Jak vybrat stavební pozemek?
Zvolit správný stavební pozemek vyžaduje nejen důkladné seznámení se všemi důležitými parametry dané lokality, ale také alespoň minimální znalost technických a právních podmínek budoucí výstavby. Při konečném rozhodování však mimo formálních parametrů dávejte dostatečný prostor i svým pocitům a intuici. Ani papírově vysoce kvalitní stavební pozemek nemusí být následně zázemím plným spokojenosti.
Postavit si vlastní dům, to je velký sen spousty lidí. Když už se posléze dostanou k realizaci, je výběr stavebního pozemku jedním ze základních kroků a je stejně důležitý jako například financování, k němuž můžete využít stavební spoření nebo třeba hypotéku. Je velice těžké určit, jak by měl vypadat ideální stavební pozemek, protože nároky má každý jiný. V tomto článku vám ovšem poradíme, jak se optimální volbě co nejvíce přiblížit.
Chcete začít stavět? Budete potřebovat hypotéku. Srovnejte si nabídky online. |
Jak bude stavební pozemek vypadat za 10 let?
Směrem takových otázek by se mělo ubírat vaše uvažování. Aby dostalo konkrétní představy, vydejte se na příslušný stavební úřad a nahlédněte do územního plánu. Své záměry konzultujte s úředníky, ptejte se, jaká výstavba se v dané lokalitě s výhledem do budoucna plánuje apod. Získané informace si zapisujte a také nezapomeňte na omezení, co se k místu vztahují, abyste v půlce výstavby následně nezjistily, že vaše plány nebude možné realizovat. Na stavebním úřadě se zkrátka dozvíte, za jakých podmínek můžete stavět. Města a obce mohou disponovat i regulačním plánem, kde jsou uvedeny zamýšlené kroky s úpravami v daných lokalitách.
Nezbytná je dostupnost inženýrských sítí
Vhodná stavební parcela musí být napojena na inženýrské sítě, tedy rozvody elektrické energie, vody, případně také plynu a samozřejmě odpadu a kanalizace. Tedy zázemí, které je bezpodmíněčně nutné pro bezproblémové fungování domácnosti. Pokud jsou inženýrské sítě dostupné, je to mnohem pohodlnější než dodatečné řešení vlastních zdrojů, u vody to znamená například zajištění pitné vody ze studny. I když se stavební pozemek bez možnosti napojení do inženýrských sítí zdá být na první pohled mnohem levnější variantou, další nutné zásahy často v konečném součtu překonají původní vyšší cenu již zasíťovaného pozemku.
Stavební pozemek musí odpovídat vašemu životnímu stylu
Rozměry, sklon terénu, okolní prostředí a vzdálenost od komunikací či třeba orientace na světové strany a další podmínky, to všechno jsou důležité parametry, které je třeba zvážit rozumem. Nejen ten však při výběru pozemku používejte. Spoléhejte se i na své pocity z míst, kde plánujete výstavbu. Pokud se v dané lokalitě necítíte dobře a měl by konečný souhlas znamenat množství kompromisů, raději hledejte dále. Stavební pozemek musí odrážet potřeby vaší domácnosti. Nemá smysl spokojit se s něčím, co bude v budoucnosti komplikací. Proto si uvědomte, jakým způsobem žijete, zda vám to vyhovuje, a od toho se při rozmýšlení nad stavebním pozemkem ve svých úvahách odrážejte.
Vybrat stavební pozemek, který bude plně odpovídat všem vašim požadavkům, je obtížné, s trochou úsilí však zvládnutelné. Bez potřebných poznatků se ale nepohnete z místa. Proto se na stavební pozemek ptejte a hledejte co nejvíce informací, které se k městu či obci, kde budete chtít stavět, vztahují. Pak určitě vyberete stavební pozemek, který vám bude vyhovovat.
Diskuse k článku