5 tipů jak se zbavit hryzce šetrným způsobem
Hryzec na zahradě dokáže způsobit opravdovou pohromu. Ožírá kořeny a spolehlivě zničí i mladší keře a stromky. Hryzci navíc narušují stabilitu půdy a pustí se i do ovoce a zeleniny. O chování hryzců jsme v minulosti již psali, stejně tak jsme ve starším článků představili několik možností, jak se zbavit hryzce. Vzhledem k velkému zájmu o tuto problematiku jsme se rozhodli sepsat 5 tipů, jak se zbavit hryzce šetrným způsobem. Postupy se osvědčili nám i některým čtenářům, věříme, že budou fungovat i vám.
1) Trávu často sekejte a zaměřte se na úklid zahrady
Hryzci se obvykle zabydlí v místech, kde mají ideální podmínky pro život, tedy mají dostatek potravy a kvalitní půdu pro vytváření nor. Na druhé straně špatně snáší hluk a průvan. Pokud chcete ze své zahrady hryzce vypudit nebo jeho výskyt předejít preventivně, zaměřte se na pravidelnou údržbu zahrady.
Zaměřte se na kultivaci půdy a časté sečení trávy. Už samotný hluk sekačky hryzce ze zahrady spolehlivě vyžene. Posbírejte také veškeré spadané ovoce a zbavte se i starých kompostů a zarostlých koutů. Uklizená zahrada je základním předpokladem pro omezení výskytu hlodavců.
2) Vysaďte rostliny, jejichž pach hryzce odpudí
Hryzci mají poměrně citlivý čich a ne každý druh rostliny jim dvakrát voní. Existují druhy rostlin, jejichž aroma je pro hryzce natolik nepříjemné, že se v jejich okolí raději vůbec vyskytovat nebudou. Podle našich zkušeností se hryzci nevyskytují v místech, kde rostou laskavce, afrikány či pryšce. Hryzci si zpravidla nedělají nory ani na zahradách, ve kterých se pěstuje česnek.
Afrikány vypadají krásně a odpudí hryzce ze zahrady.
Účinnost takového řešení je však značné omezená, protože se hryzci zpravidla přesunou jen o několik metrů dál. Máte-li však na zahradě obzvláště náchylné rostliny, které jsou řáděním hryzců likvidování, v jejich okolí některou ze zmíněných rostlin vysaďte.
Jak na slimáky? Ruční sběr je nejúčinnější
3) Hryzci nesnáší průvan. Využijte toho!
O hryzcích se ví, že kromě hluku nesnáší ani průvan. Proto se pohybují nejčastěji v závětří a v místech, kde k velkému proudění vzduchu nedochází. Jedním z šetrných metod, jak ze zahrady vypudit hryzce, je jejich nory pořádně „profouknout“. Použijte výkonný kompresor nebo spíše fukar na listí a do vyhloubených nor několik minut vhánějte proud vzduchu.
Pokud se v norách hryzci nachází, průvan je spolehlivě odežene. Pokud tento postup budete několikrát opakovat, je dost možné, že se hryzci raději přesunou jinam, kde k proudění vzduchu nebude docházet.
4) Rozmístěte v okolí nor psí chlupy
Hryzce na zahradě spolehlivě likvidují i přirození predátoři. Hlodavci se mají před kočkami i psy instinktivní strach a v místech s častým pohybem zvířat-lovců se raději nevyskytují. Pokud vám po zahradě pobíhá pes, hryzci se u vás pravděpodobně na dlouho nezabydlí. Využijte toho i v případě, kdy sami psy nemáte. Stačí, když si obstaráte chomáče psích chlupů a ty rozmístíte v okolí nor hryzců. Už jen pach psa dokáže hlodavce natolik vystrašit, že se z daného místa raději přesune do bezpečnější lokality.
5) Vytvořte si past na hryzce z hluboké nádoby
Chcete-li hryzce pochytat, můžete si vyrobit jednoduchou past. Stačí v místě výskytu hryzců vykopat do země díru a do ní vložit kyblík či jinou hlubokou nádobu. Na dno nádoby naskládejte kousky ovoce, které hryzce přilákají. Hryzci se snadno nechají nachytat, do hluboké návnady vlezou, ale ven se už nedostanou. Pochytané hryzce pak můžete vypustit daleko od vaší zahrady, aby se k vám už nevraceli.
Nezapomeňte si přečíst další články zaměřené na problematiku hryzců:
Diskuse k článku