G+

 

 

Seriál bylinková zahrádka: Špetka majoránky do hrnce i hrníčku


Fotolia_113439565_XS

Když neucítíte omamnou vůni majoránky, je to jasný signál k přípravě majoránkového čaje. Nachlazení, rýma, respirační potíže se v něm totiž zázračně rozpustí. Vylovením lísků majoránky z kořenky sice přidete o voňavou bramboračku, ale připravíte lázeň pro bolestivé klouby a svaly.

 

Majoránka, koření starých časů

Mimořádně aromatická majoránka voněla z pokrmů jako jedno z prvních koření. O tom, jak kvalitní bylinku sklidíte, rozhoduje její stanoviště. Čím více na ni bude svítit slunce, tím chutnější bude jak v čerstvém, tak sušeném stavu. S vodou ale naopak opatrně, daří se jí spíše v sušší půdě. Přes zimu se jí nedaří ani v květináči a spolehlivější variantou je tak každoroční nový výsev.

Konzumuje se pouze nať majoránky. Tu jistě znáte jako součást těžkých pokrmů – masa či bramboráků. To proto, že podporuje trávení, které je právě u takových pokrmů velmi důležité. Vyjímečnost a cennost majoránky podporuje také obsah účinných přírodních antioxidantů, jako je kyselina rosmarinová a rosmanol.
Keřík se pěstuje jako jednoletka. Při pěstování ji nejvíce ohrožuje mráz a houbové choroby, vůči nimž není příliš odolná.

Jedna velká rodina: majoránka, oregano a dobromysl

Provoní a ochutí mnoho dobrot, navíc jsou zaměňovány a zejména oregáno a dobromysl mnozí povazují za totožné byliny. Silné trio aromatických a vzájemně příbuzných rostlin dodává jídlu podobnou chuť. Neplatí to však absolutně. Pizzu s majoránkou místo oregana raději neriskujte...

Všechny tři byliny se doplňují a třeba ve vertikální zahradě, která bývá efektním doplňkem balkónů.

provoní celý dvorek, terasu či balkón. Některé byliny ale navzájem nesnáší svou přítomnost. K majoránce můžete bez obav vysadit řeřichu, kerblík, kopr, bazalku nebo saturejku. Pro fenykl, kmín, máta a petržel vyberte raději vzdálenější stanoviště.
Sbírají se a suší před rozkvětem. Stonek se stříhá asi pět centimetrů nad zeminou a suší se ve svazcích. Tak budou k dispozici přes celou zimu.

Majoránka prospívá seniorům

S věkem dochází ke snižování chuti a senioři tak mají tendence k tomu jídlo víc solit. Jenže jak je známo, sůl je sice nezbytná, ale její nadměrné používání není pro organismus vhodné. Ve starším věku se často objevují problémy s hypertenzí, kterou navíc vyšší podíl soli ještě podporuje.
Neznamená to však, že by se ve stáří měly konzumovat jen mdlé pokrmy, protože chuťové buňky stimulují i bylinky. V sušeném i čerstvém stavu jsou ideální zelené natě: pažitka, petrželka, kmín, bazalka, tymián, saturejka, oregano a třeba i nať mladé mrkve.


Majoránka do teplé koupele i horkého čaje

V zahrádce mezi ostatními bylinami majoránka zrovna nevyniká. Nízké keříky s drobnými lístky v sobě ale skrývají tolik léčivé síly, že jinak už na sebe nemusí poutat pozornost. Léčivé účinky poznáte při rozčílení, stresu, nespavosti, neklidu, migréně a pocitu slabosti. Kojící ženy ji ocení při potížích s laktací či při plynatosti. Ulehčuje při rýmě (a to i při senné), astmatu a nachlazení. Osvědčily se třeba vatové tampony vložené do nosních dírek namočené v silném výluhu. Koupele v odvaru ošetřují rány na kůži.

Majoránka proti migréně a na bolestivou menstruaci

Migréna přichází pozvolna, ale určitě ne pomalu. S prvními příznaky přichází čas na bylinkovou pomoc, protože později už nezaberou. Jedná se třeba o majoránkový čaj, který uvolňuje křeče a hladké svalstvo a tím je prevencí při počínajícím záchvatu migrény. Z dalších bylinek mírní migrénu také meduňka, kozlík, jasmín nebo heřmánek. Řadí se do skupiny bylinek tzv. „na nervy" jako dále meduňka, bazalka, chmel, levandule, maliník, máta, rozmarýn,třezalka, mučenka, mateřídouška, mučenka a další.

Pozor ale na každodenní pití majoránkového čaje. U citlivějších jedinců by mohl vyvolat bolesti hlavy.

Majoránkový olej

Olej s vylouhovanými látkami majoránkových lístků se užívá vnitřně i zevně.Po deset dní se nechává odstát na teplém místě a následně se užívá po lžičkách jako doplněk stravy nebo se přidává do salátů. Esenciální olej se aplikuje přímo na problematické místo. Výpary z vodní lázně se inhalují a působí na dýchací cesty. Inhalace uklidňuje dýchací cesty při respiračních potížích.

Masírujte majoránkou namáhané klouby a unavené svaly

Majoránka je přirozený svalový relaxant. Ošetříte s ní vykloubeniny, pohmožděniny, bolesti svalů nebo bolesti zad, které trápí většinu populace a se stoupajícím věkem se jim nevyhne nikdo. Látky z esenciálního oleje proniknou k problematuckému místu a začnou působit. Pravidelné použití přinese úlevu a pohyb bude opět příjemný.

Masážně se dá použít na záda v oblasti ramen a beder. Jak na svaly a klouby, tak na menstruační bolesti se osvědčilo přidání esenciálního oleje do horké koupele. Použití, které není příliš známé, se týká obličejových svalů. Napářka obličeje s příměsí lístků majoránky svaly uvolní, prokrví a pročistí póry. Dýchejte zhluboka, protože majoránka prospěje ve výparech dýchacím cestám.

Co nespotřebujete při vaření, využijte pro léčení. Oba způsoby použití jsou výtečné.

publikováno: 21. 12. 2016
přečteno: 96×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...