Barevné sukulenty znamenají nenáročnou exotiku pro zahradu i květináče
Sukulenty se můžete obklopit v interiéru a pokud se vám zalíbí, nic nebrání tomu, aby se objevily i v zahradě. Pochází sice z oblastí s vysokými teplotami, šlechtěním už ale byly přizpůsobeny i mírnému klimatu. Kvetoucí druhy však stále neztratily nic ze svého exotického vzhledu a na skalkách nebo v květináčích budou hrát barvami po většinu roku.
Bojovníci z horkých podmínek
Jdete do květinářství s tím, že si chcete pořídit sukulent a nabídnou vám kaktus? Nemýlí se, kaktusy totiž představují jednu z jejich podskupin. To vysvětluje důležité podobné znaky: schopnost shromažďovat a zadržovat vodu. Obecně se tato vlastnost označuje jako sukulence a disponují jí také kaktusy. Příčinou je CAM metabolismus, který minimalizuje ztrátu vodu a uchovává ji na horší chvíle. Množství průduchů tak bylo v průběhu vývoje eliminováno a kořeny nebo stonky zbytněly. Sukulentní rostliny přizpůsobením náročným podmínkám vzdorují vedru a obdobím sucha.
Tlumené barvy a jasné květy
Množství tvarů sukulentů a jejich barevná škála je překvapující. Liší se velikostí, tvarem, nároky nebo schopností vykvetení. Za stručnou kategorizací se skrývá až 20 000 možností volby. Mezi nimi se dají najít mrazuodolné druhy, kvetoucí nebo silně dužinaté. Nabídka v obchodě může být pestřejší než výběr zmrzlin v cukrárně.
Citlivější druhy nesnesou chlad, jiným zase nevadí ani celoroční venkovní umístění .Některé si libují ve stínu, jiné na přímém slunci. A nerozhází je ani zapomětlivý zahradník, protože bez vody vydrží vzrostlé sukulenty měsíce, ty nejzdatnější i roky.
S nejznámějšími kaktusy se setkáváte běžně – zdobí mnoho parapetů a poliček. Na květinářských pultech k sobě lákají barevnými květy, ale nejsou jedinými sukulenty, které vykvétají.
Co byste měli vědět o sukulentech |
Kvetoucí sukulenty
Sukulenty se stonkovou a listovou částí prochází během vývoje tvarováním a aplikuje se na ně staré umění, které je typické pro bonsaje. Proto se jim říká sukulentní bonsaje a narozdíl od tradičních japonských bonsají dobře snáší suché a teplé klima místností. Pro tyto účely se využívají stromkové druhy jako například krasuly, nejznámějším jejím druhem je pak tlustice.
Kvetoucí sukulenty neseženete jen tak v supermarketu, ale musíte pro ně zamířit ke specializovaným prodejcům. Navíc se objevují stále nové druhy, které vznikají křížením. Přizpůsobují se tak podmínkám, aby se jim lépe dařilo v nepřirozeném prostředí.
- Aeonium arboreum: odolný sukulent s kmínkem, na jhož konci vyrůstá husté kuželovité květenství.
- Už v 16. Století se v Evropě objevilo agáve s řídkým žlutým latovitým květenstvím
- Pro venkovní prostředí je určen rozchodník. Na bílé květy se slétají včely v pozdním létě.
- Rozchodník nádherný není svému názvu nic dlužný a vynikne na každém stanovišti
- Výrazně vykvétá Adenium. Nejnovější hybrid tohoto druhu nese jméno Harry Potter.
- Nepřehlédnete ani fialovožluté květy karpobrotusu velkokvětého
- Další druhy: malefora purpurová, pachypodium madagaskarské, rozchodník Morganší...
Sukulentní krajinky a sukulentní skalky
Pro vytvoření působivé krajinky nejlépe využijete plytkou nádobu nepravidelného tvaru. Stylově vypadají nejlépe kamenné nebo z keramiky. Sukulenty nepotřebují silnou vrstvu zeminy, ale potom je třeba volit rostliny se stejnými nároky na zálivku. Praktické jsou v tomto případě nádoby členěné do sektorů, díky nimž se snadno kombinují tvrdé a měkké sukulenty. Naštěstí nároky na světlo mají všechny sukulenty podobné: potřebují ho co nejvíc.
I nekvetoucí sukulenty hrají barvami. Třeba netřesk předvádí své barevné variace hned na jaře (i když nové kultivary takto zůstavají po celý rok). Některé růžice barevných sukulentů dosahují průměru až 30 cm. Když se pro něj vydáte do obchodu, jeho cena nezávisí jen na velikosti. Alternativu k netřeskům představují jovibary, zaujme druh Packardian nebo temně zbarvený Cyrham.
Porézní kámen nebo takový, ve kterém se objevují díry, poslouží pro vybudování skalky se sukulenty. Pro růst jim stačí minimalní množství zeminy, ostatně i v přírodě se objevují třeba jen ve skalních puklinách.
Jako méně tradiční součást aranžmá bývá používané dubové dřevo nejroztodivějších tvarů (poloparazitický ochmet).
Životní cyklus
Přirozený výskyt ve stepích, pouštích a plopouštích (obecně v podmínkách tropů a subtropů) simulujete výběrem substrátu a stanoviště. Je pro ně přirozené střídat obdoví sucha (zima a vegetační klid) a období květu.
Mezi nejoblíbenější kvetoucí sukulenty patří pouštní růže. Z východních ostrovů Afriky je zvyklá na náročné podmínky. S tvarem se dá během růstu dobře pracovat a v okamžiku, kdy vykvete růžovými květy, před sebou máte jeden z nejhezčích sukulentů, který si snadno vypěstujete i doma.
Diskuse k článku