Výhody a nevýhody dvougeneračních rodinných domů
Bydlet ve dvougeneračním domu s rodiči, nebo raději ne? Bydlení ve vícegeneračních domech s sebou nese spoustu nevýhod a vyžaduje kompromisy. Stejně tak ale přináší mnoho výhod, díky kterým by mnoho rodin ani jinak bydlet nechtělo. Přečtěte si, jaké výhody a nevýhody bydlení ve dvougeneračních domech přináší a sami se rozhodněte, jestli je tento typ bydlení vhodný právě pro vás a vaši rodinu.
DÁLE NA TÉMA: DVOUGENERAČNÍ RODINNÉ DOMY
Výhody: finanční úspora a vzájemná výpomoc
Bydlení ve dvougeneračním rodinném domě vám přinese spoustu výhod. Jednou z nejdůležitějších je finanční úspora. Pokud plánujete realizaci novostavby, náklady si rozdělíte mezi větší počet osob. Snadněji tak dosáhnete na hypotéku a vaši rodiče vám možná vypomohou také finančně. V případě dvougeneračních domů se často počítá s tím, že po úmrtí starší generaci jej ta mladší zdědí. Finanční úsporu pak pocítíte i v následujících letech společného bydlení. Budete se totiž dělit o všechny náklady, ať už na energie, nebo případné opravy a rekonstrukce.
Při bydlení v domě pro více generací se můžete kdykoliv obrátit na své příbuzné a požádat je o pomoc. Stejně tak budete na blízku jim, až zestárnou a budou potřebovat pravidelnou péči. Vzájemná výpomoc by měla být oboustranná. Většina rodičů velmi rádi pohlídá děti, postará se o hlídání domácích mazlíčků a obstará domácnost ve chvíli, kdy budete třeba na dovolené. Vždy budete mít na koho se obrátit.
Nevýhody: narušení soukromí a riziko nevyužití
Nevýhody bydlení ve dvougeneračních domech jsou zřejmé. I při vybudování dvou samostatných vchodů se budete muset smířit se ztrátou části soukromí. Vaši příbuzní budou vždy alespoň rámcově vědět, co děláte, kde se pohybujete a jaký způsob života vedete. S rodiči se musíte domluvit na společném vztahu ke zvířatům, malým dětem, pořádání oslav a činností, které částečně ovlivní chod druhé domácnosti.
V případě vybudování novostavby jako dvougeneračního domu také musíte počítat s rizikem, že pro něj v budoucnu nebude využití. Taková situace je aktuální v případě mnoha vícegeneračních domů vybudovaných v minulých dekádách. Potomci zkrátka mnohdy nechtějí sdílet obydlí se svými rodiči, rozhodnou se pro vybudování malé novostavby a velký dvougenerační dům zůstává ležet ladem. Proto je třeba i s tím do budoucna počítat a promyslet si, jak s domem při jeho nevyužití později naložíte.
Nenechte si ujít další články ze seriálu zaměřeném na různé druhy bydlení:
Diskuse k článku