Jak vymalovat pokoj? Poradíme, jak se zbavit nerovností i fleků na zdi
Stěhujete se do bytu, kde vás čeká malovaní všech pokojů? Rozhodli jste se po letech zrekonstruovat dětský pokoj polepený plakáty? Možná malujete z úplně jiného důvodu, úkol však zůstává stejný. Zbavit se veškerých skvrn, fleků, nečistot či nerovností v omítce a vdechnout místnosti nový život efektním nátěrem. V následujících řádcích vám poradíme, jak správně připravit podklad pro malování, jak se zbavit trhlin a fleků na zdi a řekneme, co všechno by měla umět kvalitní malířská barva.
Jak vznikají fleky na zdi? Příčin je celá řada
Než se vrhnete na samotné malovaní pokojů, měli byste nejdříve zhodnotit stav natírané stěny. Pokud se stěhujete, můžete se na stěnách setkat například s pozůstatky tapet, které si tam vylepil původní majitel či majitelka. Po neopatrném odstranění tapet se na zdech mohou objevit nevzhledné mapy odloupané omítky. Při rekonstrukci dětského pokoje se budete muset vypořádat s pokreslenou či umazanou stěnou, případně se stopami po plakátech.
Dalším častým problémem, který narušuje útulný interiér, jsou mapy a skvrny od protečené vody či kouře. Nepěkné fleky mohou na stěnách vznikat po vytopení bytu, ze zadehtovaných komínů či po „nasáknutí“ nikotinem. Taková místa nestačí obyčejně přetřít, skvrny by totiž po čase začaly opět vystupovat na povrch.
Jak vymalovat pokoj krok za krokem bez fleků na zdi
Jestliže renovujete starý byt, ze všeho nejdříve byste měli zhodnotit, zda je nutné zdi před výmalbou oškrábat. V případě, že je škrábání nezbytné, stěnu při práci navlhčete. Pokud škrábání není potřeba, můžete se pustit do odmaštění pomocí vody se saponátem.
Stěnu následně zbavte veškerých zbývajících nečistot a pusťte se do penetrace. Penetraci nechejte přibližně 6 až 8 hodin zaschnout.
Jak vymalovat pokoj: po očištění povrchu opravíme praskliny
Nyní přichází čas na odstranění nerovností, prasklin či nehezkých map po odloupané omítce. Drobnější nerovnost či trhlina rozhodně není důvodem k odstranění celé omítky. Poškozená místa lze jednotlivě vyspravit pomocí vyrovnávací stěrky či tmelu.
Doporučujeme využít REMAL stěrku, která se hodí na stěny i stropy, lehce se roztírá a je sněhově bílá. Nanášení je jednoduché pomocí ocelového hladítka, a to maximálně ve dvou vrstvách. Ujistěte se, že podklad, na který stěrku nanášíte, je dostatečně pevný, suchý a zbavený všech nesoudržných vrstev. Stěrku nechte zaschnout alespoň 24 hodin.
U trhlin větších rozměrů nejprve odstraňte nesoudržný materiál, poté je vyplňte akrylátovým tmelem. Vyspravené nerovnosti je následně potřeba přebrousit. Následně v případě potřeby opět aplikujte penetrační nátěr.
Jak efektivně na fleky na zdi?
Pokud se na stěně objeví fleky po zatečení či nikotinu, ke spolehlivému odstranění skvrn použijte speciální vodouředitelný zakrývací nátěr, který můžete aplikovat nejen v interiéru, ale také exteriéru. Nátěr je určený k izolaci skvrn, které při přetření běžným nátěrem vystupují na povrch. Zakrývací nátěr je samozřejmě přetíratelný, takže na něj můžete jednoduše aplikovat vrchní malířskou barvu na malování pokojů.
Bílá barva na malování pokojů prozáří vaše bydlení
Máte za sebou aplikaci zakrývacího nátěru, což znamená jediné – můžete se směle pustit do natírání malířskou barvou. Na trhu s malířskými potřebami naleznete celou řadu odstínů. Stále oblíbenější je však zářivě bílý malířský nátěr, který se vyznačují sametově matným vzhledem s bělostí až 96 %. U této barvy je samozřejmostí vysoké krytí a prodyšnost. Nátěr je navíc odolný proti oděru za mokra. Malířskou barvu lze kromě omítek použít také na beton, sádrokarton či dřevotřísku.
Diskuse k článku