Jak přilepit práh a další montážní tipy
Dveřní práh je nenápadnou součástí vstupů, přesto hraje důležitou roli. Má za úkol zabránit vzniku průvanu i pronikání prachu do interiéru, současně podtrhuje vzhled vchodových dveří. Pokud váš stará práh už netěsní nebo je viditelně oprýskaný nebo jinak poškozený, je čas jej vyměnit za nový. Poradíme vás, jak postupovat při výběru a správně jej nalepit.
Začněte demontáží starého prahu
Výměna prahu za nový začíná samozřejmě jeho demontáží. Ta ve většině případů nebývá problematická, přesto je potřeba postupovat opatrně, abyste nepoškodili zárubně nebo podlahy. Je-li starý práh překrytý gumou, nadzvedněte ji pomocí nože úchopem kleští stáhněte.
Odhalí se samotný práh ze dřeva, který může mít nejlepší léta za sebou. Zjistěte, jakým způsobem je na podlaze namontovaný a podle toho zvolte vhodný postup demontáže. Pokud je práh přišroubovaný vruty, povolte je a prkno sejměte. Je-li přibitý hřebíky, použijte hrubou sílu. Tu budete potřebovat i v případě, že byl práh mezi zárubně silou vtlačený. Byl-li k podlaze pouze nalepený, opatrně jej odsekněte od podlahy pomocí sekáčku nebo „majzlíku“.
Posuvná okna a dveře - řešení i pro střechy
Vstupní hliníkové dveře jsou pro svou kvalitu skvělou volbou
Zrenovujte interiérové dveře a zárubně. Budou vypadat zase jako nové
Očistěte podklad i okolí
Až se vám podaří starých práh demontovat, je potřeba očistit podklad i okolí zárubně a podlahy. Místo vysajte dílenským vysavačem a zbavte mastnoty. Nachází-li se na ploše vrstva lepidla či stavebních hmot, případně i nějaké nerovnosti, zbruste ji dohladka pomocí smirkového papíru nebo elektrické brusky.
Výběr nového dveřního prahu
Pro výměnu budete samozřejmě potřebovat i nový dveřní práh. Kvalitní prahy buku, dubu či jiných tvrdých dřevin zakoupíte v hobby marketech i stavebninách. Pořiďte práh odpovídající výšky a šířky, ať jej nemusíte dodatečně zapravovat.
V mnoha případech není potřeba práh ani zkracovat na délku, protože se vyrábí pro běžné šířky dveří. Budete-li potřebovat práh atypických rozměrů, vyrobte si jej z klasické desky, obraťte se na truhláře či tesaře, nebo jako alternativu využijte samostatnou dřevěnou schodnici.
Povrchová úprava
Dveřní prahy se obvykle prodávají bez jakékoliv povrchové úpravy. Je tak pouze na vás, ponecháte-li přírodní vzhled, překryjete dřevo lazurou, naimpregnujete jej, nebo rovnou překryjete netransparentním nátěrem.
Lepení dveřního prahu
Máte-li podklad očištění a nový práh nachystaný, nezbývá než jej správně nalepit. Co k tomu budete potřebovat? Doporučujeme buď použít univerzální montážní lepidlo, tzv. tekuté hřebíky. Jednoduše jej nanesete na podklad a práh k němu pevně přitlačíte. Montáž je možná i pomocí montážní pěny, ta by však měla být nízkoexpanzní, aby příliš nezvětšila svůj objem. Od kotvení do podlahy pomocí vrutů či šroubů se upouští, jelikož na povrchu prahu zůstávají viditelné a kazí vizuální dojem.
Montáž dveřního prahu včetně demontáže, přípravy i výběru nového kusu není žádná věda. Vše zvládne i méně zkušený kutil – za pár desítek minut bude mít hotovo. Rádi se do domácích oprav pouštíte svépomocí? Pak si přečtěte i další články, které jsme pro vás dříve připravili:
Diskuse k článku