Úspěšné omezení rosení oken závisí především na větrání
S chladnějším počasím se do domácností vrací hojně diskutovaný problém plastových oken – rosení. Nezpůsobuje ho vadná výplň, ale především těsnění oken, případně špatné zasazení okna do stavebního otvoru. Rosení oken je nepříjemné a naštěstí ne neřešitelné. Mnohdy stačí pouhé upravení způsobu užívání daných prostor. Proč však k rosení oken dochází a jak ho lze eliminovat?
Rosení oken trápí spoustu domácností. Nejen, že snižuje průhlednost a čistotu okna, ale také upozorňuje na to, že je třeba udělat v obydlí určitě úpravy, pokud chtějí jeho uživatelé žít ve zdravém prostředí. Proto je nutné neopomíjet rosení oken a včasně začít s kroky vedoucími k omezení rosení oken.
Jak k rosení oken dochází?
Kondenzace vodní páry na povrchu konstrukcí nastane tehdy, když je její povrchová teplota nižší než teplota rosného bodu. Teplota rosného bodu rovněž závisí na teplotě vzduchu. Při předpokládané teplotě v bytě okolo 20 °C a relativní vlhkosti bytu kolem 60 % nastává kondenzace při teplotě povrchu oken asi 12 °C. V panelácích je typicky nižší vlhkost než ve zděných domech. Při nízké relativní vlhkosti, tj. okolo 40 %, nastane kondenzace až při 6 °C.
Omezení rosení oken vychází z větrání a udržování správné teploty
Aby se rosení oken zabránilo, nebo se přinejmenším zmenšila intenzita projevů rosení oken, je nutné zasadit se o snižování vlhkosti v interiéru a udržování dostatečné teploty. Obojího lze dosáhnout pravidelným a kvalitním větráním, které minimalizuje kondenzaci vodních par a díky přístupu chladného vzduchu z venku sníží vlhkost ovzduší. V konečném důsledku je tedy toto základ boje proti rosení oken.
Optimální větrání – jak na to?
Správné větrání se provádí několikrát za den. Všemi místnostmi v bytě při plně otevřených oknech je třeba nechat projít čerstvý vzduch na cca 5 minut. Krátce a intenzivně by se mělo větrat v zimě, aby byly tepelné ztráty co nejmenší. Nepříjemnému rosení oken se lze vyhnout i díky kvalitní ventilaci.
Nejen větrání je prevencí rosení oken
Kromě nezbytného opakovaného krátkého intenzivního větrání, které bylo zmíněno výše, je také potřeba upravit návyky tak, aby bylo samozřejmostí zbavování se páry či další vlhkosti, vznikající z běžného užívání obydlí. Znamená to tedy myslet na páru při vaření, vysušení mokrých míst po koupeli na podlaze a stěnách apod. Jestliže je rosení oken velmi výrazné, nedoporučuje se podporovat tuto skutečnost ještě sušením prádla v domě či bytě. Je třeba hledat alternativu umístěním prádla na terasu či balkon. Obyčejné sušení je totiž schopno uvolnit do ovzduší až 1,5 litru vody, což v boji proti rosení oken není ideální.
Vlhkost v bytě obecně je velmi nebezpečná, protože díky ní vznikají plísně, co jsou rizikem pro zdraví člověka. Rosení oken signalizuje, že v tomto ohledu není něco v pořádku. A tak je určitě vhodné rosení oken nepodceňovat a uzpůsobit mu zvyklosti spojené s užíváním bytu nebo domu. Odměnou za tyto změny bude příjemné prostředí bez vlhkosti a rosení oken.
Diskuse k článku