Digitální fotorámeček: praktická hračka i doplněk do bytu
Digitální fotoaparát je už běžnou součástí domácností. Problém však mnohdy nastává v okamžiku, kdy se chcete o fotky s někým podělit. Internetová fotoalba jsou sice fajn, ovšem pokud chcete fotky ukázat třeba rodině u sváteční večere, pak je to značně nepraktické. Klasické fotoalbum má ale moderního nástupce, kterým je digitální fotorámeček.
I když se můžete často setkat s názorem, že se jedná o další zbytečnost v domácnosti, jedna velká výhoda se fotorámečkům upřít nedá – budete mít díky nim zálohované a roztříděné fotografie, navíc vždy po ruce.
Jak funguje fotorámeček
Nenechte fotografie upadnout v zapomnění v hluboko ukrytých složkách vašeho počítače. Fotoframe, jak se také této moderní variantě klasického rámečku říká, pojme tisíce fotek, s nimiž můžete nakládat dle libosti.
Většina fotorámečků má slot na paměťovou kartu, na níž máte snímky a stačí ji tak zasunout. U některých druhů se můžete setkat i s USB portem, to proto, abyste mohli využít i interní paměť, případně použít USB flash disk. Následně si snímky můžete prohlížet na LCD displeji tak, jak to děláte třeba v mobilu. Třetí variantou přenusu dat je bluetooth, ovšem s tím se setkáte jen u těch dražších kousků.
V současnosti umí digitální fotorámečky s reproduktorem už přehrávat i hudbu a video.
Podle čeho vybrat vyhovující fotorámeček
- Úhlopříčka: základní parametr, podle nějž vybírat. V první řadě záleží na tom, jak hodláte rámeček používat. Větší se hodí i pro zavěšení na zeď, menší pak třeba na poličky nebo jen tak do zásuvky jako fotoalbum.
- Rozlišení: ne vždy platí, že čím vyšší číslo, tím lepší rozlišení. Udává se v pixelech (obrazových bodech) a na kvalitu obrazu má zásadní vliv.
- Podpora formátů: aby si obraz, video nebo zvuk porozuměli s rámečkem, musí být ve formátu, který podporuje.
- Napájení: nejčastější je napájení ze sítě, vhodný je však akumulátor, který vydrží nějakou dobu odpojený a vy si tak můžete prohlížet fotografie pohodlněji.
Nadstandardní funkce
Některé funkce, jež fotorámečky nabízí, byste možná ani nečekali. Animované prolínání fotografií není ničím výjimečným, možnost otáčení fotografií už však takovou samozřejmostí není. Některé rámečky mají schopnost přizpůsobovat jas okolnímu osvětlení, případně umí vyhladit pleť či odstranit červené oči.
Pokud si jej chcete pořídit jako součást nočního stolku, pak určitě oceníte funkce jako je kalendář, budík a hodiny.
Orientační cena | |
Základní model | 600 Kč |
Vybavenější model | 1000 - 2000 Kč |
Špičkové fotorámečky | více než 3 0000 Kč |
Další náklady jsou spojeny samozřejmě s provozem - pokud bude rámeček přijímat elektřinu po celý rok, pak si připravte přibližně dalších 450 Kč.
I když byly fotorámečky zprvu považovány jen za další zbytečnost, v domácnostech svá místa našli a stali se oblíbenou součástí mnoha rodin. Pokud se pro něj rozhodnete i vy, pak nezapomeňte vybírat i podle designu. Rozhodně se totiž nemusí jednat jen o čistě technický vzhled, moderní kousky mají kupříkladu barevné rámy, případně jsou zdobené skleněnými prvky nebo imitací dřeva.
Diskuse k článku