Balkonové květiny v novém trendu: správná kombinace vytvoří celoroční kulisu
Balkonové zábradlí vypadá lépe, když se přes jeho okraj valí bohatá záplava drobných květů. Barevný vodopád sluší každému truhlíku, květináči nebo jakékoliv jiné nádobě. Kromě letniček vás ale mohou celoročně těšit trvalky, které nemusí být okrasné květem, ale zajímavými listy co do tvaru, tak i barvy.
Zelená okrasa tvoří příjemnou bariéru od rušné ulice i zvědavých sousedů. S pomocí správně vybraných druhů se dá na balkoně vytvořit rozkvetlý prostor ideální pro dýchánky v příjemných letních teplotách.
Přečtěte si také náš článek o výběru balkonových květin podle orientace balkonu.
Do truhlíků patří letničky i trvalky. Klidně dohromady!
S příchodem jara zaplaví malé květináče celá oddělení marketů a stačí si tak jen vybrat, co přesadíte do truhlíku na okno, balkón, lodžii nebo terasu. Tradiční a stále oblíbené muškáty můžete letos zkusit nahradit něčím neokoukaným. Do širšího výběru se zařazují letničky, které bývají vesele barevné, i trvalky, se kterými bude ale po sezóně víc práce.
V květinářství se lehce necháte unést různými druhy, které ale v truhlíku vedle sebe nevydrží. Pěstitelská chlouba tak bude zničená ještě před zaplacením malých květináčů s jarně svěžími květinami.
Podmínky se značkou ideál
Dopřejte rostlinám vhodné podmínky a odvděčí se vám krásnými květy a zdravými listy. Některé rostliny si libují v záplavě slunečních paprsků, jiným vyhovuje spíše stinné prostředí s vlhkou půdou. O tom, co potřebují vybrané druhy, se informujte v prodejně, abyste mohli vybrat správnou půdu, sousedy a stanoviště. Truhlíkům totiž sluší pestrost a vzájemné kombinování různým druhů ale neprospívá. Rostliny musí mít stejné nároky na půdu, zálivku nebo stanoviště.
Jak vysadit truhlík, aby to v něm fungovalo
Truhlík vysazený podle moderních trendů poznáte podle toho, že se v něm objevuje kombinace různých rostlin, které ale ve výsledku vytvoří perfektní harmonii. S monotónními jednodruhovými truhlíky se ale loučit nemusíte, bohaté květy nikdy nevyjdou z módy. Současný směr ale vede ke kombinování a druhové bohatosti. Dobře vysazený truhlík bude okrasou po celý
rok, jenom se na jaře a v létě rozzáří barvami. Základem jsou tedy trvalky jako je brslen, zimostráz či buxus, které se doplňují o stálezelené trvalky (např. zajímavé trávy) a sezónní kvetoucí druhy. Díky vysazeným rostlinám bude celoroční ozdobou.
Čím oživit truhlíky:
- Nebojte se novinek a vybírejte druhy rostlin, které navzájem vytvoří neotřelou kombinaci
- Výrazné šáchorovité rostliny se postarají o nejvyšší patro; na výběr je např. bahnička, šáchor, bezosetka, hrotnosemenka, kamíšek, mařice, ostřice, šášina, suchopýrek, skřípinka nebo skřípina
- Další skupinu vytvoří vřesy a vřesovce. K nim se hodí i břečťany, barvínek, libavka hrotitá. V jedné nádobě se s nimi snesou i keříkovité kanadské brusinky nebo borůvky. Hodí se hrnkové typy břečťanu
- Sezónní květiny, tedy barevné letničky, nabízí širší škálu možností: pantoflíček, netýkavka známá jako sultánka, begonie, clematis, odolné lobelky, nestařec, lantána, sedmikrásky, bougen villa, petunie, torénie, isotoma, nízké slunečnice, kříženci lichořeřišnice, šrucha, dvouzubec, libora...
- Převislé kvetoucí rostliny jako nejnižší patro: tradiční muškáty, bacopa v různých barvách, všelicha, diascia, diamantový závoj (euphorbia), fuchsie, lobela, portulaca, sandevila, sanvitálka, surfenie (převislé petunie), verbena s drobnými kvítky, fuchsie atd.
- Polostín snáší dobře kejklířka, ranní slunce (tedy východní stranu) kopřivěnka, chlad snáší osteospermum
- Vzájemně kombinujte rostiny, které mají stejné nároky na stanoviště a zálivku
- Nižší druhy patří dopředu, vyšší dozadu, stálezelené na stranu k balkonu.
Klasika se neomrzí: různé druhy muškátů
Zní to trochu jako kdyby se Babica převlékl do zahradnického: Když nevíš co zasadit do truhlíku, dej tam muškát (čili pelargonii). Vedle převislých muškátů se objevují i vzpřímené muškáty, anglické muškáty, oblíbené velkokvěté muškáty. Samostatně se pěstující vonící muškáty, které však nevykvétají příliš bohatě.
Jak mít na balkoně ty nejhezčí muškáty
Ledoví muži odchází mezi 12. a 14. květnem. Odchází s nimi zima, přichází období, na které čekají všichni zahrádkáři. Do pravé ruky motyčku, do levé semínka a jde se na věc!
Je to čas i pro umístění truhlíků na balkon a přesunutí muškátů. Očistí se, prokypří se půda, která se bude v následujícíh týdnech lehce přihnojovat. Světlé místo, pravidelný přísun vody a malé množství hnojiva se podílí na krásných muškátech. Nesvědčí jim rosení studenou vodou, které může způsobovat plíseň. Použití postřiku se možná nevyhnete, protože je napadají i svilušky nebo molice.
V malých truhlících se budete muset držet při zemi a pečlivě vybírat, co kam zasadíte a v jakém množství. Větší místo znamená prostor pro fantazii a později také krásnou ozdobu. Kombinace různých druhů dává prostor pro kreativitu. Vyladěné barvy vás pak bude těšit celé léto.
Diskuse k článku