Bezbariérová koupelna musí být bezpečná a praktická
S věkem nebo kvůli zranění se zhoršují pohybové možnosti člověka. Naprosto běžné úkony se tak pro něj stávají stále obtížnějšími. Je proto nutné tomu přizpůsobit jeho domov a vytvořit bezbariérové bydlení. Jedině tak zajistíme pohodlí a bezpečnost i člověku s nejrůznějšími handicapy. Součástí takového bydlení není jen bezbariérový vstup, ale třeba také bezbariérová koupelna.
Koupelna pro handicapované i seniory
Ideální samozřejmě je, pokud se dům či byt staví přímo na míru člověku se zdravotním postižením. Většinou ale musí postačit pouze úpravy různého rozsahu, které z klasického bytu udělají bezbariérové bydlení. To by mělo být praktické, bezpečné a pohodlné pro handicapovaného člověka. U koupelny tyto požadavky platí dvojnásob. Bezbariérová koupelna nemusí být pouze pro tělesně postiženého člověka, ale i pro seniory. Také oni totiž mají jisté obtíže s pohybem, takže jim mohou různé úpravy domácnosti velmi usnadnit života.
Důležitý je dostatečně velký prostor
Základním požadavkem je, aby bezbariérová koupelna byla dostatečně prostorná a bylo tu hodně místa k bezpečnému pohybu a manipulaci s invalidním vozíkem. Důležité je zvolit také vhodný záchod, umyvadlo i sprchový kout. Myslet musíte také na veškeré detaily, které se zdravému člověku mohou zdát zbytečné, pro handicapovaného nebo starého jedince jsou ale rozhodující. Je zkrátka nutné koupelnu co nejlépe přizpůsobit individuálním potřebám uživatele a jeho postižení, ale myslete i na jeho přání a návyky. Pro každého je důležitá co největší míra samostatnosti při běžných činnostech, kterými je právě i hygiena. Úpravou koupelny ji můžete svým blízkým umožnit.
Bezbariérový vstup a podlaha bez překážek
Pro bezbariérové koupelny je stěžejní hladký provoz. Začněme rovnou od podlahy. Rozhodně se vyhněte výškovým změnám podlahy a prahům. Podlaha musí být také protiskluzově upravena. Pohybu nesmí bránit ani žádné výčnělky na zdi či potrubí, pozor na ostré radiátory.
Dveře musí být široké alespoň 90 centimetrů. Myslete také na případnou pomoc, která se do koupelny potřebuje dostat. Proto by se dveře měly otevírat směrem ven, aby byl možný snadný přístup do místnosti. Možné je také využít posuvné dveře. Pro snadnější manipulaci je vhodné dveře opatřit vodorovným madlem. Pokud mají dveře zámek, měl by být pro větší bezpečnost odjistitelný zvenku.
Umyvadlo i vše potřebné po ruce
Při výběru správného umyvadla narazíte v nabídkách obchodů na speciální ergonomická umyvadla pro handicapované. Důležité je, aby pod sebou umyvadlo nemělo odtokovou hadici, aby pod něj mohl člověk zajet vozíkem. Zároveň je také nutné dbát na výšku umyvadla tak, aby bylo pohodlně dostupné vsedě z vozíku. Snadné ovládání umožní prodloužená baterie. Umyvadlo lze doplnit také sklopným zrcadlem.
Myslet musíte i na dostatečný odkládací prostor na mýdlo, ručník a jiné hygienické potřeby po stranách umyvadla, který bude snadno dosažitelný z jednoho místa. A pokud se člověk neobejde bez pomoci druhého, je třeba u umyvadla nechat také volný prostor.
Toalety opatřete úchyty a madly
Bezbariérová koupelna vyžaduje také speciální bezbariérovou toaletu. Výška mísy včetně sedátka by měla být 50 centimetrů nad podlahou a její přední hrana vzdálená 70 centimetrů od zadní stěny místnosti. Nutné je myslet na dostatečnou plochu pro pohyb vozíku alespoň na jedné straně toalety, případně pro pečující osobu, která postiženému pomáhá.
Veškeré příslušenství, jako třeba držák toaletního papíru, ovládání splachování a umyvadlo, musí být umístěno v dosahu. Toaletu je třeba opatřit i madly pro snadnější a jistější pohyb.
Bezbariérový sprchový kout
Dalším nezbytným vybavením koupelny pro handicapovaného nebo staršího člověka je bezbariérový sprchový kout. Zapomeňte na vysoký okraj sprchové vaničky. Výškový rozdíl nesmí přesáhnout dva centimetry, jinak je pro vozíčkáře nedostupný. Ideální je vyřešit bezbariérový sprchový kout jako volné pokračování dlažby vybavené odtokem. Obzvláště důležitý je také protiskluzový povrch.
Nezbytná je ruční sprcha s pákovým ovládáním. Do sprchového koutu je nutné umístit třeba sklápěcí sedátko a vodorovné i svislé madlo. V jeho blízkosti by mělo být místo pro odložení vozíku oddělitelné posuvnou zástěnou, která zároveň zabrání stříkání vody po celé koupelně.
Vhodná může být i vana
Ačkoliv vana není tím nejpraktičtějším zařízením pro bezbariérové bydlení, může posloužit nejen k očistě, ale i příjemné relaxaci a rehabilitaci. Proto může být vhodným doplňkem sprchového koutu, pokud je pro ni v koupelně prostor. Vstupování do vany lze usnadnit madly, existují také speciální vany s výklopnými dvířky pro bezbariérový přístup. Vanu je vhodné doplnit závěsným nebo elektrickým sedátkem. Důležité je myslet na pohodlí a bezpečnost, tedy vybavit vanu protiskluzovým povrchem a madly.
Pozor na detaily a drobnosti
Kromě výše zmíněných nezbytných základů je třeba dbát i na mnohé další detaily. Pamatujte třeba na to, že bezbariérová koupelna musí být vybavena věšáky, držáky a různými madly v dosažitelné výšce. Skříňky a odkládací plochy musí být snadno uchopitelné a je třeba myslet i na to, aby pod ně člověk mohl zajet vozíkem. Na dosah musí být také vypínač nebo třeba pákové otevírání okna. Pozor dejte na hrany, které by měly být zaoblené, i na další potenciální nebezpečí.
Funkční koupelna může mít i atraktivní design
Plánování a rekonstrukce bezbariérové koupelny rozhodně není nic lehkého. Přesto však díky dnešním možnostem mohou mít i handicapovaní, nemocní a staří lidé koupelnu přesně na míru svým potřebám. A funkční zařízení může být i pěkné na pohled, jak dosvědčuje moderní design dostupných zařízení do bezbariérové koupelny. Pokud má být vzhled koupelny celistvý, je třeba myslet také na vkusné ovládací prvky, které budou snadno dosažitelné. Stylová vkládaná tlačítka bez jakýchkoliv nebezpečných hran vyrábí firma Alca plast z Břeclavi, největší český výrobce sanitární techniky. V jejím sortimentu najdete i další prvky, pro bezbariérovou koupelnu, jako jsou WC sedátka s pomalým uzavíráním, které handicapovaným přinese maximální pohodlí.
Diskuse k článku