Cihlové obklady (pásky): Jaké typy existují a v čem vynikají
Také se vám líbí poutavý vzhled cihly? V interiéru dokáže vykouzlit neskutečnou atmosféru. Hodí se k rustikálnímu stylu bydlení, ale souzní i s principy moderního či industriálního designu. Ozvláštněte svůj obývák, ložnici nebo jídelnu cihlovými páskami. Představujeme vám různé typy i jejich výhody.
Cihlové pásky interiérům sluší
Struktura cihel dokáže ozvláštnit jakoukoliv stěnu v interiéru. Hodí se do obývacích pokojů, pracoven, ložnic, kuchyní v rustikálním stylu a vynikne i na chodbě. Samotné obkládání přitom zvládnete i svépomocí. Dnes pořídíte různé typy cihlových pásků, které mají pravidelný tvar a nemusí se nijak zapravovat. Lepí se na rovný a očištěný podklad jeden vedle druhého a mezery se vyplňují spárovací hmotou. Realizace cihlového obkladu je však časově náročnější, protože je potřeba nalepit každý pásek zvlášť. Klade také vysoké nároky na přesnost a pečlivost.
Typy cihlových pásků podle materiálu
Cihlové obklady se v současnosti vyrábí ze třech materiálů, a to z pravé cihly, betonu a sádry. Každý z materiálů má své vlastnosti:
Cihlové pásky z pravé cihly
Jako jediné jsou vyrobeny ze skutečného cihlového materiálu. Vyrábí se nařezáním klasické cihly na tenké pásky. Vynikají po estetické stránce, skutečnou strukturu cihel zkrátka nenahradí ani sebelepší imitace. Tento typ pásků patří mezi nejdražší, současně je křehký a vyžaduje pečlivé obkládání.
Cihlové pásky z betonu
Cihlové pásky pro interiérové i venkovní použití se v současné době nejčastěji vyrábí z lehčeného betonu. Díky moderním technologickým postupům je imitace cihlové struktury věrná a z dálky nerozeznatelná od pálené hlíny. Výhodou je také široký výběr barevných variant a struktur. Betonové obklady jsou voděodolné, žáruvzdorné i mrazuvzdorné. Proto je lze využít i pro obkládání fasád, plotů, koupelen i prostorů za kuchyňskou linkou. Jelikož odolávají vysokým teplotám, hodí se také pro obkládání krbů a kamen.
Cihlové pásky ze sádry
Cenově nejdostupnějším typem cihlových pásků jsou ty ze sádry. Také vynikají zdařilými imitace, hodí se však jen pro použití v interiérech. Protože nesnesou vlhkost ani střídání teploty, nejsou vhodné ani pro použití do koupelen nebo kuchyní. Nelze s nimi obkládat ani krbová kamna. Výhodou sádrových obkladů je kromě příznivé ceny také nízká hmotnost. Proto je lze použít i pro obkládání stěn s menší únosností, například na sádrokartonové příčky.
Cihlové pásky pořídíte v různých barvách
Cihlové obklady nemusí mít jen tradiční červenou barvu. Obklady v imitacích i pravé cihly jsou dostupné v mnoha barevných odstínech – bílé, červené, oranžové, hnědé, šedé, černé a dalších. Snadno zvolíte takový typ, který do vašeho prostoru zapadne nejlépe.
Nezpomeňte na rohové prvky
Při obkládání stěn nezapomínejte na detaily. Zvláštní pozornost si zaslouží rohy stěn. Pro jejich obkládání se používají speciální rohové prvky, které přináší dokonalé provedení bez složitých úprav základních cihlových pásků. Rohový prvek snadno nalepíte na roh stěny, aniž byste museli klasické pásky složitě zkracovat a napojovat.
Přečtěte si i další články zaměřené na obkladové materiály:
Diskuse k článku