Sušení zeleniny: Vyrobte si domácí vegetu jako zdravý základ polévek

Sušené ovoce je už celkem běžná záležitost. Na domácích sušených meruňkách, banánu a křížalách si už pochutnává spousta lidí. Jak je to ale se sušením zeleniny? Které druhy jsou vhodné na sušení a které nikoliv? A jak dané druhy nejlépe usušit, aby vydržely co nejdéle? Na to odpoví následující článek.

K sušení zeleniny můžete využít troubu i speciálně určenou sušičku. V troubě je ale daleko horší hlídat čas. Většina druhů zeleniny se totiž suší šest hodin a déle, a tak dlouho se při sušení zeleniny asi nikomu v kuchyni stát nechce. Zeleninu je také potřeba po určitém čase obracet. Pokud se tedy rozhodnete se sušením začít, je dobré do sušičky investovat. V létě můžete využít i přímé slunce, zelenina díky němu získá zvláštní a vyzrálou chuť. Tato metoda je obzvlášť vhodná pro sušení rajčat nebo bylinek.

Kolik stojí sušení zeleniny?

Cena za sušičku začíná na sedmi stokorunách, ale přesáhnout může i deset tisíc. Takové sušičky jsou už ale vhodné pro profesionální firmy. Pro běžnou domácnost postačí sušička, kterou pořídíte zhruba za tisíc korun. Jednotlivé přístroje pro sušení zeleniny se liší počtem pater a výkonem. Některé sušičky nabízejí možnost sušit zeleninu, ovoce i houby dohromady, aniž by jednotlivé druhy převzaly pachy. Při koupi se řiďte selským rozumem, projděte si internetové obchody nebo se poraďte se známými, kteří přístroj na sušení rajčat a další zeleniny, využívají.

Při sušení zeleniny můžete využít téměř celou zahradu

Už víme, kde a jak je dobré zeleninu sušit. Které druhy jsou ale pro konzervaci vhodné a které nikoli? K sušení je vhodná téměř všechna zelenina s výjimkou listové. Nasušit do zásoby si můžete následující druhy.


- brambory, veškeré luštěniny, červenou řepu, mrkev, květák, kedlubnu, brokolici celer, petržel, pórek, rajčata, cuketu, hrášek, cibuli, česnek a kukuřici


Sušit se také dají všechny bylinky, ze kterých si můžete míchat vlastní směsi. Na sušení zeleniny je skvělé, že jí zůstane její původní chuť. I v zimě si tak budete moci pochutnávat například na letní zeleninové polévce nebo čerstvé omeletě. Díky sušení rajčat budete zase mít kdykoli rychlou večeři. Stačí těstoviny a olivový olej.

Sušení zeleniny se neobejde bez dobrého načasování

Při sušení zeleniny platí jedno důležité pravidlo. Zeleninu je důležité před sušením dobře omýt a očistit. Pokud si ze zahrady přinesete mrkev plnou hlíny, dejte si s jejím očistěním práci. Pokud byste to neudělali, na výsledné chuti by to bylo nepříjemně znát. Některé druhy zeleniny je také dobré před samotným sušením povařit. Týká se to kořenové zeleniny, dále veškerých lusků, červené řepy, brokolice, mrkve, celeru, kukuřice, brambor a květáku. Danou zeleninu stačí zhruba pět minut povařit nad párou, aby neztratila barvu a vitaminy.

Pro dobré sušení rajčat je můžete oloupat, není to ale nutné. Zeleninu krájejte na kusy silné maximálně 1 až 2 centimetry. Doba sušení se liší, zjistíte ji samotnou praxí, nebo bývá uvedená v návodu od sušičky. Obecně se ale pohybuje od 6 do 14 hodin, záleží na druhu a síle plátku.

Jak na sušení rajčat? Naložte je do oleje nebo vyrobte sušené pláty

Na sušení rajčat je skvělé, že s nimi lze dělat spoustu věcí. Rajčata můžete pomlít a nasušit z nich jednotlivé pláty, které využijete na pizzu, jako ozdobu, do polévek, těstovin nebo jako ochucovadlo. Dále můžete nasušit jednotlivé plátky rajčat, naložit je do olivového oleje a přidávat do těstovin nebo pojídat se sýrem a chlebem jako chuťovku. Fantazii se meze nekladou.

