Bambusová podlaha a její nevýhody
Z hlediska odolnosti vůči vodě a vlhkosti jsou na tom bambusové podlahy podobně jako tradiční dřevěné. To znamená, že dlouhodobý kontakt s vodou jim…
Výhody a přednosti bambusových podlah jsme si představili v předchozím článku. Jsou přírodní, odolné, snadno se udržují a vydrží mnoho let. Je však namístě zdůraznit, že tak jako všechny materiály má i bambus své nevýhody. Než se vydáte do obchodu a pořídíte si poutavou bambusovou podlahu, seznamte se s nevýhodami úzce spojenými s vlastnostmi přírodních materiálů. Předem tak budete vědět, do jakých prostorů se hodí, a kam naopak nepatří.
DÁLE NA TÉMA: VLASTNOSTI A VÝHODY BAMBUSOVÉ PODLAHY
Voda a vlhkost bambusu nesvědčí
Z hlediska odolnosti vůči vodě a vlhkosti jsou na tom bambusové podlahy podobně jako tradiční dřevěné. To znamená, že dlouhodobý kontakt s vodou jim nesvědčí a delší době se může projevit nabobtnáním a změnou tvaru. Proto se bambusové podlahy nehodí do koupelen nebo kuchyní, kde je vlhkost vzduchu vysoká a kde může k přímému kontaktu s vodou běžně dojít.
Vlhkost vzduchu v místnostech s bambusovou podlahou by neměla dlouhodobě překračovat 60 %. Na pozoru byste se měli mít i v případě, rozlijete-li na bambusovou podlahu kbelík s vodou nebo převrhnete sklenici s nápojem. Pokud podlahu během pár minut vytřete, nic se samozřejmě nestane. Pokud byste však nechali velkou louži na podlaze třeba přes noc, ráno by vás mohly nemile překvapit nabobtnalá místa.
Bambusová podlaha je odolná, ale poškrábat se může
Podlahy z přírodního bambusu se obecně označují za pevné a odolné. To však neznamená, že se nedají poškrábat. Pokud máte ve zvyku chodit po bytě či domě v botách, je možné, že se na podlaze brzy objeví škrábance od kamínků či písku. Povrch podlahy se může poškrábat i ostrými drápky domácích mazlíčků. Aby vám podlaha dlouho sloužila a krásně vypadala, je důležité ji pravidelně lakovat a voskovat. Takové povrchové úpravy skryjí i drobné škrábance, které se na podlaze vlivem běžného používání objeví.
Podlaha špatně snáší lokální zatížení
Zatížení bambusové podlahy by mělo být rovnoměrné. Snažte se vyhnout umísťování velmi těžkého nábytku, a to zejména v případě, má-li ostré nohy. Pokud takový nábytek přesto chcete doma mít, podložte jej ochrannými podložkami, které tlak zatížení rozloží. Přímo na bambusovou podlahu neumísťujte ani kancelářská křesla s kolečky a vyhněte se procházení po podlaze na jehlových podpatcích.
Podlahu můžou napadnout škůdci
Poslední nevýhodu, kterou je namístě v souvislosti s bambusovou podlahou zmínit, je riziko napadení dřevokazným hmyzem. Tomu se dá snadno předcházet pravidelnou impregnací a lakování podlahy. To však vyžaduje pravidelnou údržbu a investici do práce i materiálu.
Bambusová podlaha vyžaduje péči a nehodí se do všech prostorů. V místech s adekvátní vlhkostí vzduchu však vypadá velmi působivě a podtrhne styl vašeho bydlení. Nebojte se exotických materiálů a po bambusu bez obav sáhněte.
Přečtěte si i další články zaměřené na téma podlahových krytin:
Diskuse k článku