Máte doma sušičku prádla? A věnujete jí dostatečnou péči?
Sušička prádla se pro mnohé domácnosti stala nepostradatelným pomocníkem. Už žádné sušáky ani vyvěšování prádla venku – se vším si poradíte přímo v koupelně. Za pár hodin máte prádlo čisté. Ale ruku na srdce, nezapomínáte u své sušičky prádla na pravidelnou údržbu? Pojďme si připomenou, které kroky je potřeba pravidelně provádět.
Proč o svou sušičku na prádlo pečovat
Pravidelnou údržbou své sušičky na prádlo prodloužíte její životnost a zlepšíte výkon. Při pravidelné péči bude i po letech fungovat jako nová. Nezapomínejte, že jako jakýkoliv jiný elektrospotřebič potřebuje pravidelnou péči a údržbu.
Pravidelné čištění a odstraňování přebytečného prachu a vlhkosti je klíčové pro udržení funkčnosti a prodloužení životnosti. Navíc to zabere jen pár minut. Takže proč nevěnovat pár chvilek každý měsíc k údržbě vaší sušičky a ušetřit tak peníze na opravách? Vaše sušička vám bude vděčná za péči, kterou jí věnujete.
Tradiční problém pračky a sušičky: kam je umístit?
Sušička na prádlo jako ideální pomocník nejen v zimním období
5 kroků, které si vaše sušička zaslouží
Údržba sušička není nijak náročná. Zabere jen chvilku a zvládne ji každý. Některé kroky možné děláte, jiné nikoliv. Zkuste mít všech 5 pohromadě a pravidelně provádět těchto 5 činností:
1. Čištění textilního filtru
Filtry v sušičce zachycují vlhkost a prach, který se vyskytuje v při sušení prádla. Proto by měly být pravidelně vyčištěny. Filtr pro zachycování drobných nečistot a kousků textilie čistěte po každém použití sučičky.
2. Odstraňování vlhkosti z bubnu
Po každém cyklu sušení byste měli otřít vnitřní stranu bubnu měkkým hadříkem, aby se odstranila přebytečná vlhkost. Pokud si s tím nechcete dělat starost, nechejte dvířka sušičky otevřená, aby prostor samovolně vyschnul.
3. Čištění výměníku tepla
Výměník tepla je důležitou součástí sušičky, která snižuje vlhkost v prostoru během cyklu sušení. Proto by měl být pravidelně čištěn, aby se odstranila přebytečná vlhkost a prach. Moderní sušičky mají výměník tepla (kondenzátor) integrovaný, nedá se tedy vyjmout. Jeho čištění se doporučuje pomocí vysaavače.
4. Čištění kondenzační nádobky
Pokud nemáte sušičku napojenou na odpad, je potřeba pravidelně čistit i nádobku na kondenzát. Vodu pravidelně vylévejte a jednou za čas opláchněte mýdlovou vodou. Vyhnete si zápachu i tvorbě plísní uvnitř nádobky či na jejím povrchu.
5. Kontrola pohyblivých částí
Pohyblivé části, jako jsou dveře a těsnění, pravidelně kontrolujte. Sledujte také stav výparníku či pohyblivost vnitřního bubnu. Pokud se vám zdá, že sušička nefunguje jako kdysi, obraťte se na servis a nechejte ji zkontrolovat.
Přečtěte si i další články o domácích spotřebičích:
Diskuse k článku