G+

 

 

Šatna není rozmar, ale chytré využití prostoru


Fotolia_45029176_XS

Možná jste o ní ani nepřemýšleli a přitom je ideálním řešením. Šatna jednoduše vyřeší problém s úložným prostorem, navíc díky ní budou věci uspořádané přehledněji. V letech dřívějších byla symbolem honosných domů a bohatých paniček, dnes se ale stává běžnou součástí domácností, a to i těch, kde není místa zrovna nazbyt.

Šatnu je vhodné zřídit tam, kde se obvykle potýkáte s nedostatkem místa: v ložnici, v dětském pokoji nebo v chodbě. Častou chybou je však budování malých šaten, které tak postrádají význam a vhodnějším řešením by bylo jejich probourání a zvětšení obytných prostor.

Jak velká šatna je ideální?

Záleží na tom, kolik místa si můžete dovolit „obětovat.“ Za nejmenší vhodné rozměry, při kterých nepocítíte žádná omezení a prostor bude dostatečný, se považují čtyři metry čtvereční. Nezáleží přitom na tom, jestli se jedná o zvláštní místnost, zástěnu nebo jen využití výklenku ve zdi.
Velká šatna rozhodně není na škodu, s menšími už ale bývají problémy: pořádné police nebo skříňky jsou suplovány háčky, přeplněnost pak nahrává tomu, že do šatny budete ukládat jen nepotřebné věci a ztratí tak svůj účel.
U velkých šaten se pak můžete vyžívat v organizaci, protože do ní uschováte kromě oblečení a obuvi i sezónní potřeby, případně ložní prádlo a ručníky.

Samostatná místnost není nutná

To, že si nemůžete dovolit vyčlenit na šatnu zvláštní místnost, není žádná tragédie. Prostor lze citlivě rozdělit sádrokartonem, neprůhledným sklem (do moderních interiérů se hodí kombinace s ocelí nebo nerezem) či dřevem. V každém případě je důležité vše sladit s designem okolního prostoru. 

Nejdůležitější je variabilitaFotolia_14438107_XS

Při zařizování šatny dbejte na to, aby vše bylo variabilní a snadno se tím manipulovalo. Vhodné jsou otevřené police, výsuvné věšáky i přihrádky na obuv. Nutné jsou i zásuvky pro oblečení, které je třeba uchránit před prachem, případně na drobné doplňky. Skvělými vychytávkami jsou vysouvací a pojízdné mechanismy. Vše by se mělo dát snadno přizpůsobit vašim potřebám.

Vhodné vybavení šatny: zásuvky, police, šatní tyče, regály, drátěné programy, obaly na šaty a obleky, koš na špinavé prádlo

Ukládat obuv do šatny? Pro někoho nepředstavitelné. Vhodným řešením je ukládání málo nošené obuvi, o kterou pečujete (kupříkladu lodičky na slavnostní příležitosti), botám na běžné nošení pak vyhraďte místo v předsíni. Hodí se také krabice, kam uložíte jen vyloženě sezónní věci.

Na co nezapomenout:

  • důležité je pravidelně větrat a uklízet
  • nezapomeňte na kvalitní osvětlení centrální světlo je třeba doplnit bodový osvětlením), ideální je i denní světlo
  • z důvodu nekvalitního osvětlení by mělo zrcadlo v šatně sloužit jen pro letmou kontrolu
  • to, co nosíte často, si nechávejte po ruce nebo ve výšce očí
  • police by měly být dostatečně hluboké, ovšem ne zase příliš, aby se věci neztratily někde v hlouby

Největší výhodou šatny je to, že vše najdete pěkně pohromadě. Kdo nemá dostatek místa, nemusí litovat – podobně poslouží i dobře vybavené vestavěné skříně.

 

 

publikováno: 19. 2. 2013
přečteno: 1837×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...