Správně zvolené schodiště plní funkční i estetické nároky
Nároky na schodiště mají majitelé domů a bytů různé. Někomu stačí obyčejný vzhled, jiný chce tento prvek dokonale sladit se stylem daných prostor. Co by však mělo být samozřejmé, to je vysoká bezpečnost a funkčnost. Veškeré vlastnosti schodiště víceméně vychází z konstrukce a použitých materiálů. Konečnou volbu je třeba uskutečnit nejen s ohledem na dispozice stavby jako takové, ale též s přihlédnutím na provoz a zvyklosti domácnosti.
Oblíbené je dřevěné schodiště, z moderních trendů je nepřehlédnutý nerez, který nevyžaduje údržbu a vykazuje dlouhou životnost. Schodiště se liší i typem konstrukce, rozměry, tvarem či například konečnou polohou v interiéru nebo exteriéru. Pokud vás však čeká renovace schodů, je přesně pro vás připraven zajímavý článek ZDE.
Materiál schodiště je stěžejní
Jak už bylo výše zmíněno, oblíbeným a tradičním materiálem, z něhož se schodiště vyrábí, je dřevo. Obvykle se využívá dub, buk, javor, jasan nebo borovice. Dřevěné schodiště vnese do prostoru příjemné teplo a přirozený vzhled. Dle konkrétní dřeviny jsou schody různě pevné, nutno podotknout, že vyžadují údržbu v podobě nátěrů. Dalším typem schodiště je kovové, kam se řadí i vysoce moderní nerez. Dále se kovové schody vyrábí z hliníku či oceli, vždy musí být opatřeny odpovídající povrchovou úpravou, která je chrání před opotřebováním a poškozením. Za jeden z nejtrvalejších materiálů je považován beton či kámen. Bez dalších úprav se takové schodiště hodí spíše do exteriéru, v případě, že se zvolí obložení, působí příjemně i uvnitř domu nebo bytu. V souvislosti s módními trendy se lze setkat i s dalšími materiály používanými na výrobu schodů – zářným příkladem je sklo.
- Kombinace materiálů jsou funkční i efektní
Často se také volí kombinace různých materiálů. Ve výsledku se tak mohou vylepšit užitné vlastnosti schodiště i konečný vzhled. Typicky se jedná o obkládání kamenných nebo betonových schodů, případně o osazení kovové konstrukce dřevěnými nášlapnými plochami, efektní je pak kombinace kovu a skla. Necháte-li si schodiště vyrobit na míru, pak může být naprostým originálem, záleží jen na vaší fantazii.
„Podle stavební normy by schodiště mělo být široké alespoň 90 cm.“
Neméně důležitý je i tvar a bezpečnost schodiště
Co se týče tvaru, ten je většinou přímý, lomený do „L“ či „U“ nebo různě zakřivený a točený. Přímé schodiště je vysoce bezpečné i pohodlné, pokud to však dispozice nedovolují a je nutné vybrat jiný tvar, doporučuje se v otázce bezpečnosti vyvarovat atypickým řešením a přílišnému točení či zakřivení. Samozřejmostí je, že schodiště by mělo být povrchově upraveno tak, aby plochy neklouzaly. Dodatečné řešení v tomto případě představují různé protiskluzové podložky, které lze na schody nalepit. Také nezapomeňte na kvalitně uchycené zábradlí a další pomocné prvky pro děti či osoby s pohybovým omezením.
Při volbě schodiště je potřeba správně propočítat nosnost či potřebné rozměry a vybrat optimální způsob ukotvení. Přenechejte tuto práci odborníkům, kteří vaše plány budou schopni realizovat s ohledem na většinu požadavků, co na své schodiště kladete. I když může být schodiště estetickým prvkem prostoru, vždy raději volte bezpečnější a komfortnější řešení.
Diskuse k článku