Budiž světlo! Průvodce pro výběr osvětlení do koupelny
Mezi všemi místnostmi domu jsou koupelny s ohledem na osvětlení tak trochu Popelky. Investice směřují do kuchyní a obývacích pokojů, jenže výběr a instalace světel do koupelny je složitější. Jen stropní svítidlo nestačí. V koupelně den začínáte i končíte, tak je potřeba, aby obojí bylo příjemné.
Prosvětlená koupelna
Trendy se už nějakou dobu nemění: mají podobu velké prosvětlené koupelny a nezáleží na tom, jestli se dere okny sluneční svit nebo patří poděkování Edisonovi a jeho žárovkám.
Důležité je obojí, umělé osvětlení možná ještě o něco víc. Málokdo má to štěstí, že se v koupelně pohybuje jen v době fostatku přirozeného denního světla, pro ty ostatní případy je potřeba důmyslně zařídit osvětlení.
Rozmístění světel ovlivňuje velikost prostoru, umístění prosklených pluch a samotné uspořádání koupelny. Méně už se bere v potaz barevnost a zařízení. Barvy a práce se světlem si podmaní i koupelnu, kde není místa nazbyt. Světlo a stín postačí k umné práci s odrazem na bílých a černých (nebo obecně tmavých) plochách.
Osvětlení koupelny ze všech směrů
Jedním z hlavních funkčních požadavků je příjemná péče o zevnějšek. Podmínky pro ni vytvoříte správným umístění světelných zdrojů a minimalizací vrhání stínů. Technika se nazývá „cross lighting" znamená vyuřití sětelných zdrojů ze všech stran, které účinně odstraní stíny a nakonec vytvoří přirozený obraz.
V případě zrcadel vybírejte ta, která mají rovnou instalované kvalitní osvětlení po obvodu. Kolem dokola je můžete umístit i sami, ale toto řešení je o něco náročnější. Volí se tak jednodušší varianta, a to umístění světelného zroje nahoru nad zrcadlo a po stranách.
Osvětlení seshora má své nedostatky: dokáže zvýraznit obočí, čelo a kruhy pod očima, což není ideální zejména po ránu. Výsledný pohled ovlivní barva světla, proto zvažte, zda k zrcadlu umístíte zářivku nebo jiný zdroj.
Rozmístění světel v koupelně podléhá stanoveným normám a předpisům. S ohledem na vedení elektřiny a přitomnost vody jsou tyto regulace pochopitelné. Vzdálenost světla od vany a sprchového koutu byla stanovena na 60 cm a navíc musí disponovat ochranným krytím. Tato nejrizikovější zóna se označuje číslem jedna, dvojku má její okolí a oblast kolem umyvadla. Číslem tři se nakonec označuje širší okolí umyvadla a zrcadla nad ním.
Pozor, nebezpečí!
Norma stanovuje povinnost ochranných krytů u světel, které mohou přijít do kontaktu s vodou. Popis svítidel se skládá z kódu, kdy první udává stupeň ochrany při kontaktu osoby se světlem, druhé označuje stupeň odolnosti proti vodě.
Dostatečná intenzita žírovek
- Obrysové žárovky: 60 - 75W
- Stropní: 100 – 120 W
- U zářivek zvolte lampy s vysokými CRI v teplých barevných odstínech v rozmezí 2700K až 3000K
- Intezita osvětlení závisí také na velikosti zrcadla. Pro malá zrcadla (do 40 cm) je vhodná 75W žárovka/zářivka se studeným odstínem světla nebo dva 20 W zdroje světla po stranách
- Osvětlení vždy umísťujte tak, aby nevrhalo stíny.
- Profesionálové v oboru počítají množství a intenzitu světelných zdrojů podle plochy, kterou mají světlit (porovnává se poměr osvětlované plochy a watty
- Praktické stmívače potěší oči při noční návštěvě koupelny a brzkém ranním vstávání
Osvětlení do koupelny pro vany a sprchové kouty
Zóna nejvyššího zabezpečení světel vyžaduje vodotěsná a parotěsná světla. Nabízí se zapuštění do stropu, případně je potřeba co nejspolehlivější kryt. Zatím, co samotné světlo musí být umístěno dostatečně vysoko, vypínač má zase místo v bezpečné vzdálenosti od vodního zdroje.
V těchto prostorech je hned zpočátku vhodné počítat se zapuštěným světlem, které představuje nejbezpečnější variantu.
Spustit stropní svítidlo tak, aby před zrcadlem osvětlovalo obličej, není ten nejlepší nápad. Účel sice splní, ale vržené stíny „deformují" tvář a nanést make-up nebo se oholit nebude úplně jednoduché.
Štěstí vykonávat každodenní hygienu v koupelně plné přirozeného světla nemá každý. Osvětlení do koupelny ale zvelebí i temnější místnosti, které na první pohled nevypadají zrovna komfortně. Práce se světlem ale dokáže mnohem víc. Za příjemného osvětlení se ráno i večer čerpá energie mnohem lépe.
Diskuse k článku