v několika bodech.
- Máte-li možnost, otočte ventil na nejvyšší úroveň.
- Položte pod ventil hadr.
- Pod ventil umístěte nádobu na zachycení tryskající vody.
- Odvzdušňovacím klíčem opatrně uvolňujte ventil – zpravidla stačí půl otočky.
- Jakmile přestane syčení a začne unikat voda, znamená to, že radiátor je odvzdušněný a vy můžete uzavřít ventil.
Diskuse k článku