Patočkova vila v Brně: Jiří Kroha se inspiroval LeCorbusierem a Loosem
Brněnská architektonicky hodnotná čtvrť Stránice pohlíží na okolí ze svahů Žlutého kopce a přilehlého okolí. Skvělou polohu nedaleko od centra začali využívat prvorepublikoví architekti a byla tak vyhledávanou lokalitou pro stavbu rodinných a bytových domů nebo vil v době, kdy vládl funkcionalismus. Řadu z nich tak přijíždí obdivovat nejen nadšenci do architektury. Takovým lákadlem je Patočkova vila na Kaplanově ulici.
Mohla by být vnímána jako prominentní čtvrť, vždyť tam bylo vybudováno tolik reprezentativních vil! Procházka Masarykovou čtvrtí je tak díky tomu zážitkem a patří mezi brněnské okruhy, které mapují nejzdařilejší stavby.
Výjimečná lokalita pro výjimečné stavby, jako je Patočkova vila
Masarykova čtvrť je považována za jednu z nejlepších lokalit pro bydlení v moravské metropoli. V katastru ji najdete jako Stránice a tak se lzesetkat i s tímto názvem. Obojí však značuje klidnou lokalitu
První domy úředníků tam začaly vznikat na místě pastvin a luk až koncem 19. století s úmyslem vytvoření takzvaného zahradního města. Umístění mezi Žlutým kopcem, Kraví horou a Pisárkami bylo ideální. Čtvrti na podobném principu vznikly v různých evropských městech.
V Masarykově čtvrti se nacáhzí řada vydařených a významných vil z období, kdy architekti vyzývali funkcionalismus. Na ten ostatně narazíte v Brně na mnoha místech a pohled na brněnské vily láká milovníky architektury ze všech koutů republiky.
Patočkova vila: Centrum nadosah i klid
A co je na Masarykově čtvrti tak láká? Předchází jí velká pověst,cvedle toho pak stavby významných architektů v rezidenční vilové čtvrti. Meziválečné funkcionalistické vily sousedí se secesní architekturou. Stránicím dodávají prvorepublikovou atmosféru, kdy se přeážně čtvrť budovala. Toto období trvalo až do roku 1939. Stavba nových domé poté ustala a neprobíhá ani v současné době.
Poslední výrazný zásah do podoby lokality znamenala výstavba koupaliště Kraví hora. V okolí se nachází ještě stavby planetária a univerzitní budovy. Probíhají ale i rekonstrukce obytných domů, opravy a renovace starých vil, což je potešitelné. Navíc i mezi novými domy vznikají architektonicky zajímavá díla.
Patočkova vila v kolonii Pod vodojemem
Těžko se ale stane, aby některá z nových staveb zastínila Patočkovu vilu. Pro obchodníka s kůžemi, Josefa Patočku, ji navrh Jiří Kroha, v jehož tvorbě se jedná o výjimečnou stavbu. V portfoliu totiž v té době měl především výstavbu bytů v duchu tehdejšího socialismu.
Patočkova vila vyniká i díky inspiraci Le Corbusierem a Adolfem Loosem: prostorovými kaskádami resp. průběžnou halou. Zapadá do kolonie vil a rodinných domů Pod Vodojemem, jim dělá souseda les a okolí je tak nanejvýš příjemné.
Prakticky organizovaná čtvrť je i v současnosti žádanou lokalitou (maps.google.com)
- Rovná střecha domu zapadá do terasovitých zahrad. Funkcionalismus a propracovaná zahradní architektura k sobě ladí.
- Jednoduché průčelí ozvláštňuje dvojitý vchod. Jedny dveře směřují do kanceláře, druhé do domu.
- Netypicky výškově rozčleněný interiér prvního patra nabízí velkou obytnou plochu. Pozoruhodná práce s prostorem (odstupněné místnosti) je originálním rešením.
- Z francouzského okna v jedné z místností měli obyvatelé výhled na zahradu s bazénem.
- Pozornosti nesmí uniknout použité technologie a materiály: ocelové nosníky stropů v přízemí, dřevěné obložení, ocelové sloupy s obklady z opaxitu a další.
- Nízké chromované zábradlí v obývacím pokoji plní zároveň funkci radiátorů.
- Dům byl dokončen v roce 1930, jeho průčelí pak v roce 1958 získalo místo v seznamu kulturních památek.
Architekt Jiří Kroha: ze socialistického realismu vyčnívá Patočkova vila
Ačkoliv v díle Jiřího Kroha převažovaly socialistické stavby, patří k němu i kubistické a funkcionalistickétendence. Zřetelně se to projevilo na Patočkově vile, která se řadí mezi jeho nejvýznamější díla coby architekta. Kromě toho se totiž věnoval ještě designérství a scénografii. Vypracoval řadu soutěžních návrhů, z nichž však nebyly všechny uskutečněny.
Zaměřoval se na problematiku malých bytů a takzvanou siciologii architektury.
Je autorem projektu k Patočkově vile, dal si však záležet i na svém domovu. Krohův rodinný dům se také nachází ve svahu v blízkosti Wilsonova lesa.
Další tvotba Jiřího Kroha: Most přes Vltavu v Kralupech nad Vltavou, nájemní domy Brno (Kounicova), Okresní dům a muzeum v Benátkách nad Jizerou a jiné
Bohatství Masarykovy čtvrtianeb nejen Patočkova vila
Brněnské vily v Masarykově čtvrti si lze prohlédnout při delší procházce. V Brně je takových tras devět a na každé z nich objevíte zajímavá a hodnotná architektonická díla. Na necelých 5 kilometrů dlouhé trase narazíte na 70 významných objektů.
Pozornému oku neujdou rozdíly mezi jednotlivými domy. Zástavba se nejdříve zaměřovala na typizované domy, které měly být úsporným bydlením středních vrstev. Až později si lokalitu oblíbili zámožní zadavatelé staveb, kteří směřovali výstavbu na jihovýchod. Jejich domy obklopovaly zajímavé zahrady.
Při procházce Stránicemi narazíte na další architektonicky významné stavby: Psotovu vilu, Dvořákovu vilu, Poláškovu vilu, Pavlíčkův rodinný dům...
Masarykova čtvrť rychle slynula s Pisárkami a Žabovřeskami. Při pohledu shora na uliční síť je patrné, že každá další stavba byla pečlivě naprojektovaná a zařazená do zástavby. Jistě to přispívá k její pověsti atraktivní rezidenční oblasti. Život v takové společnosti láká i dnes, v době rychlostaveb a typizovaného bydlení.
Foto: bam.brno.cz, wikimedia.org, maps.google.com
Diskuse k článku
Libor