Digestoř a rekuperace – na co si dát pozor
Digestoř je důležitou součástí moderní kuchyně. Zbavuje nás nepříjemných pachů, které vznikají při vaření nebo smažení. Dnešní stavby jsou ale tak dobře utěsněné, že se můžou při zavřených oknech ventilátory digestoří dusit. Ke specifickému řešení pak musíte přistoupit i v případě, že máte v domácnosti systém rekuperace.
Perfektní těsnost a související problémy s digestoří
Z hlediska účinnosti jsou na tom nejlépe odtahové digestoře, které odvádí výpary z vaření do venkovního prostoru. Jenže u moderních stavev, které mají dobře izolovaná okna a dveře, je použití odtahových digestoří často problematické. Pokud budete mít okna a dveře zavřené, nebude mít digestoř odkud čerstvý vzduch nasávat.
Ventilátor se začne dusit, případně začne natahovat alespoň minimum vzduchu, což se projeví nepříjemným pískáním kolem dveří či těsnění oken. Pokud tak odtahové digestoře v dobře utěsněných prostorách používáte, vždy při zapnutí otevřete alespoň jedno okno na ventilaci.
Zápach v kuchyni nebo příliš mnoho páry z vaření vyřeší výkonná digestoř
Digestoře do kuchyně – dělení podle technologie
Odtahová digestoř a rekuperace
K problému s podtlakem dochází i v případě, máte-li v domácnosti systém rekuperace. Pokud nezajistíte přístup venkovního vzduchu (např. otevřením okna), digestoř nebude mít co odsávat, a nakonec vysaje i vzduch z rekuperačního potrubí. Dokonce se může stát, že vlivem podtlaku dojde ke změně proudění vzduchu v potrubí, a tak špinavý vzduch ze systému rekuperace začne proudit zpět do místností. Jak tedy problém vyřešit? Nabízí se několik možností:
Pořízení cirkulační digestoře
Nejjednodušším způsobem, jak problém vyřešit, je zkrátka nepoužívat odtahovou digestoř. Cirkulační digestoř jenom nasávají výpary, přečistí je přes filtry a znovu vypouští do místnosti. Nedochází tak ke vzniku podtlaku. O následné dočištění, resp. výměnu vzduchu v místnosti, se postará právě rekuperace.
Vzhledem k nižší efektivitě digestoří však není cirkulační typ tak oblíbený a mezi uživateli domácností je vnímaná jako nouzové řešení. Ve skutečnosti jsou však některé digestoře vybavené opravdu kvalitními filtry, které dokážou z výparů odstranit většinu pachů a škodlivin.
Pořízení kombinované digestoře
Některé typy digestoří umí pracovat jak v režimu odtahu, tak cirkulace. Funkce můžete jednoduše přepínat. V létě, kdy je rekuperace vypnutá a okna mohou být otevřená, můžete bez problémů používat digestoř s odtahem ven. V zimním období, kdy nechcete přijít o drahé teplo, pak odtah vypnete.
Instalace stěnových přívodních prvků
Pokud nechcete problém s podtlakem řešit častým otevíráním oken, můžete do místnosti nainstalovat stěnové přívodní prvky. Jedná se o prvek zabudované ve zdi, který umožní přístup čerstvého vzduchu. Je vybavený filtrem a regulovatelnou mřížkou, takže jednoduše nastavíte množství vzduchu. Existují i chytré prvky s termostatickými ventily, které zajistí automatické uzavření přívody při poklesu teplot. Díky tomu tak nebude do interiéru proudit studený vzduch ve chvíli, kdy bude venku zima.
Sofistikovanější řešení
Existují i další způsoby, jak používat odtahové digestoře společně s digestoří. Jsou však technicky náročnější a nákladnější. Jednou z možností je například propojení s jednotkou či servopohonem rekuperace. o spuštění digestoře pak dojde k automatickému vypnutí rekuperace nebo uzavření klapky potrubí do kuchyně. Zajímavým (ale nákladným) řešení je pak instalace přívodu venkovního vzduchu přes ohřívač, díky kterému bude i během zimy do interiéru proudit čerstvý, ale teplý vzduch.
Zajímají vás i další informace o rekuperaci? Přečtěte si následující články:
Diskuse k článku