Bazén se slanou vodu bude čistý a bez chlorového odéru

Bazén se slanou vodu bude čistý a bez chlorového odéru

Mořská voda obsahuje v jednom litru 35 gramů soli. Objevuje se tam díky zvětrávání hornin a výbuchům sopek pod hladinou. Specifické složení z ní tak dělá další zázrak přírody. Její účinky jsou využívání i tam, kam vlny mořského příboje nedosahují. Škodlivost vlasům vyvažuje schopnost zmírňování kožních problémů a navození psychické pohody.

 

Slaná voda se proto objevuje i jako přísada léčebných koupelí a ve speciálních bazénech. Že by se takový hodil i vám? Proč ne! Jen teplým slunečním paprskům, které k odpočinku patří, neporučíte.

Slaná voda v bazénech

Na veřejných koupalištích a v bazénech se stav vody přísně hlídá, omezují ho regulace a normy, které nejsou stanoveny jen proto, aby znepříjemňovaly život provozovatelům. Situaci je potřeba hlídat i v domácích podmínkách, a to jak u bazénů venkovních, tak i u menších relaxačních lázní. Nejinak je tomu v případě bazénů se slanou vodou. Ty najdete nejčastěji v lázních, wellness centrech nebo specializovaných provozovnách. Kromě soli obsahují i stopové množství dalších prvků, které fungují jako spouštěče reakcí.

Technologie slané vody v bazénech se nevyužívá dlouho. V blízkosti mořské vody není problém časté vypouštění a napouštění nové vody přímo ze zdroje. To je v našich podmínkách nemožné, proto se pracuje se sladkou vodou. Úpravou pak vniká asi desetkrát méně slaná voda než v moři.

Jak prospívá moře lidskému zdraví: vlhký vzduch prosycený solí zklidní podrážděné sliznice nosu. Fytoplankton a zooplankton mají na svědomí hormony, antibiotické a bakteriostatické látky, které působí jako přírodní léčiva a například urychlují hojení.

Náklady na množství soli pro jednu koupací sezónu se pohybují kolem 1500 Kč. Pro ty, kteří nesnáší běžné desinfekce, je to ale řešení k nezaplacení.

Bazén „bez chloru"

Chlorovat se totiž dá voda i za pomoci soli, kde je tajemství skryto v postupném rozkladu jednotlivých složek (mezi nimiž je i chlor, avšak bez typického zápachu). Metoda převodu soli na dezinfektční chlor se rozšířila třeba v Austrálii, kde je pro tamní klimatické podmínky ideálním řešením. Využívá se mořská sůl, která se po nasypání a rozpuštění rozkládá na plynný chlor, kyslík a ozon. Nezbytný je elektronický řídící systém pro dávkování chemických látek.
Sůl je třeba stále doplňovat a udržovat na požadované hodnotě. Nevýhodou jsou vyšší korozivní účinky, které se projeví na schůdcích, potrubí nebo čerpadlu.

Možnosti úpravy bazénové vody bez chloru

  • UV lampa
  • Čistící systém s ionty mědi, zinku a stříbra
  • Slaná voda

Solonizační jednotka do bazénuSlaná voda se proto objevuje i jako přísada léčebných koupelí a ve speciálních bazénech. Že by se takový hodil i vám? Proč ne! Jen teplým slunečním paprskům, které k odpočinku patří, neporučíte.

Pro to, aby se v bazénech tvořil plynný chlor, slouží solonizační jednotky. Říká se jim solinátory nebo chlorinátory a fungují tak, že rozkládají mořskou nebo kuchyňskou sůl na potřebné látky. Voda se tím zbavuje nežádoucích látek a navíc se podílí na nižších nákladech na údržbu, protože odstraňuje i vápenec, který se tak neusazuje.

Solonizační jednotky se pořizují k venkovním i vnitřním bazénům. Ideální místo je pro ně v místě, kde se dá regulovat průtok vody. Výkon závisí na množství vody, kterou upravuje. Od toho se pak odvíjí i cena – pro 25m3 je třeba jednotka asi v ceně 14 000 Kč.

Výhody dezinfekce solí ocení alergici, kteří nesnáší chlor. Ten v soli je šetrnější a v mnohých případech jej snáší bez problémů.

Koncentrace slané vody v bazénu

Solonizační jednotka řídí správné dávkování soli v poměru 35g na 1m3. Stačí, když se hlídá kontrolka, která symbolizuje nedostatečné množství soli a při rozsvícení se doplní.
Koncentrace je ve výsledku mírná, dokonce ještě menší, než se objevuje v slzách.
Sůl samozřejmě ovlivňuje plochy, s nimiž přichází do kontaktu a ty je potřeba proti ní ochránit. Před sezónou se tak aplikuje antikorozní nátěr, případně jiný, jenž vytvoří bariéru.

Ani sůl není dokonalá

Sůl má však jedno úskalí – reaguje s nerezem, což není v případě nerezových žebříků, tepelného výměníku nebo ohřevu zcela ideální. Částečně se dá působení zmírnit ochrannou vrstvou nátěru, i tak ale pravděpodobně dojde ke korozi, jen s menším zpožděním. Pokud se možnost využívání slané vody zváží už dopředu, jmenované části je vhodné pořídit plastové nebo z titanové oceli.

Stává se, že sůl není v roztoku obsažena v dostatečném množství a voda se tak nedesinfikuje v dostatečné míře. Dochází tak k bakteriální kontaminaci a neúčinnosti.

Jak prospívá moře lidskému zdraví: vlhký vzduch prosycený solí zklidní podrážděné sliznice nosu. Fytoplankton a zooplankton mají na svědomí hormony, antibiotické a bakteriostatické látky, které působí jako přírodní léčiva a například urychlují hojení.

Slaná voda v bazénu patří mezi alternativní způsoby udržení čistoty bez škodlivých bakterií. Běžně používané desinfekce dělají potíže alergikům, u kterých způsobují kožní potíže. Chlor ze soli však ne, proto jej v bazénech mohou používat i jedinci citliví právě na tuto chemickou látku.
Se správným dávkováním i dohledem nad stabilitou obsaženého množství ohlídá solonizační jednotka, která se pořizuje jako příslušenství k bazénu.

Náklady na množství soli pro jednu koupací sezónu se pohybují kolem 1500 Kč. Pro ty, kteří nesnáší běžné desinfekce, je to ale řešení k nezaplacení.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...