Lekce úklidu: nezbytné čištění lednice zabrání šíření plísní

Lekce úklidu: nezbytné čištění lednice zabrání šíření plísní

Měkké světlo z lednice působí jako magnet. Nepříjemný zápach a špína ale zkazí chuť a v žádném případě neprospívají ani uloženým potravinám. V tomto případě není na škodu stát se puntičkářem. Prevence před plísní a pachy musí být důkladná a pravidelná. Jídlo skladované v lednici si pak budete moci dopřát bez obav z následků.

 

 


Krabičky s potravinami jsou sice praktické řešení, ale uchovávání vařeného jídla s sebou nese i rizika. Plísně však nevznikají jen v jejich útrobách, ale i na stěnách lednice. Nejsou vítanými hosty, je potřeba zbavit se jich co nejdříve.

 

Čištění vnitřních ploch lednice jednou za měsíc

Výhrůžný postoj před lednicí s hadrem v ruce by se měl opakovat každý měsíc. V lednici se skladují potraviny rychle podléhající zkáze i ty trvanlivé, a za tu dobu se umí pořádně promíchat a vytvořit tak nepřehlednou směsici poživatelných a nepoživatelných surovin. Jenže, kdo tomu co čtyři týdny opravdu věnuje čas?
Chladné prostředí v lednici sice zpomaluje mnohé procesy, ovšem nekonečnou životnost potravin nezajistí.

Vyskladnit celou lednici dá v některých případech hodně práce, ale je to potřeba. Každou vyjímatelnou část pečlivě omyjte, lednici vytřete (nebojte se ani desinfekce) a nechte vyschnout.

Dezinfekce lednice

V některých případech následuje razantní krok, kterým je dezinfekce. K ničení mikroorganismů dochází chemickou nebo fyzikální cestou a je nutné všude tam, kde jsou vyšší nároky na čistotu. Dezinfekční prostředky, sanitizéry, snižují počet mikroorganismů na úroveň, která už nemůže lidskému zdraví nijak uškodit. Při testech dochází k ničení 99,9% mikroorganismů.
Nejširší škálu patogenů ničí 5% roztok chloranu sodného

Krabičky s potravinami jsou sice praktické řešení, ale uchovávání vařeného jídla s sebou nese i rizika. Plísně však nevznikají jen v jejich útrobách, ale i na stěnách lednice. Nejsou vítanými hosty, je potřeba zbavit se jich co nejdříve.

Úsporná samoodmrazovací lednice 

Samoodmrazování zajišťuje neustálou cirkulaci vzduchu v lednici. Snižuje se tím vlhkost a chlad je rozprostřen rovnoměrně. Tím se snižuje vlhkost a lednici tak není potřeba odmrazovat. Co je ale nejdůležitější: tento systém přináší nižší spotřebu energie.
Ideální lednice s vnitřním oběhem vzduchu odvádí vlhkost ven. Námraza nevzniká proto, že se vlhkost kondenzuje na ploše výparníku a tam se mění v led. Ten se podtupně taví a voda se nad kompresorem odpařuje.

Proč je důležité odstraňovat námrazu z lednice a mrazáku? Jednoduše proto, že její přítomnost znamená vyšší spotřebu a tím větší náklady na provoz lednice.

Plíseň v lednici = nežádoucí

Tam, kde skladují potraviny, není místo pro plíseň ani její zárodky. Jenže prostředí lednice její tvorbě nahrává, i když je v něm chladno.
V první řadě je potřeba najít zdroj plísně. Odstranění už napadených potravin a důkladné vyčištění prostoru. Detergent se dá nahradit jinými prostředky – například octem nebo peroxidem vodíku. Sáhnout můžete i po čistících přípravcích s antibakteriálními a antifungicidními účinky.
Vlhkost ale neovlivníte, proto je třeba eliminovat nehromadící se kondenzát.

 Vyskladnit celou lednici dá v některých případech hodně práce, ale je to potřeba. Každou vyjímatelnou část pečlivě omyjte, lednici vytřete a nechte vyschnout.

Ionizátor zkombinovaný s UV lampou

Proti pachu i plísním se začaly do lednic vkládat UV lampy. Využívají technologie ionizace a produkce ozónu (O3), aby působily desinfekčně a likvidovaly pachy. Vedle neutralizace pachů a zabránění růstu plísní znemožňují množení škodlivých bakterií. S jejich pomocí se tak vnitřní klima mění k prospěchu skladovaných potravin a prodlužuje jejich trvanlivost.

Pohlcovač zápachu do lednice

Můžete si být jistí, že na pravidelnou likvidaci zápachu nezapomenete. Pokud ano, důrazně se vám sama připomene v okamžiku otevření dvířek. Právě nelibé vůně vás přinutí k pravidelnému vyklízení a čištění.
Pro to, aby si lednice udžela co nejdéle neutrální vůni, existují pohlcovače pachu určené speciálně pro chladný prostor lednic. Využijete je i v případě, že bude v lednici potřeba skladovat pokrmy výraznější vůně.
Z účinných přírodních pohlcovačů zápachu se nabízí soda nebo kypřící prášek, rozkrojené jablko nebo mletá káva nasypaná třeba do misky. Praktické zkušenosti potvrzují účinnost kávy i na silnější zápach, kypřící prášek nebo jablko bylo účinné spíše v podobě prevence.

