Jak pronajmout byt? Máme pro vás několik tipů, na co si dát pozor
Nemovitosti svým vlastníkům nemusí sloužit pouze k bydlení, čím dál častěji fungují také jako efektivní zdroj příjmů. Investice do nemovitosti je v současnosti jedním z nejoblíbenějších a zároveň nejspolehlivějších způsobů, jak z dlouhodobého hlediska zhodnotit finanční prostředky. Na trhu s realitami se nejčastěji setkáte s pronájmy bytů, obzvláště pak ve větších městech. Pokud se rozhodnete začít pronajímat, měli byste ze všeho nejdřív učinit nezbytné přípravy, které vám v konečném důsledku celý proces usnadní.
Jak pronajmout byt? Zjistěte vše podstatné, než nabídku vypustíte do světa
Ze všeho nejdříve bychom si měli ujasnit, jakou nemovitost, v našem případě byt, je vhodné pronajímat. Odpověď je prostá. Nejlépe se totiž nakládá s bytem, který máte v osobním vlastnictví. Pakliže se jedná kupříkladu o byt družstevní, vyřizování pronájmu by mohlo být výrazně komplikovanější, případně rovnou nemožné, a to v závislosti na stanovách družstva, tedy skutečného majitele bytu. V takovém případě si řádně prostudujte družstevní řád, kde se dozvíte veškeré podmínky.
Důležitá je také cílová skupina, které budete chtít vaši nemovitost pronajímat. Ve velkých městech panuje značná poptávka po studentském bydlení. Nájemníci z řad studentů či pracovníků ocení především vybavení adekvátním nábytkem. V případě studentů jde například o základní vybavení typu postel či psací stůl. Zcela odlišné nároky mívají rodiny s dětmi, které si bydlení zpravidla přizpůsobují dle vlastního vkusu a potřeb. Těmto nájemníkům tak spíše vyhovuje nevybavený být, prostorná a zařízená kuchyň, zatímco větší důraz kladou na příslušenství, mezi něž patří třeba garáž či sklep.
Příprava a úklid před prohlídkou pomůže s tím, jak rychle pronajmout byt
Jak připravit byt k pronájmu? V první řadě se zaměřte na odstranění všech osobních věcí z dohledu. Ať se již jedná o fotografie, či dekorační předměty a suvenýry, prostor může potenciálnímu nájemníkovi připadat přeplácaný a opticky může působit menší. Rozhrňte závěsy, ať do místností jde co nejvíce světla, případně ve večerních hodinách rozsviťte všechna světla, která prozáří interiér a podtrhnou jeho přednosti. Rozhodně se vyplatí místnosti před prohlídkou vymalovat. Stejně se tomu většinou před pronájmem bytu nevyhnete.
Nejvíce kriticky pohlížejí nájemníci většinou na kuchyň, koupelnu a WC. Skliďte proto všechny věci, které máte v různých poličkách a důkladně tyto uvolněné prostory vyčistěte. Zájemce asi nepotřebuje vědět, kolik lahviček se vejde na okraj vany. Vůně čistících prostředků v tomto případě není na škodu. Nepodceňujte také zažloutlé spáry kachliček, nemluvě o vodním kameni v toaletě. V kuchyni ponechejte prázdný a čistý stůl i pracovní linku, popřípadě na stůl můžete umístit třeba mísu s ovocem.
Před prohlídkou ještě důkladně zkontrolujte stav bytu. Zkuste se vžít do role nájemníka a projděte si byt od vchodových dveří. Všímejte si detailů a přemýšlejte, co by vás osobně mohlo odradit, pokud byste si hledali pronájem. Předsíň příjemně ale decentně provoňte. Nepodceňujte ani čistotu klik u dveří či vypínačů.
Jak postupovat při pronájmu bytu?
Při výběru budoucího nájemníka byste měli mít na paměti několik faktorů. Příliš nespoléhejte na první dojem. Uvědomte si, že za úplatu někomu poskytujete vlastní majetek. Příjemné vystupování potenciálního nájemníka během prohlídky totiž v žádném případě není zárukou, že bude včas platit nájem a odpovědně pečovat o vybavení bytu. Při výběru se proto snažte nejednat ukvapeně.
Hledání ideálního nájemníka vám značně usnadní spolupráce s realitní kanceláří. Realitní makléři za vás totiž nejen vyhledají potenciální zájemce, ale zároveň se díky letitým zkušenostem nenechají ošálit oním prvním dojmem a dokáží velmi dobře odhadnout, zda daný člověk splňuje vaše očekávání.
Jak pronajímat byt bez rizika?
Než nemovitost předáte do rukou nájemníka, pokuste se co nejvíce omezit míru rizikovosti. Ujistěte se, zda na něj například není uvalena exekuce. V takovém případě by jej totiž mohla postihnout platební neschopnost. Ta sice může potkat téměř každého, avšak v zájmu majitele nemovitosti by měla být co možná nejdůslednější minimalizace rizik. Informace o dlužnících lze přitom velmi snadno dohledat na internetu v příslušných registrech.
Správně zvolená cena je při nabízení bytu k pronájmu či prodeji velmi důležitá. Cenu byste totiž měli nastavit tak, aby co nepřesněji odpovídala vaší nabídce. Pokud si nejste jisti, jak nemovitost vhodně nacenit, můžete vyzkoušet bezplatnou online kalkulačku, která vám alespoň orientačně poradí s optimální výší nájmu. V cenách nemovitostí se skvěle orientují také realitní makléři, kteří mohou doporučit úpravu požadované částky, čímž mnohdy majiteli bytu pomohou nabídku zatraktivnit a urychlit pronájem bytu.
Pozor na nepřesnosti ve vzorových smlouvách. Raději se obraťte na odborníka
Vzorovým smlouvám na internetu raději nevěřte. Zpracování nájemní smlouvy raději svěřte do rukou právníkovi, který ji zhotoví přesně podle vašich potřeb a bez zbytečných chyb a právních mezer. Velmi užitečný je také tzv. předávací protokol, což je dokument, který zaznamenává současný stav předávané nemovitosti. Obyčejně v něm naleznete soupis vybavení, přehled závad či stav měřidel. Předávací protokol může přijít vhod, pokud mezi majitelem a nájemníkem dojde k neshodám ohledně stavu vybavení. Tento dokument pak poslouží jako hlavní důkazní materiál o jeho původním stavu.
Pronájem nebo prodej bytu může majiteli přinést zajímavý finanční zisk, ale také kupu starostí. Nepříjemnostem se však dá předejít, a to díky zodpovědnému přístupu či spolupráci s prověřenou realitní kanceláří.
Diskuse k článku