Sušená rajčata v olivovém oleji

Suroviny:

  • rajčata
  • olivový olej
  • nasušené bylinky (bazalka, tymián, rozmarýn, petržel)
  • česnek podle chuti
  • sůl

Postup:

Rajčata omyjeme a nakrájíme na plátky o síle maximálně dva centimetry. Síto v sušičce potřeme olivovým olejem a rajčata usušíme. Připravíme si čisté sklenice, do kterých plníme usušená rajčata. Prokládáme je sušenými bylinkami a česnekem, záleží na vaší chuti. Nakonec zahřejeme olivový olej, nalijeme do sklenic a pečlivě uzavřeme. Sklenice obrátíme dnem vzhůru a skladujeme na chladném a temném místě. Přidáváme do těstovin, rýže, kuskusu nebo pojídáme jako chuťovku.

Sušení rajčat na pláty

Suroviny:

  • rajčata
  • bazalka, tymián a rozmarýn
  • česnek podle chuti
  • olivový olej
  • sůl a pepř

Postup:

Rajčata pomeleme a povaříme s bylinkami a solí. Vychladlou směs potíráme na alobal nebo na fólii, kterou předtím potřeme olivovým olejem. Vychladlé pláty můžeme srolovat a skladovat ve sklenicích. Můžeme je také nastříhat. Sušení rajčat touto formou je skvělé na ochucení polévek, omáček, příloh nebo při pečení pizzy.

Domácí vegeta

Suroviny:

  • mrkev
  • petržel
  • celer
  • cibule nebo libeček
  • kedlubna
  • česnek
  • sůl

Postup:

Zeleninu očistíme, nastrouháme, posolíme a smícháme dohromady. Po sušení zeleniny můžeme domácí vegetu skladovat v této formě. Kdo chce jemnější verzi, může zeleninu pomlít na kuchyňském mlýnku. Vegetu můžeme přidávat do zeleninových krémů, bramboračky i dalších polévek. Při vaření vám tak odpadne starost s čistěním zeleniny. Získáte navíc bylinkovou směs bez glutamátu, zbytečné soli a přidaných barviv.

Domácí provensálské koření

Suroviny:

  • rozmarýn
  • bazalka
  • tymián
  • majoránka
  • dobromysl
  • saturejka
  • estragon

Postup:

V hrnci si uvaříme vodu, ve které všechny bylinky asi tři vteřiny spaříme. Zachovají si díky tomu krásně zelenou barvu a nedojde k jejich zhnědnutí. Bylinky usušíme v sušičce a rozdrtíme je v dlani na prášek. Smícháme dohromady a uchováváme v čisté sklenici. Koření lze použít na ochucení zeleninových polévek, rizota nebo kuskusu se zeleninou. Koření také výborně chutná s mozzarellou a čerstvou bagetou.

Domácí instantní polévka

Suroviny:

  • brambory
  • mrkev
  • celer
  • hrášek
  • pórek a další zelenina podle chuti
  • cibule a česnek
  • petržel

Postup:

Zeleninu nastrouhejte nebo nakrájejte na tenké plátky. Usušte podle daného druhu. Poté smíchejte dohromady a uchovávejte ve velkých sklenicích. V případě potřeby jen zalijete libovolné množství zeleniny vodou a povaříte. Pro dokonalost polévky můžete přidat vajíčko rozmíchané s krupicí, těstovinovou rýži nebo ovesné vločky. Ochuťte a servírujte. Polévka je hotová do patnácti minut a s kupovanými se nedá srovnávat.

Na sušení zeleniny je skvělé, že má nekonečně mnoho použití. Můžete si nasušit jednotlivé druhy a pojídat je během dne jako malou svačinku. Nebo si můžete namíchat vlastní bylinkové směsi a ušetřit tak za kupované. Vyrobit si také můžete speciální směsi, které využijete při vaření oblíbených jídel. Rádi vaříte svíčkovou? Vyrobte si zeleninový základ a ušetřete si čas. Dáváte přednost lehčím jídlům? Udělejte si bylinkovou směs a tu do jídla přidávejte. Sušení rajčat a další zeleniny není žádná věda, stačí pustit se do toho s nadšením.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dřevěné obklady v interiéru – jaké mají výhody a kam se hodí

Dřevěné obklady do interiéru zaujmou svým teplým a útulným pocitem, který dokážou navodit. Ať už renovujete starší dům, nebo zařizujete novostavbu, dřevěné obklady mohou zásadně ovlivnit atmosféru bydlení.

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Období táboráků: Připravte si ohniště, které má styl

Zapomeňte na tradiční ohniště vyskládané z kamenů. Moderní ohniště může být nejen praktické, ale také hezké na pohled. Pokud chcete na zahradě vytvořit místo, které se stane centrem letních večerů, máme pro vás...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...