Když interiérové dveře zlobí: Poradíme, jak je seřídit
Interiérové dveře používáme denně. Roky mohou fungovat bez problémů, pak ale z ničeho nic přestanou poslouchat. Problémů s interiérovými dveřmi může být řada od vrzání po samovolné zavírání. Poradíme vám, jak tyto jednoduché závady odstranit a dveře správně seřídit.
Vrzající dveře v interiéru
Nejčastější závadou interiérových dveří je jejich vrzání. Důvod bývá zpravidla prostý – jejich panty jsou suché, a tak při tření kovu o kov vzniká nepříjemný zvuk. V takovém případě stačí dveře vysadit a promazat pohyblivé součásti technickým olejem nebo vazelínou. Pokud jsou panty staré a zrezivělé, doporučujeme je prostříknout WD-40kou.
Vrzající panty nemažte jedlým olejem nebo tukem. Nepříjemné zvuky sice zmizí, po nějaké době se však tuky na rostlinné bázi začnou kazit a mohou zapáchat. Také by mohly po pár týdnech ztuhnout a vytvořit gel, který negativně ovlivní chod dveří při otevírání.
Jak vybrat dveře do sprchového koutu
Posuvná okna a dveře - řešení i pro střechy
Vstupní hliníkové dveře jsou pro svou kvalitu skvělou volbou
Zrenovujte interiérové dveře a zárubně. Budou vypadat zase jako nové
Dveře drhnou
Po nějaké době se mohou interiérové dveře působením vlastní váhy svěsit a způsobit drhnutí u prahu. Jejich dovírání pak bude těžké, nebo vůbec nepůjde. V takovém případě je potřeba panty doplnit o podložky, díky kterým se dveře o pár milimetrů nadzvednou.
Dveře mohou drhnout nejen o práh, ale také o zárubně. To se nejčastější stává u dveří do koupelny, sklepa nebo jiné místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu. Dveře pak začnou pracovat, změní své rozměry a do otvoru nebudou přesně zapadat. V takovém případě doporučujeme do dveří přivřít kopírovací papír – místa, kde dochází ke tření, se obarví dočerna. V místech přesahu pak bude potřeba dveře zbrousit, to buď ručně pomocí smirkového papíru, nebo elektrickou bruskou. Vždy však zkontrolujte, jsou-li zárubně pevně umístěné. Někdy je příčinou drhnutí jejich povolení a vyboulení do prostoru.
Dveře se samovolně zavírají
Může se také stát, že interiérové dveře se začnou samovolně zavírat. Opět je na vině jejich svěšení. Těžiště pak není ve středu a dveřní křídlo se samo zavírá působením vlastní váhy. Někdy stačí dveře doplnit o podložky, které nerovnosti srovnají. Ve většině případů však bude potřeba seřídit samotné panty, resp. čepy v zárubních. Pomocí imbusového klíče je povolíte a posunem doprava a doleva nastavíte do libovolné polohy.
Dveře špatně těsní
Důležitou funkcí interiérových dveří je utěsnění tavebního otvoru. Díky tomu nevzniknou mezery, které by propustily světlo, průvan nebo hluk. Pokud dveře přestanou těsnit, je po potřeba je správně vycentrovat, aby jakékoliv mezírky v okrajích zmizely. Pokud seřízení nestačí, bude potřeba vyměnit původní těsnění, eventuálně přidat další. Na trhu pořídíte speciální těsnicí pásky, které po obvodu dveří jednoduše nalepíte. Problém pak obvykle zmizí z minuty na minutu. Dveře pak můžete utěsnit i speciální kartáčovou lištou.
Také vás trápí některý z výše uvedených problémů? Řiďte se našimi radami a dveře seřiďte, než se problém prohloubí. Přečtěte si také další články zaměřené na téma dveří do interiéru:
- Interiérové dveře, které se stanou chloubou domácnosti
- Zrenovujte interiérové dveře a zárubně
- Zkrášlete si bydlení díky renovaci interiérových dveří a zárubní
- Inspirujte se: elegantní skleněné dveře prosvětlí každý interiér
- Co jsou klima dveře a kdy je budete potřebovat
- Jak vybrat zárubeň a neudělat chybu
Diskuse k článku