G+

 

 

Zateplení domu vyřeší problémy s vytápěním


Úspora energií – téma, které je předmětem odborných i laických diskuzí. Existují různé cesty, jak v této otázce šetřit méně či více, zateplení domu představuje jednu z těch, po které se vydávají majitelé rodinných i panelákových domů či dalších typů staveb, kteří chtějí snížit náklady na vytápění. Přispívá k tomu i možnost dotací, jež tento trend podporují.

K rozhodnutí se pro zateplení domu vedou různé důvody, ne pouze problematika úniku tepla z objektu. Úspěšně se jím totiž řeší i další problémy, jako jsou například mokré zdi a vlhkost obecně nebo tepelné mosty, které ovlivňují celkovou energetickou bilanci domu.
 

Charakteristika tepelných ztrát, to je základ

Zateplení domu není levnou záležitostí, a tak je příhodné přistupovat k ní odpovědně již od prvopočátku. Ten stojí na důkladném seznámení se s problémy, které dané prostory sužují. A nejlépe v rámci konzultace s odborníkem, který je schopen odhalit i skryté problémy, protože má k dispozici speciální technologie. Jen tak je možno zvolit zateplovací systém odpovídající přesně potřebám domu. Pro majitele je tedy stěžejní vypozorovat problematická místa, u kterých dochází k nechtěnému úniku tepla. 

Vnitřní, nebo vnější zateplení?

Primárně je možno zateplení rozdělit na dva typy, a to vnitřní a vnější. Druhý ze jmenovaných je používán více, protože jeho montáž a instalace není tak náročná. Pokud se však jedná o budovu například s historickou fasádou, volí se raději vnitřní zateplení, i když vyžaduje mnohem větší zásah do celkové konstrukce domu.

Vnější zateplení tedy znamená zateplení fasády, které je možno zvolit ze dvou variant – kontaktní (jednoplášťový) a nekontaktní (dvouplášťový) systém. Kontaktní zateplovací systém znamená, že všechny vrstvy pláště budovy budou celoplošně spojeny, u druhého typu se při montáži nechává vzduchová vrstva mezi izolací a fasádou, proto bývá také nazýván odvětrávaný. Co se týče období, kdy je doporučováno postoupit zateplení domu, obecně nejsou procesu prospěšné příliš vysoké teploty, ani naopak mrazy – jaro a podzim se tak jeví jako nejlepší volba.

Na tloušťce izolace by se nemělo šetřit

Účinnost izolace závisí nejen na provedení, ale také na druhu a hrubosti izolace, který pro tyto účely zvolíte. Výjimkou tedy dnes nejsou ani materiály, z nichž se vyrábí izolace o tloušťce 20 cm a více. Platí zde pravidlo – čím více, tím lépe. Nejčastěji se z důvodů finanční úspory používá polystyrén, dražší možnost představují například minerální vlákna, která v přímé úměře s cenou vykazují i lepší izolační vlastnosti.

Zateplení domu je investice, jejíž návratnost je zaručena a podložena mnohými zkušenostmi všech, kteří se pro tento krok, co zvýšil hodnotu jejich majetku, rozhodli. Záleží tedy na individuálních požadavcích majitele domu, který nejlépe ví, co od svého domu očekává a jakým směrem chce vést jeho správu.

publikováno: 18. 7. 2011
přečteno: 1136×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...