6 tipů na zabezpečení chaty
Blíží se konec prázdnin a tedy období, kdy opustíte své chaty a chalupy. Právě opuštěný objekt se tak stane velkým lákadlem pro různé zloděje. Ochránit svoji chatu můžete mechanickým zabezpečením, alarmy, ale také důslednou prevencí. Na všechny možnosti se můžete podívat v tomto článku.
1. Zabezpečení dveří
K naprosté většině vloupání do chat a chalup dochází překonáním vchodových dveří. Více než 40% zlodějů ztrácí zájem o dveře, které nepřekonají do deseti minut. Ideálním řešením jsou kvalitní bezpečnostní dveře s bezpečnostním rámem, nebo alespoň bezpečnostní zámky, cylindrické vložky, kování, závory a přípravky proti vysazení z pantů. Odolnost dveří významně zlepší také přídavné zámky či klasický bezpečnostní řetízek.
Tip: Pokud hledáte co nejvíce informací, přečtěte si také článek: Jak zabezpečit chatu proti zlodějům
Kvalitní dveře, splňující vysoké bezpečnostní normy jsou také důležitým kriteriem pro pojišťovny a následné plnění škody z jejich strany. Bezpečnostní prvky jako dveře, mříže, zámky, zámkové vložky, kování apod. mají dle norem ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630 vždy své označení tzv. bezpečnostní třídy, kterých je celkem 6 (u dveří zpravidla třídy 2, 3, 4). Dříve se značila zkratkou BT, od roku 2012 je to zkratka RC.
2. Zajištění oken
Okna samotná jsou další snadnou cestou pro zloděje, proto byste je neměli podceňovat. Naštěstí existuje několik velmi účinných prostředků, které znemožní, nebo alespoň znesnadní vniknutí lupiče do vaší chaty.
- Bezpečnostní mříže jsou nejznámější formou zabezpečení oken a také tím skutečně nejvíce efektivním způsobem. Dnes již naleznete širokou škálu různých mříží, které okno nehyzdí, ale naopak se mohou stát hezkým doplňkem.
- Bezpečnostní fóliedo oken je tvořena vrstvami polyesterového filtru, který zajistí vysokou odolnost proti rozbití.
- Bezpečnostní kliky chrání okna proti vypáčení a mohou být i uzamykatelné. navíc často fungují jako pojistka pro děti.
- Venkovní rolety chrání chalupu před sluncem, ale také před případnými zloději. Dřevěné, plastové nebo hliníkové lamely jsou dostatečně pevné, aby byly překážkou proti vniknutí.
- Detektory oken okamžitě nahlásí jejich otevření. Reagují na otevření oken, či jejich rozbití.
3. Moderní alarmy
V posledních letech se těší oblibě různé elektronické zabezpečovací systémy, které při každém odblokování, uzamčení a pohybu pošlou SMS zprávu na mobil. Alarmy mohou být rovnou napojeny na bezpečnostní agenturu, která při narušení objektu okamžitě vyrazí na místo zkontrolovat situaci.
Kolik stojí kvalitní zabezpečovací systém? Pokud máte obavu z vysokých částek, nemusíte. Dnešní GSM alarmy stojí zlomek toho, co dříve stály drahé alarmy založené na pevné lince a jsou základem pro zabezpečení domu, bytu a samozřejmě i chaty. Včetně čidel je lze pořídit v ceně okolo 5 tis. Kč. Což je skvělá investice v porovnání s cenou majetku, který vám dokáží spolehlivě ochránit.
Důležité je dobré umístění čidel tak, aby je zloděj nemohl vyřadit z provozu a byla pokryta všechna vstupní místa. Vybírat můžete z drátových, ale i bezdrátových variant, které v případě chat a chalup najdou často své využití.
Nezvaná návštěva není jedinou hrozbou pro opuštěnou chatu. Mezi častá rizika patří například požár či zatopení objektu. Pokud chcete jejich následky co nejvíce eliminovat, pořiďte si alarm, který umožňuje využití detektorů kouře, zaplavení či úniku nebezpečného plynu.
4. Simulujte přítomnost
Pokud máte na chatě přívod elektřiny, pořiďte si časovač a napojte na něj například lampu umístěnou u okna. Podobně lze na krátké úseky spouštět i rádio a simulovat tak svoji přítomnost uvnitř chaty. Osvědčila se i simulace přítomnosti psa, která v náhodných intervalech spouští sekvenci kňourání, škrábání a vytí.
Účinným způsobem je také automatické světelné čidlo, jak ven na zahradu, tak i dovnitř do pokojů. Nastavte světelný spínač tak, aby se večer rozsvítil na chvíli uvnitř v pokoji. Málokdo by riskoval lézt někam, kde by mohl narazit na někoho uvnitř.
5. Poproste sousedy
Pokud nemáte chatu na samotě, využijte dobrých sousedských vztahů. Ujistěte se, že na vás sousedé mají správné telefonní číslo a poproste je, aby vám dávali vědět, pokud se v domě děje cokoli podezřelého. Ti, kterým věříte, mohou mít zároveň v držení náhradní klíč.
Tip: Náhradní klíč nikdy neschovávejte v okolí dveří, ať už jeho ukrytí považujete za sebevíce účinné. Zloději okolí dveří zpravidla pečlivě prohledají a schovaný klíč objeví.
6. Pečlivá kontrola
Posledním a asi nejlepším tipem je pečlivá kontrola zabezpečení chaty před odjezdem. Než ji opustíte, důkladně projděte všechna okna a dveře a zkontrolujte jejich zabezpečení. Zabere vám to pouze několik minut, které vám však mohou ušetřit mnoho peněz a starostí při případném vykradení.
Diskuse k článku