Bylinková zahrádka: ani v zimě se nevzdávejte čerstvých bylinek

Bylinková zahrádka: ani v zimě se nevzdávejte čerstvých bylinek

Čerstvé bylinky ničím nenahradíte, proto jejich pěstování přesuňte ze zahrádky třeba na okenní parapet nebo chodbu. Tam přežijí zimu a budou vždy po ruce. S jejich pomocí se zbavíte tradičních zimních nepříjemností – nachlazení nebo chřipky. Povzbudí organizmus unavený chladem a všudypřítomným šerem, a navíc osvěží a provoní celý prostor.

 

Všechny tělu prospěšné látky najdete v přírodě. Hlavně přes zimu jsou bylinky zdrojem prospěšných látek. Ale hlavně tak dobře chutnají!

Pěstování bylinek v zimě

Nevyužívat bylinek v zimě by byla škoda. Pro toto období se dají uchovat sušené nebo zamražené, čímž ale ztrácí některé z užitečných látek a mnohdy i z jejich typické chutě a vůně. Čerstvé jsou tedy nenahraditelné, a proto si je můžete vypěstovat i v tomto čase. Potřebují jen vhodnou teplotu pro růst a dostatečnou zálivku.
Pěstují se rychlením, kdy je ale rostlinka na jaře vyčerpaná a uhyne. Pokud bylinu chcete uchovat i pro druhý rok pěstování, pak je potřeba, aby dostávala méně zálivky a jen vegetovala.

Bylinky se také uchovávají naložené v oleji nebo octu.

Podmínky, pro úspěšné pěstvání bylinek v zimě:

  • Místo s dostatkem světla
  • Vhodná vzdálenost od topení (příliš teplo) nebo od chladu (otevírání dveří) – ideální teplota se pohybuje mezi 10 - 20°C
  • Při rychlení bývá teplota o několik stupňů vyšší; samozřejmostí je využití světlého místa
  • Pro úspěch si vybírejte odzkoušené druhy bylinek
  • Zalévat by se mělo méně, ale častěji
  • Bylinky bývají menší, jejich chuť je ale stejná

herbs-337085_1920

Ideální místo pro pěstování – zimní zahrada

V zimních zahradách panuje klima, které bylinkovým zahrádkám vyhovuje. Izoluje a chrání před chladem, měly by tedy udržet stálé podmínky. Nezbytností je tak kvalitní konstrukce, díky které v zahradě panují vhodné poměry – přiměřené teplo v létě a přiměřená zima v zimě. Může mít i podobnou funkci jako sleník.

Ten, kdo nemá k dispozici takový prostor, tak může využít i miniaturní skleník. Malá dřevěná konstrukce se skleněnými panely. Různě prostorný box pojme několik menších květináčů s bylinkami, kterým se tak bude dařit i v chladnějších chodbách.

Některé druhy bylin jsou mrazuvzdorné a nízkým teplotám dokáží vzdorovat. Jedná se například o levanduli, dobromysl, mateřídoušku, vavřín nebo šalvěj.

plant-931932_1920

Hnojte a zalévejte jen mírně

Aby chuťové buňky nazahálely ani v zimě, musí být bylinky silné a zdravé. Toho dosáhnou správnou péčí – tedy množstvím dodávané vody. Vhodné je zalévat častěji po menších dávkách. Pozor na vysušování půdy, které by mohlo být příčinou hořké chuti.
V zimě spotřebují přibližně stejně vody, jak v létě. V dlouhodobě přemokřené půdě se jim ale nepovede zrovna nejlépe.
Půda by měla být dobře propustná. Na dno květináče se pokládá inertní podklad – jemný štěrk či perlit.

V květináčích potřebují byliny výživnější půdy, než v zahrádce. Přihnojování ale musí být decentní – raději s ním tedy šetřete. Přihnojování ve fázi vegetačního růstu je tedy možné, později už není nutné.

Ochraňte bylinky v chladu

Jak ochránit bylinky na zahrádce před mrazy? Ještě před jejich příchodem je třeba využít mulčovací kůru a dostatečně je přikrýt. Jako pokrývka slouží i druhá vrstava – položené větve jehličnanů, které je chrání před zimou. To, jak se popasují s chladem, můžete odhadovat i podle země jejich původu. Bylinky, které pochází z oblasti mírného pásu, budou snášet zimu bez výraznějších problémů, avšak takový tymián nebo oregano – středomořské rostliny – mohou být ohroženy. V interiéru jim vyhovuje rosení.

Co si můžete pěstovat i přes zimu:

Nejčastěji se v zimních bylinkových zahrádkách objevuje oregano, bazalka, rozmarýn, tymián, koriandr nebo meduňka. Všechny patří mezi odolnější koření. Na parapetech se mohou objevovat i velké trsy pažitky, která i v zimě dodá polévkám svěží chuť.
Nejen pro dodání chuti pokrmů slouží mateřídouška. Její místo je především v čajích, které dokáží uklidnit, zmírnit napětí a zbavit nadýmání a žalidečních obtíží.
Základ pro kafrové masti tvoří silice ze šalvěje, která zmírní kašel, zklidní hrdlo a dutinu ústní. Pokud si rádi pochutnáte na tučném mase, pak k němu přidejte i šalvěj, protože napomáhá trávení.
Do květináčů se dají umístit i další oblíbené byliny – rozmarýn, majoránka, estragon, saturejka, máta, kopr.

Vychytávky pro bylinkovou zahrádku

  • Nepotřebujete velké kvetináče, kořenům stačí i malý prostor
  • Pokud máte světlé místo i pod parapetem, pak zavěste květináče pod nej na háčky
  • Využijete i upravené a vyzdobené plechovky
  • Zajímavým tipem je využití skleněných lahví. Jejich odříznuté hrdlo se obráceně vloží do zavařovací sklenice odpovídající velikosti a zatímco z té se voda odpařuje směrem k bylině, ta v širším konci lahve sílí a roste – nikde nemá nedostatek, ani nadbytek vody.

Věděli jste, že v interiéru se dají pěstovat i další užitečné rostliny? Vypěstujete si klidně česnek, zázvor, houby, ředkvičky nebo jarní cibulku. Pokud máte prostor a podmínky, pak neváhejte a vypěstujte si vlastní!

Pokud se nebude rostlinám přes zimu dařit, nedivte se. Rychlení není jejich přirozný vývoj a rostlinu takový proces vyčerpává. V kombinaci s teplejším klimatem a přemokřením půdy vlastně ani jiný výsledek nelze čekat.
Jiným důvodem nezdarů pak je běžný životní cyklus rostliny. Zkrátka nejsou uzpůsobeny neustálému růstu a otrhávání lístků nebo snítek.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Jak na výměnu vchodových dveří

Výměna vchodových dveří je určitě dobrá investice, ale klíčové je už to, jakou firmu si člověk vybere. Na trhu...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...