Kde se nejlépe využije vazníková střecha
Vazníková střecha se využívá hlavně v případech, kdy neplánujete půdu – prostory pod vazníkovou jsou totiž nevhodné pro bydlení. To je však pravděpodobně jediné mínus tohoto druhu střech, plusy výrazně převažují. Ideální jsou tedy například pro stavby, jenž budou složit jako přístřešky, altány nebo pergoly.
Pro využití u domů se většinou setkáte s požadavkem na podkroví – ať už obyvatelné nebo určené pro technické zázemí a úložný prostor. I tady lze vazníkovou střechu využít – jen vyjde o něco dráže, protože nosná konstrukce potřebuje doplnit o vnitřní podporu.
Vazníková střecha versus krovy a lamely
Vazníkovou konstrukcí snadno zastřešíte i prostory, kde je třeba velkého rozponu. Střecha pak může mít libovolný tvar (avšak vždy nízký sklon), což se však v současném trendu nízkoenergetického bydlení příliš nevyužije. Ocení ji však ti, kdo plánují atypický půdorys. Ať už ale zvolíte jakýkoliv tvar, pak si můžete být jistí, že konstrukce bude lehká a rychle smontovaná. Právě jednoduchost je společně s nízkou cenou obrovskou výhodou. Dosaženo je toho hlavně nižší spotřebou dřeva.
Krovová konstrukce se používá na domky, kde je kladen důraz na prostor pod střechou – podkroví. Na rozdíl od prvně zmíněných jsou i na pohled lichotivější a hezčí.
K zastřešení těch největších ploch se využívá lepená lamelová konstrukce. Využívají se hlavně proto, že jsou použitelné pro různé tvary a jejich žádoucí estetický vzhled. Kromě hal, mostů a netradičních konstrukcí se dají využít i pro drobné interiérové prvky.
Propojování krovů
Jako materiál se nejčastěji používá nehoblované řezivo, které se dá přizpůsobit požadavkům a potřebám. Nevyhnutelně se musí ošetřit základovým nátěrem a musí se impregnovat také proti houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu. (Ochrana dřeva chemicky, přírodně i fyzikálně)
Nevýhodou dřevěných konstrukcí je jejich propojování, které je obtížnější, než je tomu kupříkladu u betonu nebo oceli.
- Klasické vazníky sbíjené hřebíky (estetičtější varianta – působí mohutným dojmem, avšak hmotnost konstrukce je vyšší, neboť je potřeba zdvojovat pásové pruty. To také navyšuje cenu nejen za materiál, ale i za práci.)
-
Styčníkové desky „Gang nail" (desky s prolisovanými trny uspoří až 30% mateiálu, devízou je i rychlá výroba a snadná práce na místě. Umožňují konstrukce různých tvarů – oblouků i zalomení.)
Vazníková střecha se dá tedy použít jak pro rozlehlé haly, tak pro sedlové střechy k rodinným domkům nebo přístavby k bytovým domům. Lze s jejich pomocí vybudovat střechy valbové i sedlové, avšak prvně zmíněné více zasáhnou do rozpočtu. U sedlových střech je potřeba počítat s cenou až 700 Kč za metr čtvereční (lze sehnat ale i za polovinu částky), u valbovách je to potom až 900 Kč (taktéž jsou ale k dostání až o 50% levněji.)
Diskuse k článku