Tipy pro bezpečné schody a schodiště
Má-li být schodiště praktické a funkční, je třeba myslet především na jeho bezpečnost. Tu je možné zvyšovat doplňky a prvky, co udělají každý krok jistější. Základem je, aby schody umožnily rovný nášlap, bylo na nich vidět a bylo možné se v případě zavrávorání něčeho zachytit. Chcete i vy mít doma bezpečné schody a schodiště?
Schody a schodiště jsou k dostání v rozmanitých materiálech (těm vévodí dřevo), tvarech, velikostech i typech povrchových úprav. Vzhled ovšem není parametr, na který byste měli klást největší důraz. Právě bezpečnosti je třeba věnovat pozornost. O to více v domácnosti, kde bydlí starší lidé, malé děti nebo jedinci s pohybovým omezením. Pamatujte také na to, že schody a schodiště zpřístupňují další prostory a obvykle tedy přes ně probíhá stěhování vybavení. Optimální sklon schodišťového ramene bývá od 25° do 35°, jakékoliv hodnoty nad toto rozmezí utváří strmé, tedy nebezpečné schodiště. Důležitá je i šířka schodů, minimálně by měla být taková, aby mohl procházet jeden člověk kolem druhého, co stojí bokem, tedy zhruba 90 cm.
Zábradlí na schodiště je základ
Zábradlí na schodiště může mít různou podobu. Vždy však musí být pevné, stabilní, kvalitně přimontované, vysoké nejméně 90 cm. Mezi jednotlivými tyčkami by měla být výplň bránicí případnému propadnutí. Pravdou je, že dům, kde jsou dvě patra propojena právě schodištěm, nemůže projít kolaudací. Jeho nutnost tak potvrzuje i legislativa. Zábradlí, ač je prvkem menším, než jsou samotné schody, utváří celkový dojem ze schodiště. Lze jím vyjádřit konkrétní styl. Velice moderní jsou kombinace oceli a skla, ani tradičním dřevem však nic nezkazíte. Je-li schodiště z jedné strany lemováno zdí, vyplatí se přidržovací prvky přimontovat i do ní, aby bylo možné se přichytit po obou stranách schodů.
Schody a schodiště musí být řádně osvětlené
Málo lidí si uvědomuje, že spousta úrazů a nepříjemných situací vzniká při nedostatečném osvětlení. U schodiště to platí dvojnásob. Máte-li to štěstí a je váš dům vyprojektován tak, že na schody dopadá spousta přirozeného světla skrze okna, pak tuto otázku nemusíte řešit vůbec, nebo minimálně. Pokud se však schodiště nachází převážně v šeru, měli byste to změnit. Můžete využít bodová světla, která jsou v současné době velice oblíbená, nebo jednoduché nalepovací LED varianty, které se rozsvítí stisknutím krytu diodové žárovky. Takové řešení se volí ale jen jako doplňkové pro lepší orientaci. Velice praktické je světlo s pohybovým detektorem, které se zapne a vydrží svítit po vámi naprogramovanou dobu.
Nezapomeňte ani na protiskluzové úpravy, k těmto účelům se prodávají speciální nalepovací pásky, které se umisťují na hranu schodu, případně lze nechat schody upravit tak, aby měly zdrsněný povrch. Bývá problémem především chůze v ponožkách, proto se gumové nalepovací pásky jeví jako jedna z nejlepších možností. Budete-li schody opatřovat kobercem, dbejte na jeho důkladné nalepení, aby nemohl podklouznout.
Diskuse k článku
Václav Novotný