Bazén se slanou vodu bude čistý a bez chlorového odéru
Mořská voda obsahuje v jednom litru 35 gramů soli. Objevuje se tam díky zvětrávání hornin a výbuchům sopek pod hladinou. Specifické složení z ní tak dělá další zázrak přírody. Její účinky jsou využívání i tam, kam vlny mořského příboje nedosahují. Škodlivost vlasům vyvažuje schopnost zmírňování kožních problémů a navození psychické pohody.
Slaná voda se proto objevuje i jako přísada léčebných koupelí a ve speciálních bazénech. Že by se takový hodil i vám? Proč ne! Jen teplým slunečním paprskům, které k odpočinku patří, neporučíte.
Slaná voda v bazénech
Na veřejných koupalištích a v bazénech se stav vody přísně hlídá, omezují ho regulace a normy, které nejsou stanoveny jen proto, aby znepříjemňovaly život provozovatelům. Situaci je potřeba hlídat i v domácích podmínkách, a to jak u bazénů venkovních, tak i u menších relaxačních lázní. Nejinak je tomu v případě bazénů se slanou vodou. Ty najdete nejčastěji v lázních, wellness centrech nebo specializovaných provozovnách. Kromě soli obsahují i stopové množství dalších prvků, které fungují jako spouštěče reakcí.
Technologie slané vody v bazénech se nevyužívá dlouho. V blízkosti mořské vody není problém časté vypouštění a napouštění nové vody přímo ze zdroje. To je v našich podmínkách nemožné, proto se pracuje se sladkou vodou. Úpravou pak vniká asi desetkrát méně slaná voda než v moři.
Jak prospívá moře lidskému zdraví: vlhký vzduch prosycený solí zklidní podrážděné sliznice nosu. Fytoplankton a zooplankton mají na svědomí hormony, antibiotické a bakteriostatické látky, které působí jako přírodní léčiva a například urychlují hojení.
Bazén „bez chloru"
Chlorovat se totiž dá voda i za pomoci soli, kde je tajemství skryto v postupném rozkladu jednotlivých složek (mezi nimiž je i chlor, avšak bez typického zápachu). Metoda převodu soli na dezinfektční chlor se rozšířila třeba v Austrálii, kde je pro tamní klimatické podmínky ideálním řešením. Využívá se mořská sůl, která se po nasypání a rozpuštění rozkládá na plynný chlor, kyslík a ozon. Nezbytný je elektronický řídící systém pro dávkování chemických látek.
Sůl je třeba stále doplňovat a udržovat na požadované hodnotě. Nevýhodou jsou vyšší korozivní účinky, které se projeví na schůdcích, potrubí nebo čerpadlu.
Možnosti úpravy bazénové vody bez chloru
|
Solonizační jednotka do bazénu
Pro to, aby se v bazénech tvořil plynný chlor, slouží solonizační jednotky. Říká se jim solinátory nebo chlorinátory a fungují tak, že rozkládají mořskou nebo kuchyňskou sůl na potřebné látky. Voda se tím zbavuje nežádoucích látek a navíc se podílí na nižších nákladech na údržbu, protože odstraňuje i vápenec, který se tak neusazuje.
Solonizační jednotky se pořizují k venkovním i vnitřním bazénům. Ideální místo je pro ně v místě, kde se dá regulovat průtok vody. Výkon závisí na množství vody, kterou upravuje. Od toho se pak odvíjí i cena – pro 25m3 je třeba jednotka asi v ceně 14 000 Kč.
Výhody dezinfekce solí ocení alergici, kteří nesnáší chlor. Ten v soli je šetrnější a v mnohých případech jej snáší bez problémů.
Koncentrace slané vody v bazénu
Solonizační jednotka řídí správné dávkování soli v poměru 35g na 1m3. Stačí, když se hlídá kontrolka, která symbolizuje nedostatečné množství soli a při rozsvícení se doplní.
Koncentrace je ve výsledku mírná, dokonce ještě menší, než se objevuje v slzách.
Sůl samozřejmě ovlivňuje plochy, s nimiž přichází do kontaktu a ty je potřeba proti ní ochránit. Před sezónou se tak aplikuje antikorozní nátěr, případně jiný, jenž vytvoří bariéru.
Ani sůl není dokonalá
Sůl má však jedno úskalí – reaguje s nerezem, což není v případě nerezových žebříků, tepelného výměníku nebo ohřevu zcela ideální. Částečně se dá působení zmírnit ochrannou vrstvou nátěru, i tak ale pravděpodobně dojde ke korozi, jen s menším zpožděním. Pokud se možnost využívání slané vody zváží už dopředu, jmenované části je vhodné pořídit plastové nebo z titanové oceli.
Stává se, že sůl není v roztoku obsažena v dostatečném množství a voda se tak nedesinfikuje v dostatečné míře. Dochází tak k bakteriální kontaminaci a neúčinnosti.
Slaná voda v bazénu patří mezi alternativní způsoby udržení čistoty bez škodlivých bakterií. Běžně používané desinfekce dělají potíže alergikům, u kterých způsobují kožní potíže. Chlor ze soli však ne, proto jej v bazénech mohou používat i jedinci citliví právě na tuto chemickou látku.
Se správným dávkováním i dohledem nad stabilitou obsaženého množství ohlídá solonizační jednotka, která se pořizuje jako příslušenství k bazénu.
Náklady na množství soli pro jednu koupací sezónu se pohybují kolem 1500 Kč. Pro ty, kteří nesnáší běžné desinfekce, je to ale řešení k nezaplacení.
- Důkladná a pravidelná údržba vody v bazénu je základ úspěchu
- Jak účiněji využít sluneční paprsky: přizvěte k ohřevu vody solární panely
- Nafukovací luxus: vířivka do zahrady bude zřízená během okamžiku
- Pro bezpečí kolem bazénu využijte protiskluzovou dlažbu
- Do čisté vody po bezpečné cestě
- Na nečistoty se vybavte bazénovým vysavačem
Diskuse k článku