Živý plot je nápaditou a účelnou ozdobou pozemku
Živý plot vyznačí hranice pozemku přírodním způsobem. Je tak nejen užitečným, ale také ozdobným prvkem u domu a zahrady. Aby však splnil všechny nároky, je třeba si před výběrem vhodné rostliny ujasnit, co od něj očekáváte a kolik času mu hodláte věnovat. Živý plot je možné vypěstovat z různých rostlin, větších či menších rozměrů a lze ho upravovat do požadovaných tvarů.
I když je na první pohled zřejmé, že živý plot plní především dekorativní funkci, nezklame ani v otázkách ochrany soukromí, před prachem a hlukem ulice či před nezvanými hosty. Před samotným nákupem si tak odpovězte na následující otázky, které vás posunou dále:
- Jak má být živý plot velký?
- Jaké úsilí mu mohu věnovat?
Poté se možná nabídka specifikuje mnohem více a rozhodování nebude tak složité. Existuje totiž opravdu pestrá škála zeleně, z níž je možné vypěstovat kvalitní živý plot. Rostliny je možné rozdělit dle toho, zda se jedná o volně rostoucí (nevyžadují téměř žádnou péči, vhodné pro rozlehlé pozemky) a stříhané (je třeba se jim věnovat, vhodné do užšího prostoru).
„Příliš vysoký plot může do zahrady vrhnout zbytečný stín.“
Živý plot – oblíbené rostliny
Často můžete u domů vidět hlohyni. Poznávacím znamením této rostliny jsou barevné bobule, které živý plot velmi zpestří.
Hlohyně je navíc opatřena trny, takže dobře chrání před zbloudilými kočkami či jinými nezvanými návštěvníky. K vyhledávaným rostlinám za účelem pěstování živého plotu bezesporu patří túje Zerav. Ta je schopna ročně povyrůst o zhruba 20 cm. Nevelká rychlost jejího růstu tak způsobuje, že živý plot nevyžaduje až tak velkou pozornost. Jestliže však chcete, aby se živý plot vyšplhal do požadované výšky rychleji, zvolte túji Brabant, kterou je však nutné pravidelně zastřihávat, aby byla hustá a pevná. Také habr nesmí zůstat opomenut, protože oproti jiným druhům rostlin opadává až ve chvíli, kdy se začnou objevovat nové lístky. Zajistí tak, že živý plot bude neprůhledný i na podzim a v zimě.
Jak sázet?
Co se týče informací, kdy a jakým způsobem by mělo dojít k výsadbě živého plotu, vždy je vhodné sehnat relevantní údaje v literatuře a u odborníků. Obecně lze ale shrnout, že sazenice je možno vkládat do jednotlivých jamek či pro ně vytvořit rýhu po celé délce zamýšleného plotu. Vždy však pamatujte na dodání potřebných živin, které úspěšně zahubí případné škůdce, jež by chtěli váš živý plot zničit dříve, než vůbec vyroste.
Zajímavé tipy:
- živý plot, který má být bariérou, by měl být vysoký přibližně 150 cm
- živý plot, který slouží spíše jako obruba záhonů, postačí vysoký 50 cm
- zda se dřevina ujala, zjistíte až po 2 až 3 letech po výsadbě
- pravidelné tzv. výchovné řezy pomohou dosáhnout kýžené hustoty
Živý plot je velmi pěknou přírodní alternativou ke klasickým formám oplocení. Oproti využití klasických forem je však nutné obrnit se trpělivostí a smířit se s tím, že to bude chvilku trvat, než kolem pozemku vyroste nádherný živý plot, který bude nejen plotem, ale také ozdobou.
Diskuse k článku