Recyklace ve stavebnictví – používání druhotných surovin při výstavbě

Recyklace ve stavebnictví – používání druhotných surovin při výstavbě

Když budovy doslouží a použitý stavební materiál nelze opětovně využít při realizaci dalšího projektu, stává se z něj stavební odpad. Tyto odpady tvoří v současnosti asi 30 % všech odpadů vznikajících v Evropské unii. Stavební odpad vzniká také při výstavbě nových a rekonstrukcí stávajících budov. Abychom tento stav byli schopni změnit, musíme v masovém měřítku používat ekologické a plně recyklovatelné stavební materiály.

Při výrobě stavebních materiálů je spotřebováno nesmírně velké množství energie a přírodních zdrojů – stavebnictví ve státech EU je zodpovědné za spotřebu až 40 % vyrobené energie. Toto odvětví má zároveň největší potenciál dosažení klimatické neutrality do roku 2050 prostřednictvím dekarbonizace. Jedním ze způsobů, jak dojít k tomuto cíli, je používání moderních a ekologických stavebních materiálů a řešení, například s certifikáty Cradle to Cradle nebo Passive House. První z nich znamená, že daný výrobek lze opětovně zpracovat a použít. Díky tomu jsou jednou vytěžené suroviny celou dobu v oběhu, což omezuje spotřebu nových přírodních zdrojů, a tím pádem také klesá množství odpadů. Druhý certifikát prokazuje, že certifikované řešení je vhodné pro použití u energeticky úsporných a pasivních staveb.

Továrna Norblina, Varšava, Polsko. Použité systémy: MB-SR50N HI+ (systém s certifikátem Cradle to Cradle)

V čem spočívá recyklace stavebních materiálů?

Podstatou recyklace stavebního materiálu je opětovná přeměna stavebního a demoličního odpadu na nový výrobek. Vhodně zpracované odpady se stávají plnohodnotnými materiály, které jsou připraveny k opětovnému použití ve stavebnictví.
Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2008/98/ES z 19. listopadu 2008 zavádí klíčové zásady pro nakládání s odpady, jako jsou hierarchie odpadů, předcházení jejich vzniku a přístup založený na životním cyklu. Tato směrnice také obsahuje konkrétní cíle recyklace, jako je recyklace 50 % odpadu z domácností a 70 % stavebního a demoličního odpadu. Udržitelné stavebnictví a recyklace materiálů tedy spolu úzce souvisí a společně přispívají k péči o životní prostředí a ke směřování ke klimatické neutralitě.

 

Rezidence Jičínská, Revitalizace Kasáren, Mladá Boleslav, Česká republika. Použité systémy: MB-70HI, MB-86

Které materiály jsou vhodné pro recyklaci?

Největší potenciál pro recyklaci mají ekologické stavební materiály, které lze v maximální míře opět zpracovávat a využívat. Mezi ně patří mj. dřevo, sklo a hliník.

