Máte děti? Zajistěte, aby se nábytek nedal převrhnout
Z důvodu zavalení těžkým nábytkem se každoročně zraní nemalé množství dětí a pro některé z nich dopadne situace tragicky. Rozhodně vás nechceme strašit, jen bychom rádi upozornili na problém, který se v mnoha domácnostech vyskytuje. I na první pohled stabilní nábytek lze při dětském skotačení a působení síly převrhnout. Poradíme, na co si dát pozor i jak vybavení domácnosti zabezpečit.
Na jaké typy nábytku si dát pozor
Zjednodušeně lze říct, že ochranu proti převržení si zaslouží všechny typy nábytku, které doma máte. Typicky se jedná o komody, skříně, závěsné systémy nebo třeba knihovny. Všechny tyto typy nábytku vypadají na pohled stabilně, při působení velké síly se však převrátit dají. Zejména u vysokého nábytku může i malé naklonění vést k celkovému pády s fatálními následky. Ochranu proti převržení si však zaslouží i nízký nábytek, u kterého může dojít ke zranění vlivem převrácení umístěných předmětů.
Velkým rizikem jsou zejména zásuvky komod a skříní. Pokud byste se snažili vší silou převrátit stabilní a plnou komodu, nemusí se vám to podařit. Pokud ale některý ze šuplíků vysunete a zatlačíte na něj směrem dolů, vytvoříte páku, která způsobí naklonění a následný pád. U méně stabilního nábytku pak může dojít k převrácení i při pouhém vytažení všech zatížených zásuvek.
Bezpečnost na prvním místě. Znát zóny v koupelně je důležité
Rekonstrukce panelákového bytu: dětský pokoj
Zařizujete dětský pokoj? Známe vychytávky, ze kterých budou děti nadšení!
Způsoby ochrany nábytku proti převrácení
Existuje několik metod, jak nábytek zafixovat a zabránit jeho převrácení:
Upevnění ke zdi spojovacími úhelníky
Nejspolehlivějším řešením je upevnění nábytku přímo do zdi. Mnoho modelů nábytku má v balení právě i kotvicí prvky. Nezapomínejte na ně a nainstalujte je současně s nábytkem. Pokud kotvicí prvek není součástí dodávky, použijte univerzální materiál. Komody či skříně lze ke stěně připevnit pomocí spojovacích úhelníků („vinklů), které přišroubujete k nábytku i ke stěně. Do zdiva či jiného materiálu používejte dostatečně velké a kvalitní hmoždinky, které zajistí pevný spoj i při působení tlaku v tahu. Přečtěte si náš dřívější článek o správném výběru hmoždinek a vrutů.
Kotvení do stropu
Máte doma vysoké skříně? Nemusíte jej kotvit jej do okolního zdiva, ale také do stropu. Efekt je pak stejný. Vícenásobným kotvením dojde k posílení spoje a zvýšení stability.
Upevnění ke zdi lankem či silným textilním pruhem
Potřebujete-li občas skříň nebo komodu o pár centimetrů posunout do strany nebo odsunout od zdi, můžete ke kotvení použít lanko nebo silní zátěžový pruh látky. Nábytek zůstane částečně pohyblivý, při mírném naklonění však neumožní převrhnutí. V takovém případě je obzvláště nutné používat kvalitní spojovací materiály, které udrží tíhu nakloněného nábytku.
Kotvení k jinému nábytku
Nechcete-li z různých důvodů vrtat do zdi (například v nájemním bydlení), můžete nábytek připevnit k jinému stabilnějšímu kusu nábytku. Ten by však měl být napevno přikotven ke zdi. Stojící knihovnu můžete například z boku přišroubovat k obývací stěně, která je do stěny kvalitně upevněná a nehrozí její převrácení. Ideální je pak přistoupit ke kotvení z obou stran.
Na bezpečnost v domácnosti rozhodně nezapomínejte. Přečtěte si i další články, které jsme pro vás v minulosti připravili:
Diskuse k článku