Je na přípravu smoothie lepší smoothie maker nebo mixér?
Smoothie není jen tak obyčejný koktejl, ale nápoj nabitý vitamíny, který spojuje nejen různé druhy ovoce, ale také spoustu zeleniny. Přidávají se i další ingedience jako ovesné vločky, karobový prášek, ořechy či med – zkrátka vše, co máte rádi. Cenné vlastnosti však takový drink získá jen tím, že se nepřidávají barviva, dochucovadla, ani konzervanty. Jak si takovou dobrotu připravit doma?
Je jasné, že bez přístroje si s tvrdým ovocem neporadíte. K dosažení správné konzistence je třeba smoothie maker, případně alespoň kvalitní mixér, jenž nebude mít problém rozmixovat banány, ale ani led.
Smoothie maker versus mixér – rozdíly
Smoothie maker
Pokud patříte mezi příznivce smoothie a rádi si je dopřáváte několikrát týdně, pak jeho pořízením určitě neprohloupíte. Už na první pohled vypadají specializovaně, protože všechny ingredience se umísťují rovnou do sklenice, která se jen překlopí na silné nože, díky nimž je během několika vteřin hotovo.
Smoothie maker však není určen jen pro jeden účel – zvádne přípravu koktejlů, ale třeba i ledové kávy. Samotné ovocné a zeleninové nápoje jsou připraveny ke konzumaci během 20 vteřin.
V čem nejsou rozdíly?
- oba přístroje mohou mít různě silné motory
- disponují různými noži
- objem se pohybuje od 0,5l až do 2l (u smoothie makerů jsou ale k dispozici i malé sklenice od 180ml)
Čím se liší?
- mixéry mají většinou více možností pro ovládání
- na smoothie makerech bývá většinou pouze jedno tlačítko jako pokyn „mixuj"
- u smoothie makerů se ingredience často mixují přímo v nádobách, ve kterých je lze podávat
- jak mixéry, tak smoothie makery mívají rozdílnou složitost čištění, proto ji zohledňujte už při výběru
- na první pohled zaujme i rozdílný design, který bývá u smoothie makerů modernější a čistší
-
cenou: smoothie makery se dají koupit už od 700Kč, mixéry s nádobou jsou o něco dražší
Zdroj: Krefel.be
Mixér s nádobou
S mixéry má zkušenost téměř každý. Lze vybrat několik programů, díky kterým se dá připravit spousta dobrot – od kaší až po koktejly, případně jen důkladné míchání. Ovšem na těch starších zcela určitě nenajdete žádnou funkci pro přípravu smoothie, proto záleží jen na odhadu.
Díky způsobu přípravy se v nápojích zachovají všechny žádoucí vitamíny a minerály. Díky tomu, že ovoce není nijak tepelně upravováno, si můžete být jisti, že vše je tak, jak má. Množstvím přidaných surovin pak také ovlivňujete výživovou hodnotu – pokud k ovoci přidáte kupříkladu ovesné vločky, pak máte velkou snídani hotovou během okamžiku. Naopak jen zeleninový smoothie znamená dietní pochotkou.
Smoothie maker nevyužije každý, u milovníků zdravé stravy se na něj však rozhodně prášit nebude.
Diskuse k článku
kvetka
Jája
Alena Svobodová
Alča
Komentář byl upraven redakcí)
Pavel
Jana