Čistíte myčku správně a pravidelně? Poradíme, jak postupovat
Aby nám domácí spotřebiče dlouho a správně sloužily, vyžadují pravidelnou údržbu. Zvláštní péči si přitom žádají spotřebiče, u kterých dochází k přímému kontaktu s vodou nebo nečistotami. Mezi ty bezpochyby patří i myčka nádobí, která se může po delší době používání znečistit a zhoršit kvalitu mytí. Nepodceňujte čištění myčky, občasné vhození mycí tablety zpravidla nestačí. Poradíme, na co se zaměřit a jak správně postupovat.
Používání čisticích tablet jako základní prevence
Chcete udržet svou myčku v dobré kondici po co nejdelší dobu? Pak doporučujeme provádět její čištění s využitím speciálních čisticích tablet. Nejsou drahé a jejich použití je snadné, zpravidla stačí vložit je do prostoru myčky a spustit běžný program. Čisticí tablety obsahují kromě čisticího přípravku i složky pro odstranění vodního kamene, který se může usazovat na povrchu jednotlivých komponentů. Některé typy myček nádobí mají i speciální program pro čištění myčky, který se rozhodně vyplatí jednou za čas použít.
Pravidelně proplachujte filtr
Každá myčka je vybavena filtrem, který má za úkol zachytit hrubé nečistoty. Může jít o zbytky jídla, kosti, drobné kamínky nebo jiné předměty větší než pár milimetrů. Filtr je potřeba pravidelně proplachovat proudem teplé vody a všechny nečistoty manuálně odstraňovat. Jednak zabráníte zanesení filtru a ucpání odpadů, jednak eliminujete problém se zápachem, který se může z nečistot linout.
Zaměřte se na těsnění a zákoutí
Myčka zvládne velkou část práce udělat za vás. Vnitřní prostor automaticky propláchne a očistí, a tak nemusíte stěny a koše ručně drhnout. Jsou však zákoutí, kam se voda z myčky nedostane. Nejčastěji jde o gumová těsnění myčky, na kterých se mohou usadit nečistoty a vytvořit plíseň či mazlavý povrch. Těsnění je potřeba vyčistit ručně, a to teplou vodou s trochou saponátu. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky, které by mohly povrch gumového těsnění narušit.
Nečistoty se pak mohou dostat i do dalších částí myčky. Typicky jde o prostor kolem pantů dvířek, do kterých mohou zbytky potravin a tekutin zatéct či zapadnout. Špína se objevuje také uvnitř nádobky na tablety a lešticí přípravky. Doporučujeme jednou za čas nádobku otevřít a opatrně vymýt.
Trysky myčky se mohou po čase zanést
Voda je do prostoru myčky rozstřikována skrz malé trysky umístěné na otočných ramenou. Pokud se zanesou či ucpou, přestane myčka fungovat, nebo bude nádobí oplachovat pod menším tlakem, a tedy nekvalitně. Někdy je potřeba trysky myčky vyčistit ručně. U většiny typů myček lze trysky zcela vytáhnout a vyčistit mimo vnitřní prostor. Po vytažení ramena umyjte v ruce a použijte kartáček s trochou čisticího přípravku. Jsou-li trysky zanesené vodním kamenem, naložte je do octa a nechejte pár desítek minut působit.
Myčku vyčistíte octem i jedlou sodou
Pro čištění myčky můžete sáhnout po mnoha domácích prostředcích. Přinesou úsporu i menší zátěž vůči životnímu prostředí. Spolehlivým pomocníkem je ocet, který jednoduše nalijte na dno myčky. Tu pak naprázdno zapněte na hodinový program a nechejte působit. Různé usazeniny a nečistoty pak z povrchu myčky odstraníte pomocí jedlé sody nebo citronové šťávy.
Chcete znát i další tipy na čištění domácích spotřebičů? Přečtěte si další články:
Diskuse k článku