Bylinková zahrádka: ani v zimě se nevzdávejte čerstvých bylinek
Čerstvé bylinky ničím nenahradíte, proto jejich pěstování přesuňte ze zahrádky třeba na okenní parapet nebo chodbu. Tam přežijí zimu a budou vždy po ruce. S jejich pomocí se zbavíte tradičních zimních nepříjemností – nachlazení nebo chřipky. Povzbudí organizmus unavený chladem a všudypřítomným šerem, a navíc osvěží a provoní celý prostor.
Všechny tělu prospěšné látky najdete v přírodě. Hlavně přes zimu jsou bylinky zdrojem prospěšných látek. Ale hlavně tak dobře chutnají!
Pěstování bylinek v zimě
Nevyužívat bylinek v zimě by byla škoda. Pro toto období se dají uchovat sušené nebo zamražené, čímž ale ztrácí některé z užitečných látek a mnohdy i z jejich typické chutě a vůně. Čerstvé jsou tedy nenahraditelné, a proto si je můžete vypěstovat i v tomto čase. Potřebují jen vhodnou teplotu pro růst a dostatečnou zálivku.
Pěstují se rychlením, kdy je ale rostlinka na jaře vyčerpaná a uhyne. Pokud bylinu chcete uchovat i pro druhý rok pěstování, pak je potřeba, aby dostávala méně zálivky a jen vegetovala.
Bylinky se také uchovávají naložené v oleji nebo octu.
Podmínky, pro úspěšné pěstvání bylinek v zimě:
- Místo s dostatkem světla
- Vhodná vzdálenost od topení (příliš teplo) nebo od chladu (otevírání dveří) – ideální teplota se pohybuje mezi 10 - 20°C
- Při rychlení bývá teplota o několik stupňů vyšší; samozřejmostí je využití světlého místa
- Pro úspěch si vybírejte odzkoušené druhy bylinek
- Zalévat by se mělo méně, ale častěji
- Bylinky bývají menší, jejich chuť je ale stejná
Ideální místo pro pěstování – zimní zahrada
V zimních zahradách panuje klima, které bylinkovým zahrádkám vyhovuje. Izoluje a chrání před chladem, měly by tedy udržet stálé podmínky. Nezbytností je tak kvalitní konstrukce, díky které v zahradě panují vhodné poměry – přiměřené teplo v létě a přiměřená zima v zimě. Může mít i podobnou funkci jako sleník.
Ten, kdo nemá k dispozici takový prostor, tak může využít i miniaturní skleník. Malá dřevěná konstrukce se skleněnými panely. Různě prostorný box pojme několik menších květináčů s bylinkami, kterým se tak bude dařit i v chladnějších chodbách.
Některé druhy bylin jsou mrazuvzdorné a nízkým teplotám dokáží vzdorovat. Jedná se například o levanduli, dobromysl, mateřídoušku, vavřín nebo šalvěj.
Hnojte a zalévejte jen mírně
Aby chuťové buňky nazahálely ani v zimě, musí být bylinky silné a zdravé. Toho dosáhnou správnou péčí – tedy množstvím dodávané vody. Vhodné je zalévat častěji po menších dávkách. Pozor na vysušování půdy, které by mohlo být příčinou hořké chuti.
V zimě spotřebují přibližně stejně vody, jak v létě. V dlouhodobě přemokřené půdě se jim ale nepovede zrovna nejlépe.
Půda by měla být dobře propustná. Na dno květináče se pokládá inertní podklad – jemný štěrk či perlit.
V květináčích potřebují byliny výživnější půdy, než v zahrádce. Přihnojování ale musí být decentní – raději s ním tedy šetřete. Přihnojování ve fázi vegetačního růstu je tedy možné, později už není nutné.
Ochraňte bylinky v chladu
Jak ochránit bylinky na zahrádce před mrazy? Ještě před jejich příchodem je třeba využít mulčovací kůru a dostatečně je přikrýt. Jako pokrývka slouží i druhá vrstava – položené větve jehličnanů, které je chrání před zimou. To, jak se popasují s chladem, můžete odhadovat i podle země jejich původu. Bylinky, které pochází z oblasti mírného pásu, budou snášet zimu bez výraznějších problémů, avšak takový tymián nebo oregano – středomořské rostliny – mohou být ohroženy. V interiéru jim vyhovuje rosení.
Co si můžete pěstovat i přes zimu:
Nejčastěji se v zimních bylinkových zahrádkách objevuje oregano, bazalka, rozmarýn, tymián, koriandr nebo meduňka. Všechny patří mezi odolnější koření. Na parapetech se mohou objevovat i velké trsy pažitky, která i v zimě dodá polévkám svěží chuť.
Nejen pro dodání chuti pokrmů slouží mateřídouška. Její místo je především v čajích, které dokáží uklidnit, zmírnit napětí a zbavit nadýmání a žalidečních obtíží.
Základ pro kafrové masti tvoří silice ze šalvěje, která zmírní kašel, zklidní hrdlo a dutinu ústní. Pokud si rádi pochutnáte na tučném mase, pak k němu přidejte i šalvěj, protože napomáhá trávení.
Do květináčů se dají umístit i další oblíbené byliny – rozmarýn, majoránka, estragon, saturejka, máta, kopr.
Vychytávky pro bylinkovou zahrádku
- Nepotřebujete velké kvetináče, kořenům stačí i malý prostor
- Pokud máte světlé místo i pod parapetem, pak zavěste květináče pod nej na háčky
- Využijete i upravené a vyzdobené plechovky
- Zajímavým tipem je využití skleněných lahví. Jejich odříznuté hrdlo se obráceně vloží do zavařovací sklenice odpovídající velikosti a zatímco z té se voda odpařuje směrem k bylině, ta v širším konci lahve sílí a roste – nikde nemá nedostatek, ani nadbytek vody.
Věděli jste, že v interiéru se dají pěstovat i další užitečné rostliny? Vypěstujete si klidně česnek, zázvor, houby, ředkvičky nebo jarní cibulku. Pokud máte prostor a podmínky, pak neváhejte a vypěstujte si vlastní!
Pokud se nebude rostlinám přes zimu dařit, nedivte se. Rychlení není jejich přirozný vývoj a rostlinu takový proces vyčerpává. V kombinaci s teplejším klimatem a přemokřením půdy vlastně ani jiný výsledek nelze čekat.
Jiným důvodem nezdarů pak je běžný životní cyklus rostliny. Zkrátka nejsou uzpůsobeny neustálému růstu a otrhávání lístků nebo snítek.
Diskuse k článku