Hliník

Podle ekologů a zástupců stavebního odvětví je hliník nejekologičtějším kovem na světě. U tohoto materiálu je oceňována především jeho vysoká tvárnost a odolnost vůči nepříznivým atmosférickým podmínkám. Je to materiál, který lze prakticky plně recyklovat, zpracovat (přičemž tento proces vyžaduje asi 5 % energie potřebné pro jeho primární výrobu) a opět použít. Využití hliníku při realizaci budov a ostatních stavebních objektů umožňuje získat body navíc při jejich certifikaci, mj. v systému BREEAM. Výrobek z tohoto materiálu má pouze asi třetinovou hmotnost ve srovnání se stejným výrobkem z oceli a v případě některých slitin poskytuje prakticky stejnou odolnost.
– Ve společnosti Aluprof využíváme nejen vlastní odpad, ale také recyklujeme a zpracováváme hliník získávaný z trhu, a to jak příjímáním odpadu od koncových uživatelů, tak i odpadu z výroby. Takový přístup nám umožňuje ušetřit až 95 % energie potřebné k výrobě primárního hliníku. Přísná kontrola kvality šrotu a vysoké procento jeho využití, které v našich výrobcích dosahuje až 65 %, minimalizuje vliv na životní prostředí a zdůrazňuje naše zapojení do proekologických aktivit – říká Martin Sikora, jednatel společnosti Aluprof System Czech s.r.o.
Na trhu nechybí řešení, která v sobě spojují zaměření na životní prostředí, vysokou kvalitu zpracování, odolnost a design, který je v souladu se stylem renovovaných budov. Příkladem jsou okna s úzkou profilací z hliníkového systému Aluprof MB-SLIMLINE, která jsou určena pro náhradu starých oken z ocelových profilů, přičemž zajistí podobný vzhled a zároveň podstatně zvyšují tepelnou izolaci oken. Další variantou jsou hliníková okna s přerušeným tepelným mostem MB-FERROLINE, která se dokonale hodí pro renovaci historických budov jako imitace ocelových oken s velmi dobrými technickými parametry. K dispozici jsou také řešení typu INDUSTRIAL (MB-60 Industrial, MB-70 Industrial, MB-70HI Industrial), která umožňují výrobu otvíravých a fixních oken se svislými, vodorovnými nebo šikmými příčkami nalepovanými na sklo. Těmito výrobky lze nahradit stará ocelová okna při zachování vnějšího vzhledu budovy. Použití moderních, izolovaných systémů u rekonstruované budovy zajišťuje větší ochranu před únikem tepla přes okenní výplně. Možnost ohybu okenních profilů pak dovoluje realizovat různé typy obloukových konstrukcí.

Hala Koszyki, Varšava, Polsko Použité systémy: MB-Slimline


Sklo

Sklo je surovina, kterou lze donekonečna zpracovávat, tvarovat a dávat jí nové vlastnosti. Díky tvrzení a laminaci získává odolnost a stává se bezpečné, což umožňuje jeho použití v budovách a na jejich fasádách. Sklo je nehořlavé, odolné proti korozi, nesaje vodu a jeho výroba není velmi energeticky náročná.

Rekonstrukce s použitím druhotných surovin

Nové využití budov díky jejich rekonstrukci lze označit za recyklaci ve velkém měřítku. Rekonstrukce starých budov a vdechnutí jim nových funkcí je veskrze ekologické. V případě rekonstrukcí již existujících budov nedochází ke spotřebě velkého množství nových stavebních materiálů, je šetřena energie a suroviny, které by byly nezbytné u novostavby, čímž se také zmenšuje uhlíková stopa.
Příkladem takové vydařené renovace může být obnova nádražní haly železniční stanice v Havířově. Nádražní hala, která pochází z poloviny 20. století, si díky použití moderních materiálových řešení (prosklených fasád, oken a dveří z hliníkových systémů MB-70HI a  se zvýšenou tepelnou izolací) uchovala svůj industriální charakter, a navíc dokázala rozšířit svou veřejnou funkci. Dnes slouží nádraží v Havířově nejen k odbavování cestujících, ale také ke sportovním a rekreačním účelům a je novým místem oddychu pro obyvatele tohoto města.

Nádražní hala, Havířov, Česká republika. Použité systémy: MB-70HI, MB-SR50N

Dalším příkladem, tentokrát z Německa, je Hamburg Port Authority. V objektu, který byl postaven v 80. letech 19. století, byly při rekonstrukci použity mj. hliníková okna a dveře s přerušeným tepelným mostem ze systému MB-70 společnosti Aluprof.

Hamburg Port Authority, Hamburg, Německo. Použité systémy: MB-70
 
Let’s build a better future

Recyklace stavebních materiálů přímo ovlivňuje stav životního prostředí, ve kterém žijeme. Zachování stávajících přírodních zdrojů pro další generace není možné bez používání recyklovatelných surovin ve stavebnictví. V globálním měřítku mohou pouze společné a důsledné kroky vést k dosažení cíle, k němuž směřuje celá Evropská unie – klimatické neutralitě do roku 2050.
 

Česká republika

Článek sponzorovaný společností Aluprof

 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Jak na výměnu vchodových dveří

Výměna vchodových dveří je určitě dobrá investice, ale klíčové je už to, jakou firmu si člověk vybere. Na trhu...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...