G+

 

 

Vyčistit sklo u dvířek krbové vložky nebo kamen není složité


Vyčistit sklo u dvířek krbové vložky nebo kamen není složité

Pohled do plápolajícího ohně, ke kterému patří i typické praskání dřeva při hoření, je jistě v mnohých představách synonymem té pravé domácí pohody, když venku dominuje nepříznivé a chladné počasí. I tak lze popsat jeden z důvodů, proč se krbové vložky nebo kamna těší takové oblibě. Aby tato atmosféra nebyla narušena, je třeba sklo na dvířkách pravidelně čistit. Jak a čím?

Sklo u dvířek krbové vložky či kamen se zanáší více a častěji, když se topí nepříliš vyschlým dřevem, které je často nabízeno jako levnější alternativa tvrdých a řádně vysušených druhů. Pokud se na skle hromadí saze, pak je při topení v krbu příliš malá teplota. Příčin, proč se sklo u krbové vložky a kamen znečišťuje, existuje celá řada. Avšak účinných doporučení, jak ho lze efektivně vyčistit, o poznání méně.

Co na údržbu skla krbové vložky či kamen použít?

Na to, jak vyčistit sklo u dvířek tepelného spotřebiče, na kterém se během každého dne topení v menší či větší míře usazuje jemný popel, existují rady osvědčené léty, ale také ty, co vycházejí z použití speciálních přípravků v podobě gelu, spreje či obyčejné tekutiny. Z těch tzv. babských receptů určitě stojí za zmínku obyčejný novinový papír (ne křídový), který dokáže ze skla prach a popel jednoduše odstranit a sklo navíc vyleštit. Vždy je ale nutné dávat pozor, aby měly saze na co padat, tedy nejlépe na další kus novin, co se rozloží na podlahu. S takto použitým papírem se posléze zatopí. Zkušenosti také dokládají využití jemného popela, který dokáže také odstraňovat nečistoty. Zmiňované moderní výrobky se aplikují, nechají několik minut působit a poté se setřou hadrem či také kusem papíru.

Sklo je vhodné čistit pouze v případě, že je vychladlé.“

 

Dražší krbové vložky mohou mít samočisticí sklo

V případě, že nechcete problém špinavého skla u krbové vložky řešit, stačí se poohlédnout po speciálním druhu, který se řadí do kategorie samočisticích. Lze ho dodatečně dokoupit v rámci příslušenství ke krbu, obyčejně bývá součástí dražších a kvalitnějších vložek. Povrchová úprava umožňuje, aby ohřáté sklo působilo na látky, co se na něm usazují. Při takovém procesu pak dochází k tepelnému rozkladu nebo spalování těchto látek, čímž se dosahuje efektu samočištění.

Znečištěné sklo krbové vložky nebo kamen může snižovat požitek, který mohou uživatelé z plápolajícího ohně, co je tak nejen zdrojem tepla, ale i estetickým prvkem, mít. Minimální úsilí, které je k pravidelnému čištění potřeba, však nevezme z volného času více než pár minut, a tak rozhodně není nemožné udržovat sklo dvířek čisté a lesklé.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 13. 12. 2011
přečteno: 9116×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Eva
14. 9. 2014

Zkoušeli jste už ......................... prostředky?? Nemůžu si je vynachválit.

Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...