7 tipů pro rekonstrukci vaší koupelny
Vaše koupelna má to nejlepší za sebou, a tak zvažujete její kompletní rekonstrukci? Než se vrhnete do výběru nové sanitární techniky, koupelnového nábytku, obkladů či dlažby, vše si důkladně promyslete. Zbrklé rozhodování při renovacích koupelen se nemusí vyplatit. Pokud až po dokončení stavebních úprav zjistíte, že máte málo prostoru pro volný pohyb, že je sprchový kout malý nebo že podlaha klouže, bude už pozdě. Máme pro vás 7 tipů, jak zvýšit komfort a funkčnost nově rekonstruované koupelny a neudělat krok vedle.
1) Pořiďte si dlažbu s protiskluzovou úpravou
Při rekonstrukci koupelny se často nadchneme krásným moderním vzhledem stavebních prvků a úplně zapomeneme na to nejdůležitější – funkčnost a bezpečnost. Až budete vybírat novou dlažbu do koupelny, kromě vzhledu se zaměřte na vlastnosti a povrchovou úpravu. I když může lesklá keramická dlažba působit honosně, vzhledem k hladkému povrchu může při namočení klouzat.
Obzvláště v místech, kde dochází k nadměrnému hromadění vody, pořiďte dlažbu s drsnější strukturou a ideálně i protiskluzovou úpravou. Dobrou alternativou jsou keramické dlažby se zvýrazněným reliéfem, stejně tak i kvalitní betonové či kamenné dlažby. Bezpečnost pohybu v koupelně zvýšíte i umístěním protiskluzových koberců či podložek. Instalací podlahového topení pak urychlíte schnutí mokré podlahy. Každé opatření navíc riziko uklouznutí ve vaší koupelně výrazně minimalizuje.
2) Nezapomeňte na dostatek prostoru pro volný pohyb
Méně je někdy více – při rekonstrukci koupelny to platí dvojnásob. Aby bylo používání nové koupelny pohodlné, nezapomeňte na dostatek prostoru pro volný pohyb. I v malých koupelnách lze vytvořit místo navíc, které zvýší pohodlí při používání. Řešením může být například montáž menšího obdélníkového umyvadla, užších koupelnových skříněk či výměna staré vany za prostorný sprchový kout.
Prostor kolem umyvadla by měl být ideálně 100x70 cm. Pro maximální pohodlí nezapomínejte ani na dostatek místa v okolí toalety či bidetu. Doporučujeme ponechat 80 cm na šířku a minimálně 60 cm na délku. Totéž platí i v případě bidetů a další sanitární techniky. Vstup do sprchového koutu či vany by měl být co nejpřímější bez výraznějších překážek v cestě od vchodových dveří.
Prostorný sprchový kout by z hlediska prostoru této koupelně slušel lépe.
3) Závěsné toalety usnadní údržbu a skvěle vypadají
Pokud budete mít v koupelně i toaletu, popřemýšlejte nad možností pořízení předstěnových instalačních systémů. Záchodové mísy se pak zavěšují na stěnu. Takové řešení nejen že dobře vypadá, navíc je praktické i z hlediska údržby. Bez problémů se dostanete do všech zákoutí toalety včetně prostoru pod ní, a tak podlahu vytřete během několika vteřin.
Předstěnové instalační systémy mají systém splachování ukrytý ve zdi, a tak se na něj nepráší. Splachovací nádržka navíc nenarušuje jednotný styl koupelny. Kromě předstěnových systémů pro zazdívání existují i systémy pro suchou instalaci, které využijete při rekonstrukci bytového jádra a při montáži do sádrokartonu.
4) Pořízením ekologických splachovačů ušetříte za vodu
Při rekonstrukci koupelny myslete i na náklady spojené s jejím užíváním. Pořízením úsporných komponentů dosáhnete výrazné úspory vody či nákladů na vytápění. Zvažte možnost nákupu úsporných sprchových hlavic či vodovodních baterií.
I když se to na první pohled nemusí zdát, opravdovým „žroutem“ vody je i splachovací mechanismus toalety. Zapomeňte na staré neúsporné splachovače a dejte přednost moderním ekologickým splachovacím systémům, které spotřebují jen 2 litry vody na malé a 4 litry na velké spláchnutí.
5) Nezapomeňte, že i vy budete jednou staří
Kompletní renovace koupelny se provádí často jen jednou za několik desítek let. Myslete na to, že i vy zestárnete, počítejte i s možností zhoršení zdravotního stavu. Proto koupelnu zařiďte tak, aby svým řešením umožňovala snadné používání i osobám s omezenou pohyblivostí.
Pokud svou koupelnu předem naplánujete jako bezbariérovou, ušetříte si spoustu starostí do budoucna. Je-li to dispozičně možné, pořiďte si rozměrnější dveře o šířce 90 cm. Vyšší toalety zase usnadní vstávání. Pro osoby s omezenou pohyblivostí jsou vhodné velké sprchové kouty bez vyvýšení a se stoličkou pro sezení. Tu můžete do koupelny namontovat i dodatečně.
Příklad návrhu moderní prostorné koupelny.
6) Dejte přednost moderním sprchovým koutům bez vaničky
Zájem o klasické sprchové kouty s vaničkou se v průběhu let snižuje na úkor montáže walk-in koutů bez vaničky. Důvodů je hned několik. Moderní bezvaničkové kouty vypadají luxusně, nenarušují jednotný koncept koupelny, snadno se udržují a jejich užívání je komfortní.
Odtok vody je u sprchových koutů bez vaničky zajištěn podlahovým žlabem, který může mít různou délku, tvar i materiál krycího roštu. Kromě oblíbených nerezových roštů tak na trhu narazíte i na speciální podlahové žlaby pro vložení dlažby nebo plného roštu z kaleného skla či mosazi. Tyto speciální typy žlabů u nás vyrábí například břeclavská společnost ALCAPLAST.
7) Bez vizualizace se do rekonstrukce raději nepouštějte
Naše představy jsou často na míle vzdálené od reality. Ruční nákres s poznačenými rozměry a zakreslenými sanitárními prvky a koupelnovým vybavením návrh koupelny usnadní, k úspěšné rekonstrukci ale zpravidla nestačí. Doporučujeme navštívit profesionální koupelnové studio, kde vám zdarma či za příplatek zhotoví 3D vizualizaci. Mnohem lépe si tak uděláte představu o tom, kolik volného prostoru budete v nové koupelně mít a jak bude z hlediska volby barevných kombinací a jednotlivých materiálů ladit.
Diskuse k článku