Vaření v zemi: setonův hrnec vykouzlí zálesácké dobroty
Letní dobrodružství mohou mít hodně podob. Jednou z nich může být i táboření a kempování daleko od civilizace. Ostatně návrat ke kořenům je v posledních letech velmi populární aktivitou. Vzdálit se od civilizace a všech moderních výdobytků je zajímavější, než jste si mysleli. Už jenom vaření v „bojových podmínkách" je zážitek. A co teprve, když vyzkoušíte něco z vychytávek zálesáků – třeba takový setonův hrnec.
Setonův hrnec byl náčiním indiánů. Především – nejednalo se o hrnec jako takový, ale jámu, která měla podobné schopnosti. A právě to imponuje mnohým dodnes. Brambory z ohně jsou sice dobré a voní pohodou dětství, ale celý oběd připravený v hrnci v zemi, to je jiná paráda!
Jak funguje Setonův hrnec
Nejedná se o hrnec jako takový. Základem setonova hrnce je jáma hluboká asi 50cm a spíše užší, než široká (zase ale dostatečně prostorná, aby se do ní všechno vešlo). Teplo se do ní dostane díky rozehřátým kamenům, které jsou umístěny na dno a teplo tak prostupuje prostorem. Následně se vrší byliny a části pokrmu, které se musí tepelně upravit. Jako poslední vrstva se opět kladou nahřáté kameny, jež pokrm prohřejí ještě shora.
Pojmenování „Setonův hrnec" má původ v Setonově knize Dva divoši. Pojednává o chlapci, který chce žít jako indián. Příběh se odehrává v blízkém kontaktu člověka s přírodou, což částečně zprostředkuje i příprava pokrmu v Setonově hrnci.
Jak udělat setonův hrnec
Nejdříve je potřeba vytvořit ohniště, v němž se rozdělá oheň. V tom se pak nahřívají větší kameny, které se ukládají na dno jámy, do které se „ponoří" hrnec, a na jeho povrch. Nahřátí zabere víc času, takže je doporučováno tímto krokem začínat. Kamenů je třeba nahřát dostatečný počet - ideálně 20 velkých kusů. Poslední vrstvu tvoří zemina.
Po vykopání jámy odpovídající velikosti (přibližně 30cm širokou a 50cm hlubokou) je další nezbytností zapíchnutí silnějšího klacku nebo tyče, který se ve finále vytáhne.
Vaření v setonově hrnci
Z ohniště se do jámy přemístí žhavé uhlíky, na ně umístí rozžhavené kameny. Další vrstvou jsou opět uhlíky a pak následují potraviny: brambory, maso upravené podle chuti zabalené do alobalu nebo přirozeněji např. do kopřiv. Závěrečnou vrstvu tvoří zase žhavé uhlíky a kameny. Vše je třeba udusat, vytáhnout kolík a do vzniklé díry nalít asi 2 litry vody. Vše udusat a pak jen vyčkávat, než bude hotovo. Zabere to asi hodinu a půl až dvě hodiny.
Možná ani tak nejde o chuť, jako o zážitek z přípravy. Nějak tak si totiž mohli pochutiny připravovat nejen indiáni.
Dobroty ze setonova hrnce
Za tímto netradičném způsobem vaření nehledejte vědu, nejde o nic složitého. Je možno připravovat kuřecí i vepřové maso, a to podobně, jako při grilování nebo pečení v troubě. Bylinky a marinády, do nichž bude maso naloženo, se třeba v alobalu dobře naleží a nasaje chuť i vůni.
Nebojte se vyzkoušet zpracování zeleniny. Za pochoutku jsou považovány brambory – vcelku i ochucené kořením a naporcované třeba na plátky.
Jak dostat hrnec ze země
Při získávánání hrnce zpět je nutno postupovat postupně a odkrývat vrstvu po vrstvě. V současné době všech moderních hrnců a pánví se jedná o způsob přípravy jídla, kdy všechny procesy okolo trvají déle, než samotné vaření. Ale stojí to za to. Zážitek budou mít nejen děti, ale také dospělí. Přeci jen takto se nevaří každý den.
Recepty, které nezklamou
Setonův hrnec se využívá hlavně pro přípravu masa:
- Kuře: pro přípravu kuřete budete potřebovat pepř, sůl, bobkové listy, citron a další bylinky podle chuti: rozmarýn, tymián...), bobkový list; kuře je možno vložit do setonova hrnce celé nebo naporcované, které pojme více chuti bylinek a není třeba jej nechávat v zemi tak dlouho
- Ryba: ochuťte bylinkami a vložte do hrnce. Možno i v alobalu, ovšem bez něj (pouze v hrnci) získá ryba specifičtější chuť.
K masu je možno přidávat česnek, cibuli, vajička, hořtici, med, rozinky... Trošku odlišně chutná ze setonova hrnce pálivé koření
Jako doplněk je vynikající tvrdá zelenina, tedy kořenová. Ve výsledku dodá mix chutí masi jedinečnou chuť, která se stala pro mnohé symbolem léta, táboření a dnů strávených mimo civilizaci.
Nezbytná surovina: kopřivy. V nich maso vždy obalte. Je to trik zálesáků, který je nepochopitelně opomíjený, protože výsledná chuť je znamenitá.
Maso se do setonova hrnce připravuje podobně jako na grilování. Dá se naložit, ale není to nezbytně nutné. Setonův hrnec strávníky zasytí, ale není to jen o naplnění žaludku. Příprava jídla netradičním způsobem, bez moderních nástrojů, má své kouzlo. Se sotonovým hrncem možná objevíte skryté kuchařské schopnosti, jisto jistě se ale přesvědčíte o tom, že existovat se dá i bez elektřiny a drahých propriet.
A potěšení z jídla? Nepopsatelné...
Foto: publi.cz,
Diskuse k článku