G+

 

 

Zvuková izolace je v dnešní době nutností


Bez zvukové izolace se někdy zkrátka neobejdeme. Tedy alespoň ne v situacích, kdy jsou naši sousedi

Zvuková izolace se stává nezbytnou součástí každého domu. Žijeme totiž ve stále hlučnější době, kdy z ulice doléhá ruch dopravy, hlučných nočních chodců nebo třeba jen povyk ze zahrady sousedů. Potřeba izolace je ponejvíce spojována s panelovými domy, ovšem důležitou roli hraje i u dřevostaveb, které si lidé pořizují čím dál častěji.

Žít v prostředí, kde hluk neustává ani s příchodem tmy, není nic příjemného. Je dokázáno, že takové prostředí má negativní dopad na psychiku každého jedince a spojují se s ním třeba i choroby kardiovaskulárního systému. Akustické vlastnosti domu by tak měly být co nejlepší, aby pobyt doma znamenal příjemný, klidný a ničím nerušený odpočinek.

Zvuková izolace i pro starší domy

U domku poblíž frekventované silnice nebo nedaleko železniční tratě by měla být zvuková izolace samozřejmostí. U starších nemovitostí však takové možnosti, jaké existují dnes, bohužel v době stavby nebyly. Díky dodatečné izolaci lze ale s hlukem úspěšně bojovat. V prostoru sice ubydou nějaké centimetry kvůli instalaci izolace, za klid to však stojí. Často se používají například sádrokartonové a sádrovláknité systémy. Pokud není potřeba tak radikální zásah, problémy může vyřešit jen speciální nátěr na zdi.

Dřevostavby bez hluku

Lehká konstrukce dřevostavby hluku příliš nebrání. Vhodně zvolená zvuková instalace je tedy alfou a omegou tichého bydlení. Rozdíly v hlučnosti zděných staveb a dřevěných domů nejsou ale tak znatelné, jak se traduje. Nejvhodnější je ihned při výstavbě použít speciální sendvičové konstrukce, které zahrnují to nejnutnější: mají více vrstev, které lépe izolují a obsahují také nezbytný pružný materiál.

 

Nekončící boj v panelácíchPokládka koberce nemusí být noční můrou_Fotolia_33150742_XS

Dusot, hádky sousedů či neúnavní domácí mazlíčkové umí pěkně znepříjemnit život. Nejjednodušším způsobem zvukové izolace je použití koberců. Jenže kdo přinutí sousedy k takovému kroku? 
Sami si můžete pomoci instalací sádrokartonových podhledů, které jsou významným izolačním prvkem. Obávat se nemusíte ani výrazného snížení stropu a tím pádem menšího prostoru – díky novým technologiím nemusí dojít ke snížení o více než 5 cm. Zároveň vyřeší i problém s nevzhlednými stropy – zakryje spáry mezi panely, výrazné nerovnosti a umožní instalaci osvětlení bez omezení a přesně podle vašich představ.

Nedostatečná zvuková izolace stěn, stropu a podlahy se dá napravit. Dodatečná izolace není nikterak nákladnou záležitostí a její efekt je maximální. Klidný spánek a odpočinek bez zbytečného ruchu z dopravy už tak nebude jen vysněným ideálem…

publikováno: 8. 10. 2012
přečteno: 1664×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...