Skladování jídla: syrové versus vařené potraviny

Většina potravin obsahuje bakterie, které se v nevhodných podmínkách množí a v nějhorším případě pak způsobí i otravu. Problém nastává hlavně v létě, kdy ani chladné prostředí v lednici často nestačí. Bakteriemi se totiž pokrmy kontaminují mimo ni a pak už je na zásahy pozdě.

Pro skladování jídla používejte spižírnu

Nejnáchylnější maso, uzeniny, drůbež, mořské plody, mléčné výrobky, vejce, vařená rýže, vařené těstoviny a jakékoliv hotové saláty vyžadují zvýšenou pozornost.
Otevřené konzervy nebo sklenice by se neměly v lednici skladovat vůbec.

Bakterie v jídle rostou při teplotách od 5°C do 60°C. Vysoce rizikové potraviny by se proto měly skladovat jen minimálně a po co nejkratší dobu. Rizikové je kvůli tomu i znovuzmrazování.

Ve velké americké lednici trvá takový rychlý úklid třikrát déle. Ale je nezbytný, proto buďte rádi, že se pouštíte jen do menší české chladničky. Onemocnění z potravin, navíc doma, není nic příjemného.

Pro čištění lze použít přírodní i průmyslové prostředky. Ve druhém případě je však třeba na závěr lednici ještě jednou pořádně vytřít čistou vodou.
A nezapomeňte na detaily: nenápadné těsnění dveří, rohy boxů nebo krabiček. Bakterie se skrývají všude.



Diskuse k článku

  • Robin Hudeček

    12:02 15. 8. 2016 0
    Děkuji za pěkný článek, jen bych si ho dovolil doplnit o informaci, že veškeré otevřené potraviny musí být opětovně zabaleny, z hlediska šíření bakterií. V tomto ohledu je lednice nejhorší prostředí a proto je dobré nejen mít rozdělené zony, jak je zmíněno, ale i vše otevřené balit. Sám používám sáčky i do mrazáku: http://www.mojeobaly.cz/sacky-a-tasky/sacky-do-mrazaku/ a mohu všem jen doporučit taky balit. Jdou samozřejmě i jiné sáčky, například od rohlíků, ale zkrátka vše pečlivě balit a balit.

Dobrý kontakt k tématu

Dřevěná a plastová okna mají své výhody i nevýhody

Souhlasím, že jak dřevěná, tak plastová mají své výhody a nevýhody, ale myslím si, že hodně záleží na tom, co ...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dobrý den, Martino,

ano, dnes je vážně z čeho vybírat. Ale kvalita a cena se často liší, proto je výběr vel...

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

Dobrý den, Karle,

naprosto souhlasíme, že pečlivý výběr firmy se zkušenostmi je naprosto zásadní.

S pozd...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já jsem od toho neměl moc velká očekávání, jen jsem si prostě říkal, že na trhu nen�...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...
Zobrazit všechna témata

Sprchové kouty: Sklo, nebo plast? Přečtěte si, jak vybrat správný materiál

Výběr sprchového koutu je rozhodnutí, které ovlivní nejen vzhled vaší koupelny, ale i pohodlí při jeho používání a údržbě. Mezi nejoblíbenější materiály výplní dvířek a stěn patří sklo a plast. Každý z nich má ...

Sekery, kladiva, krumpáče: Jak vybrat topůrko a násadu?

Výběr kvalitního topůrka nebo násady pro vaše nářadí není jen o estetice nebo nostalgii. Správná volba ovlivňuje bezpečnost, pohodlí i efektivitu vaší práce. Ať už preferujete klasiku v podobě dřeva, nebo moder...

Co to jsou OSB desky a k čemu se používají?

Stavební OSB desky jsou hojně využívaným materiálem nejen u dřevostaveb, ale též slouží jako podklad při zateplení domu, snadno se s jejich pomocí postaví stěny a podlahy při rekonstrukcích půdních prostor, na ...

Byt

Znáte latexové matrace? Spí se na nich jako na vodní posteli

Se začátkem nového školního roku přichází příležitost zapracovat na kvalitě svého spánku. Budete ho potřebovat. A co je základem dobrého spánku? Přece kvalitní matrace! Vybrat ale tu správnou není vůbec snadné ...

Virtuální realita v designu: Jaká je budoucnost navrhování interiérů?

Virtuální realita (VR) pomalu mění způsoby, jakými můžete vnímat a navrhovat interiéry. Zatímco dříve jsme museli spolehnout na nákresy a modely od designérů, dnes nám můžou díky VR ukázat své návrhy v realisti...

Stavíte základy svépomocí? Poradíme, jak na zemnicí pásek

Stavíte dům a přemýšlíte, jak správně uzemnit hromosvod? Zemnicí pásek je důležitou součástí každého domu, která chrání stavbu před účinky blesku. Provedení tohoto kroku si žádá pozornost, obzvlášť při svépomoc...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Víte, kolik jídla vyhodíme? Poradíme vám, jak být šetrnější

Plýtvání jídlem je problém, který nás ovlivňuje všechny. V Česku se ročně vyhodí přes 970 tisíc tun potravin, což odpovídá zhruba 91 kilogramům na osobu. Tato plýtvání přináší nejen ekonomické ztráty, ale i záv...

Utíráte pravidelně prach? Přečtěte si, proč je to vlastně důležité

Prach na poličkách, skříních, nádobí – to rozhodně není dobrá vizitka. Ale přestože se na první pohled může zdát, že prach je jen estetickým problémem, není tomu tak. Pravidelné utírání prachu má mnoho pozitivn...