G+

 

 

Zahrada na stůl – jak na terária s rostlinami


ter

Miniatury bývají většinou roztomilé, což bezezbytku platí o malých zahradách ve skle, které se dají umístit na stůl, skříň nebo vlastně kamkoliv vás napadne. Jedná se o malá terária, která obsahují malé, vždy zajímavě aranžované netradiční rostliny. Alfou a omegou je právě uspořádání a úprava společně se zajímavými doplňky, které celému dílu dodají styl.
 

Je to jakási přirozená krása uvězněná ve skleněné nádobě. V zemině, v nejvyšší vrstvě dekorované například bílými či barevnými kamínky nebo pískem, jsou umístěni sukulenty, kaktusy, nenáročné trávy a další zajímavé rostliny. Nápadů na vytváření takových malých zahrad je spousta, proto pro inspiraci přinášíme alespoň některé z nich.

Obal je základ

Zásadním prvkem, který udává styl celé dekoraci, je nádoba, do níž se vše instaluje. Mohou to byt úzké vysoké vázy, zdobně mísy a i kulaté nádoby. S víkem či bez víka, na stojánku nebo bez něj. Nemusí jít o žádnou nákladnou záležitost, dají se použít i vázy, které doma leží ladem. V supermarketech však snadno narazíte na levné nádoby, s nimiž naděláte spoustu efektivní výzdoby. Zajímavě působí i nádoby s mosaznými detaily.

Vrstvení v nádobách

ter2

Je jasné, že spíše než na praktickou stránku věci, se hledí na vzhled. Proto je důležité propracovat jej do nejmenších detailů. Kupříkladu zemina: nestačí jen nasypat vrstvu hlíny, hodí se zapracovat kamínky i písek.

Ideální skladba zeminy: vrstva štěrku, vrstva dřevěného uhlí (zabraňuje plesnivění), vhodná je i vrstva mechu a nakonec půda bohatá na živiny (následovat může opět úprava jemným štěrkem ve velmi malé míře, mechem či říčními kameny – jen pro dekoraci). 

Většinou se využívají sukulenty, které nepotřebují příliš mnoho vláhy, a tak lze experimentovat. Vydrží až týdny bez péče, a to je další obrovskou výhodou.

Zahrada na stole

Ekosystémy pěstované pod sklem jsou velkým trendem. Vytvořit miniaturní zahrádku není žádná věda, určité znalosti však její založení vyžaduje.

  • pokud už toužíte mít nádobu s víkem, pak je potřeba, aby měla otvory, protože rostliny jakožtoživé organismy potřebují dýchat (případně je třeba denně víko odklopit, aby byla umožněna cirkulace vzduchu)
  • důležitost výběru nádoby nespočívá jen v designu: ty s velkými otvory jsou vhodnější pro kaktusy, s menšími pak pro rostliny, jež mají raději vlhčí prostředí
  • vždy se vyplácí kombinovat rostliny, které mají rády stejné prostředí – vláhu například vyžaduje pilea, kryptantus nebo podrostovka
  • rostliny by měly mít velikost maximálně 8 cm
  • při zalévání nezapomínejte na to, že přebytečná voda nemá kudy odtéci, a tak méně je někdy více
  • pokud budete používat hnojivo, pak jen 2 -3krát do roka a jedině tekuté
  • pozor na přeplněnost terárií, výsledný efekt pak nepůsobí dobře

 ter3

Foto: bystephanielynn.com

Nápady, tipy a triky

Nejjednodušší variantou teréria je umístění malých květináčů do objemější nádoby, která má dno pokryté oblázky. Květináčky neumožní rostlině nekontrolovatelně růst a péče je tak snadnější. 
Miniaturní druhy pak najdete téměř v každém květinářství či potřebách pro dům a zahradu. Vybírejte zajímavé druhy a ty pak tematicky kombinujte - jako část lesa, Mexiko či malou japonskou zahradu. 
 

V případě, že rostlinky nebudou ani po několika pokusech prospívat, pak se ničeho nebojte, nevzdávejte se a zkoušejte znovu. Stačí jen nahradit jinou a vytrvat. 

publikováno: 13. 3. 2014
přečteno: 2216×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...