Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů
Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akustických panelů. Už teď se objevují ve stále více návrzích z roku 2023. Kde všude najdou své uplatnění a jak při realizaci postupovat? To se dozvíte na následujících řádcích.
Dřevěné panely lze v interiéru využít různými způsoby
Způsobů, jak využít dřevěné panely v interiéru, je nespočet. Nejčastěji se setkáte s obklady tvořenými dlouhými lamelami, které pokrývají celou stěnu, případně jen její část. Dřevěné lamely lze využít také pro zhotovení zadní opěrné části postele.
Koupelnový nábytek pomáhá vytvořit útulné prostředí
Pět tipů, jak i malou kuchyni proměnit ve velké kuchařské zázemí
Dřevěné lamely pro předělení místností
Oblíbené jsou také příčky s robustních lamel, které se kotví mezi stropem a podlahou a vytváří vzdušné rozdělení místnosti na více zón. Takové řešení lze využít například v malém bytě, kde je namístě oddělit spací část od obývací. Klasická příčka by prostor opticky zmenšila, dřevěné lamely jsou tak ideálním řešením. Nechají prostor otevřený a umožňují komunikaci napříč jednotlivými zónami, a to při zachování dostatečné míry soukromí.
Obložení barů, stropů a dalších částí interiéru
Dřevěné lamely lze využít také ke zhotovení věšákových desek, obložení barů nebo dvířek, skvostně vypadají také na stropech. Je jen na vás, jakým způsobem dřevěné desky s mezerami do prostoru zakomponujete.
Jak na realizaci obkladů z dřevěných lamel
Pokud máte jasno, že obklad z dřevěných lamel chcete do svého prostoru zakomponovat, máte několik možností realizace. Nejjednodušším řešením je nákup předpřipravených lamel opatřených povrchovou úpravou, které jsou přímo určené k přišroubování nebo lepení.
Pracnější, ale cenově dostupnější variantou je zhotovení lamel ze surového materiálu. Použít pak můžete například smrkové nebo bukové desky, které si necháte nařezat na tenké lamely požadovaného rozměru a sami si je přebrousíte a nalakujete. Prefabrikované lamely se nekroutí a jsou poměrně lehké, protože se nevyrábí z masivu, ale zpravidla z MDF desky opatřené dýhou.
Lamely pak můžete rovnou lepit na podklad. Má-li být konstrukce únosná, doporučujeme na zeď nejprve připevnit několik desek vodorovně a k nim potom kotvit jednotlivé lamely.
Montáž usnadní prefabrikované akustické panely
Chcete mít realizaci lamelového obkladu téměř bez práce? Na trhu narazíte na výrobce speciálním akustických panelů, u kterých jsou lamely připevněné na plstěném podkladu. Nemusíte tak pracně instalovat jednu lamelu za druhou, pečlivě je vyrovnávat nebo měřit rozestupy. Celý panel jednoduše připevníte na stěnu. Plstěný podklad bývá nejčastěji černý nebo hnědý, a tak vytváří poutavý efekt kontrastu, který vynikne zejména u dřevin světlejších odstínů.
Jak je z názvu patrné, akustické panely mají schopnost odhlučnit prostor. Je však nutné nainstalovat je po celé stěně. Chcete-li omezit průzvučnost stěn, ať už mezi jednotlivými místnostmi, nebo od sousedů, montáž akustických panelů je elegantním řešení.
Rádi sledujete trendy v oblasti interiérového designu a zajímají vás trendy pro rok 2023? Pak si nenechte ujít některé z našich předchozích článků:
Diskuse k článku